مشاور وزیر جهادکشاورزی در گفت و گو با ایرنا:

خرید گندم از مرز 1.4 میلیون تن عبور کرد

تهران - ایرنا - مجری طرح گندم کشور اعلام کرد: با وجود بروز سیلاب و خسارت های سنگین به اراضی زراعی استان های جنوبی کشور، از ابتدای فصل برداشت تاکنون خرید تضمینی گندم از مرز یک میلیون و 400 هزارتن در هشت استان کشور عبور کرد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 24 درصد رشد را نشان می دهد.

«اسماعیل اسفندیارپور» روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا از پرداخت به موقع مطالبات گندم کاران پس از ثبت اطلاعات خرید در سامانه خبرداد افزود: این حجم از گندم خریداری شده به ارزش دو هزار و 400 میلیارد تومان بوده است.
وی اظهارداشت: از ابتدای فصل برداشت تاکنون یک میلیون و 290 هزار تن گندم به ارزش دو هزار و 225 میلیارد تومان در سامانه خرید ثبت شده که یک هزار و 798 میلیارد تومان آن با عاملیت بانک کشاورزی به حساب کشاورزان واریز شده است.
مشاور وزیر جهادکشاورزی افزود: خرید گندم با کیفیت از استان های ایلام، خوزستان، بوشهر، فارس، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویر احمد، جنوب کرمان و هرمزگان در حال انجام است.
وی با بیان اینکه افزایش خرید تضمینی گندم نسبت به سال گذشته به دلیل افزایش عملکرد تولید در واحد سطح بوده است گفت: خرید گندم توسط شرکت غله و خدمات بازرگانی ، شرکت بازرگانی دولتی ایران و مباشرت سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران د رحال انجام است.
اسفندیارپور افزود: به دلیل بالا بودن کیفیت، هر کیلوگرم گندم معمولی - نان با قیمت 1725 تومان از کشاورزان خریداری می شود.
وی خطاب به کشاورزان توصیه کرد: برای کشت دوم، بقایای کاه و کلش داخل مزارع را آتش نزنند زیرا ماندگاری آنها در مزارع موجب حاصلخیزی خاک می شود.
مجری طرح گندم کشور گفت: خوزستان با خرید یک میلیون تن، بوشهر 115 هزارتن، ایلام 105 هزارتن ، جنوب کرمان 72 هزارتن و فارس 55 هزارتن رتبه اول تا پنجم را به خود اختصاص داده اند.
وی پیش بینی کرد: امسال تولید گندم 14 میلیون تن باشد که از این میزان نزدیک 12 میلیون تن آن توسط دولت خریداری خواهد شد.
به گزارش ایرنا، بر اساس مصوبه شورای اقتصاد هرکیلوگرم گندم معمولی با افت چهاردرصد مفید و یک درصد غیرمفید یک هزار و 700 تومان و گندم دروم یک هزار و 770 تومان خریداری می شود.
خرید تضمینی گندم امسال از اواخر اسفند ماه از شهرستان جیرفت واقع در جنوب کرمان آغاز شد و تا اواخر مهرماه در استان های سراسر کشور ادامه خواهد داشت.
در سال زراعی 96 - 97 نزدیک 9 میلیون تن گندم به ارزش بیش از 114 هزار میلیارد ریال با مبلغ مصوب یک هزار و 300 تومان و گندم دوروم یک هزار و 330 تومان خریداری شده بود.
وقوع سیل در ابتداس سال جاری تا 25 فروردین ماه بیش از 13 هزار میلیارد تومان خسارت به تولیدکنندگان زیربخش های مختلف بخش کشاورزی وارد کرد که بیشترین خسارت ها مربوط به 200 هزار هکتار اراضی گندم و سه هزار میلیارد تومان خسارت به کشت و صنعت استان خوزستان بوده است.
طبق قانون وزارت جهادکشاورزی هر سال باید در اواخر مردادماه نرخ خرید تضمینی کارشناسی شده توسط دولت را تا پیش از آغاز فصل زراعی جدید ارایه و تا پایان شهریورماه نرخ ها به کشاورزان اعلام شود.
اقتصام**9186**9189

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال