بولتون و پمپئو ریاست جمهوری ترامپ را یک دوره ای می کنند؟- افشار دارابی*

تهران – ایرنا - 12 سال مذاکرات بسیار پیچیده، فنی و سخت صورت گرفت تا سرانجام در تیرماه 1394 برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بین ایران و 1+5 امضاء شد، قبل از برجام، سیاستمداران و رسانه های غربی دائم بر این نکات تاکید می کردند، 'ایران به دنبال ساخت سلاح هسته ای است'، 'تهران در مذاکرات صادق نیست و هدفش فقط خرید زمان است'.

به رغم 13 گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر 'عمل ایران به همه تعهدات برجامی خود'، ترامپ در اردیبهشت 97 رسما از برجام که یک معاهده بین المللی است و به تصویب شورای امنیت سازمان ملل هم رسیده، خارج شد بعد از این اقدام ترامپ، مردم جهان به وضوح مشاهده کردند که ایران به تعهدات بین المللی پایبند است یا آمریکا و اروپا؟
با کنار رفتن افرادی همچون ژنرال جیمز متیس، رکس تیلرسون و مک مستر و حضور نئوکان های تندرو همچون مایک پمپئو جان بولتون در کاخ سفید که سابقه دشمنی دیرینه با ایران دارند، باعث شد تا ترامپ را به سمتی هدایت کنند که بعد از خروج از برجام، در اقدامی بی سابقه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را در فهرست گروه های تروریستی قرار داد.
ترامپ همچنین دو معافیت انتقال آب سنگین مازاد به عمان و مبادله اورانیوم غنی شده با کیک زرد را تمدید نکرد تا ضربه دیگری بر روند اجرای برجام وارد کند.
ایران بعد از یک سال صبر استراتژیک و فرصت به آلمان، فرانسه و انگلیس برای عمل به تعهدات خود و ناتوانی طرف های اروپایی درعمل به تعهدات ، در 18 اردیبهشت ماه 98 شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران با صدور بیانیه ای رسمی کاهش تعهدات ایران در برجام را اعلام کرد.
یک سال بعد از خروج ترامپ از برجام، اتحادیه اروپا ثابت کرد که امروز به یک اتحادیه 'تسلیم شده ' در برابر آمریکا تبدیل شده است و در مقابل خروج از برجام تنها به صدور بیانیه های سیاسی و ابراز تاسف از اقدامات غیر قانونی آمریکا بسنده کرده است.
انگلیس گرفتار بحران خروج از برگزیت است، فرانسه با بحران داخلی روبروست، آلمان هم در سودای دیکته ریاستش بر اتحادیه است و در مجموع امروز این اتحادیه بحران زده جایگاه خود درعرصه اثرگذاری در مناسبات بین المللی را از دست داده و آمریکا هم روز به روز در حال تضعیف کردن هر چه بیشتر اروپا است.
بعضی از مقام های اروپایی در گفت وگو با عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران به صراحت اعتراف کردند که گمان نمی کردند تا این اندازه در مقابل تحریم های آمریکا ناتوان باشند.
اروپایی ها به رغم ناتوانی درعمل به تعهدات برجامی خود اما مصرانه از ایران درخواست می کنند که همچنان به تعهدات خود پایبند باشد، اما توضیحی روشنی در باره
تعلل و بی تحرکی در عمل به تعهدات نمی دهند و با رد مهلت 60 روزه ایران، طرف های اروپایی ثابت کردند که هیچ برنامه ای برای انجام به تعهداتشان بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک ندارند و بنا دارند با اینستکس همچنان به وقت کشی ادامه دهند.
از طرفی ترامپ با اعزام ناوهای جنگی به منطقه خاورمیانه، برگزاری جلسه توسط بولتون در مقر سیا و فشار بر دیگر کشورها برای ممانعت از خرید نفت تهران تلاش می کند، تا با تشدید جنگ روانی ، به هر شکلی شده تهران به مذاکراتی جدید تن دهد، ترامپ حتی شماره تماس خود را به سفارت سوییس داده تا در اختیار مسئولان ایران قرار گیرد.
هر چه به زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نزدیک تر می شویم، تیم ترامپ فشار بر ایران به ویژه به لحاظ اقتصادی را تشدید می کنند به امید اینکه در توافقی جدید امتیازات بیشتری را از ایران بگیرند.
ترامپ تاکنون هیچ دستاورد ملموسی درعرصه سیاست خارجی به دست نیاورده است، در مذاکره با کره شمالی به بن بست خورده، تلاش برای تغییر مادورو در ونزوئلا ناکام مانده ، تداوم جنگ تجاری با چین ، به احتمال قوی شکست در معامله قرن و وضعیت اقتصادی آمریکا در تا سال 2020 باعث شده تا تیم ترامپ برای پیروزی مجدد وی در انتخابات آتی احساس نگرانی کنند.
هر چند که در زمان حاضر ترامپ بر اساس بیشتر نظر سنجی ها همچنان از شانس خوبی برای پیروزی در انتخابات آتی برخوردار است، اما تیم رسانه ای و مشورتی ترامپ نگرانند که تا زمان انتخابات در سال 2020 ، شرایط بین المللی به شکلی رقم بخورد که رقیب او بتواند ریاست جمهوری اش را یک دوره ای کند.
هر چند نباید از این نکته غافل شد که بر اساس یک روند تاریخی روسای جمهور آمریکا هرگاه برای پیروزی در دور دوم انتخابات احساس خطر کردند برای ایجاد اتحاد داخلی و فرار از شکست به سمت گزینه جنگ رفتند ، با توجه به تشدید تنش ها بین تهران و واشنگتن برخی تحلیلگران نسبت به احتمال وقوع جنگ بین آمریکا و ایران هشدار می دهند.
مدتی است که برخی از اعضای اتاق های فکر در آمریکا به کاخ سفید دیکته می کنند با توجه به شرایط اقتصادی ایران، اگر حملات محدودی به برخی نقاط و تاسیسات این کشور صورت بگیرد، تهران در این وضعیت دست به اقدام متقابل نمی زند.
اراده جدی مسوولان نظام جمهوری اسلامی برای مقابله با زورگویی های آمریکا، پایان صبر استراتژیک ایران ، حمایت قاطع ملت بزرگ ایران از تصمیم شورای عالی امنیت ملی برای کاهش تعهدات برجام و حتی خروج از آن در صورت صلاح دید مسوولان در کنار آمادگی کامل نیروهای نظامی برای حراست از مرزهای آبی و خاکی کشور به این نظریه امریکایی ها خط بطلان کشیده، امروز آمریکایی ها به خوبی درک کرده اند که نیروهای مسلح ایران کوچکترین تعرض مرزی ایران را پاسخی قاطع خواهند داد.
از طرفی برخی از تحلیلگران بر این باورند که اگر ترامپ با توجه به شکاف عمیقی که در داخل آمریکا با آن مواجه است و همچنین ناکامی هایی که در طول دو سال گذشته در خاورمیانه، آمریکای لاتین و جنگ تجاری با چین و نظامی و امنیتی با روسیه برای او حادث شده، نتواند ماجراجویی ها و تندروی های بولتون و پمپئو را مهار کند، چه بسا ریاست جمهوری ترامپ یک دوره ای باشد.
نباید فراموش کرد که شمار زیادی از فرماندهان نظامی آمریکا و بدنه کارشناسی وزارت خارجه آمریکا با خروج از برجام و قرار دادن سپاه در فهرست گروه های تروریستی مخالف هستند و نگرانند که سیاست های فراطی بولتون و پمیئو موجب جنگ بین ایران و آمریکا شود.
1908

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال