به بهانه روز جهانی زنان در ریاضیات ؛

مهر تایید بانوی ایرانی بر توانایی زنان در ریاضیات

اصفهان - ایرنا - 22 اردیبهشت سالروز تولد ریاضیدان فقید، مریم میرزاخانی به پاس افتخارات و توانایی های این بانوی ایرانی در دانش ریاضی به روز جهانی ' زنان در ریاضیات ' نامگذاری شد تا مهر تاییدی بر توانایی زنان در این عرصه باشد.

به گزارش ایرنا، مریم میرزاخانی، ریاضیدان ایرانی و نخستین زنی که موفق به دریافت مدال ' فیلدز ' اتحادیه جهانی ریاضیات (IMU) در سال ۲۰۱۴ شد، ۴۲ سال پیش در چنین روزی به دنیا آمد و در سن ۴۰ سالگی پس از چهار سال مبارزه‌ با بیماری سرطان از دنیا رفت اما نام او در تاریخ ریاضیات جاودانه شد.
فیلدز، مدالی ارزشمند و مهمترین جایزه برای ریاضیدانان در جهان بشمار می رود که هر چهار سال یک بار در جریان کنگره اتحادیه جهانی ریاضیات به ریاضیدانان جوان (کمتر از 40 سال) که کار ارزنده‌ای در ریاضی انجام داده باشند، اهدا می‌شود.
اتحادیه بین‌المللی انجمن‌های ریاضی جهان سال گذشته با پیشنهاد کمیته بانوان انجمن ریاضی ایران، سالروز تولد 'مریم میرزاخانی' مصادف با 12 می و 22 اردیبهشت را ' روز زنان در ریاضیات ' نامگذاری کرد.
این پیشنهاد در کنفرانس زنان ریاضیدان جهان در برزیل (World Meeting for Women in Mathematics,WM) مطرح و از سوی اتحادیه بین‌المللی انجمن‌های ریاضی جهان مقرر شد که 12 ماه می (22 اردیبهشت) روز تولد مرحوم میرزاخانی روز زنان در ریاضیات نامگذاری شود.
موافقت اتحادیه بین‌المللی انجمن‌های ریاضی جهان با نامگذاری روز زنان در ریاضیات، از دستاورد های ایران در عرصه جهانی است.
هرچند ایرانیان در طول تاریخ همواره در این دانش که مادر همه علوم و زیربنای فناوری و توسعه در عصر حاضر است، خوش درخشیده اند از جمله ابن ‌سینا در شرح ریاضی، عمر خیام در حساب و جبر، غیاث‌ الدین جمشید کاشانی کاشف حقیقی کسر اعشاری، محمد بن موسی خوارزمی در ترکیب سنت های ریاضیاتی جهان، ابویوسف کندی در تکمیل جبر، ابوالوفا بوزجانی در تکمیل مبحث معادلات، خواجه نصیرالدین طوسی در نجوم و ریاضی و بهاءالدین عاملی در علم عدد، هندسه و جبر.
مریم میرزاخانی نیز یکی از ریاضیدانان ریاضیدان نابغه جهان در عصر حاضر است که اردیبهشت 1356 در تهران به دنیا آمد و در سال‌های 1373 و 1374 در زمان تحصیل در دبیرستان با کسب مدال طلای المپیاد ریاضی کشوری به المپیاد جهانی ریاضیات در هنگ کنگ و کانادا اعزام شد.
او در المپیاد 1995 کانادا علاوه بر کسب مدال طلا، حائز بالاترین امتیاز در بین دانش آموزان جهان شد.
میرزاخانی پس از اتمام تحصیلات متوسطه، تحصیلات کارشناسی خود را در رشته ریاضی در دانشگاه صنعتی شریف به پایان برد و برای ادامه تحصیل به دانشگاه هاروارد آمریکا رفت.
این بانوی افتخارآفرین در سال 1999 زمانی که در دانشگاه 'پرینستون' به تحقیق و تدریس اشتغال داشت، موفق شد راه‌حلی برای یک مساله ریاضی پیدا کند.
ریاضیدانان مدت‌های طولانی بود که به دنبال یافتن راه عملی برای محاسبه حجم رمزهای جایگزین فرم‌های هندسی هذلولی بودند و در این میان میرزاخانی جوان در دانشگاه 'پرینستون' نشان داد که با استفاده از ریاضیات شاید بتوان بهترین راه را به سوی دست یافتن به راه‌حلی روشن در اختیار داشت.
وی در سال 2014 به خاطر فعالیت درباره ' دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ ای آنها ' ، به عنوان نخستین زن و نخستین ایرانی برنده مدال فیلدز شد که بالاترین جایزه در ریاضیات است.
نشریه ' ساینتفیک امریکن ' درباره این دانشمند نوشته است: مریم میرزاخانی نخستین زن و فرد ایرانی است که توانست مدال فیلدز را که معادل نوبل ریاضیات است ، به دست بیاورد. وی از سال ۲۰۰۸ به عنوان استاد دانشگاه 'استنفورد' آمریکا به تدریس مشغول بود.
به نوشته این نشریه، فقدان مریم میرزاخانی موجب تاثر بسیاری از زنان ریاضیدان در سراسر دنیا شد. 'اینگرید دبوشیس'، استاد ریاضیات دانشگاه 'دوک' می‌گوید: از دست رفتن یک ریاضیدان با استعداد و یک الگوی شگفت‌انگیز آن هم به این زودی واقعا قلب ما را به درد آورده است.
شاگردان و همکارانش وی را فردی بلندپرواز و در عین حال فروتن، بی‌باک و سر به زیر توصیف می‌ کنند.
یک استاد دانشگاه درباره مریم میرزاخانی گفته است: به گفته خودش، بیش از هرچیز علاقه مند به خواندن کتاب و داستان بود. مریم با همین روح لطیف و خیال پرداز، تحصیلات خود را در آن مدرسه به پایان رساند و در همان جا بود که 2 بار برای دختران جهان و جامعه ایرانی، افتخار کسب کرد.
زهرا گویا افزود:پس از ورود مریم به دانشکده ریاضی دانشگاه شریف، فروتنی، تواضع و رفتار بی پیرایه و شخصیت چندجانبه اش، او را به دوستی با ارزش برای بسیاری تبدیل کرد و همین ویژگی ها، به شکستن تابوهایی که در مورد ریاضیدان و ریاضی خوان رایج است، کمک کرد.
یکی از پایه گذاران خانه ریاضیات اصفهان و عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان نیز در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: مسائل و مطالعاتی در دنیای غرب وجود دارد که عنوان می کند زنان علاقه چندانی به ریاضیات ندارند و تعداد زنان موفق و مشهور در این دانش کم است.
علی رجالی با بیان اینکه تبلیغات بسیاری در دنیای غرب برای رفع اختلاف بین زنان و مردان در یادگیری ریاضی به عنوان یک چالش آموزشی انجام می شود، افزود: ظهور مریم میرزاخانی باعث شد تا زنان این اطمینان را پیدا کنند که آنها نیز توانایی های بسیاری در این زمینه دارند.
وی با تاکید بر اینکه مریم میرزاخانی به عنوان یک ایرانی افتخار آفرین برای جامعه زنان دنیا نیز بسیار ارزشمند است، گفت: مطالعات انجام شده و شواهد موجود نشان می دهد که در ایران بر خلاف جامعه غرب، اختلافی بین زنان و مردان در یادگیری ریاضی وجود ندارد.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: تا کنون دانش آموزان و دانشجویان دختر بسیاری از کشورمان در المپیادها و رقابت های جهانی افتخار آفرین بودند و حضور آنها در انواع رشته های تحصیلی در دانشگاه و همچنین فرصت های شغلی مرتبط با ریاضی، گواهی بر این توانایی است.
رجالی با اشاره به اینکه استعدادهای پنهان بسیاری در میان دختران و همچنین پسران کشورمان در رشته ریاضی وجود دارد، تاکید کرد: لازم است به این استعدادها با روش های مناسب و درست آموزشی، فرصت شکوفایی داده شود تا منجر به پیشرفت روز به روز این دانش و سایر علوم و فناوری های وابسته به آن شود.
این استاد دانشگاه ادامه داد: آموزش مفهومی ریاضی، روش های جدید و جذاب در یاد دادن آن بویژه در دوران ابتدایی و پرهیز از روش های تستی و کنکوری برای شکوفایی استعدادهای ریاضی، ضروری است.
عضو هیات علمی گروه ریاضی دانشگاه اصفهان نیز در گفت و گو با ایرنا تاکید کرد که نامگذاری روزی به ' زنان در ریاضیات ' باعث ایجاد انگیزه بیشتر در میان بانوان بویژه جوانان و نوجوانان می شود.
صغری نوبختیان افزود: دستاوردهای مریم میرزاخانی در دانش ریاضی، علاوه بر اینکه افتخاری برای زنان و کشورمان بشمار می آید از طرفی نشان داد که زنان در ایران با هیچ محدودیتی برای تحصیل و پیشرفت مواجه نیستند.
وی با بیان اینکه موفقیت های مریم میرزاخانی باعث شد تا نگاه دنیا درباره جایگاه زنان در کشورمان، بهبود یابد، تصریح کرد: ما جوانان با استعداد زیادی در ریاضی داریم و هیچ تفاوتی میان زنان و مردان وجود ندارد.
نوبختیان اضافه کرد: اما لازم است این استعدادها به درستی شناسایی و با آموزش های مفهومی و تاثیرگذار، در مسیر مناسب، هدایت شوند.
در زمان حاضر زنان ایرانی بسیاری در عرصه ریاضی و علوم و فناوری های وابسته به آن مشغول فعالیت هستند و مریم میرزاخانی به عنوان الگوی موفقی از آنها، توانست این دستاوردها و افتخارات را، جهانی و روز ' زنان در ریاضیات ' را به عنوان میراثی ماندگار از خود برجای گذارد.
6022/ 3011

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال