آغاز شوی مذاکره ترامپ با ایران - سهراب انعامی علمداری*

تهران - ایرنا - دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در حالی پیشنهاد مذاکره باایران را ارایه می دهد که تمامی شواهد ازجمله مواضع و اقدامات عملی واشنگتن نشان می دهد که این کشور در عمل به دنبال محدودسازی راهبردی ایران است و شوی مذاکره بی هیچ نتیجه ای پایان خواهد یافت.

به گزارش ایرنا، پس از آنکه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد بخشی از اقدامات داوطلبانه خود را تحت بند 36توافق هسته ای برجام متوقف خواهد کرد،بازتاب های زیادی درآمریکا و کشورهای اروپایی به همراه داشت.
اما ورای مواضع اروپایی ها، 'دونالد ترامپ' رییس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه دریک کنفرانس خبری پیشنهاد گفت و گو با ایران را داد و گفت: کاری که آنها باید انجام دهند این است که با من تماس بگیرند و [به صحبت] بنشینند. ما می توانیم توافق کنیم، توافقی منصفانه.
وی افزود: آنها باید تماس بگیرند. اگر این کار را انجام بدهند ما آماده صحبت با آنها هستیم. دوست دارم آنها با من تماس بگیرند.
این درحالی است که رئیس جمهوری آمریکا یک روز پیش ازآن درادامه رفتارهای خصمانه بامردم ایران، با صدور فرمانی اجرایی، بار دیگر تحریم هایی را علیه بخش آهن، فولاد، آلومینیوم و مس ایران اعمال کرد.
فرمان اجرایی ترامپ روز چهارشنبه در سالروز خروج یکجانبه از توافق بین المللی و مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل متحد و اعمال تحریم های غیرقانونی صادر شد.
'مجید تخت روانچی' نماینده دائم ایران در سازمان ملل در واکنش به پیشنهاد ترامپ برای گفت و گو با ایران اظهار داشت: رئیس جمهوری آمریکا ابتدا باید پاسخ دهد چرا میز گفت وگو را ترک کرد. چه تضمینی وجود دارد که او در گفت وگوهای آتی میان ایران و آمریکا دوباره بدقولی نکند؟
'محمد جواد ظریف' وزیر امور خارجه ایران پیشتر در مصاحبه با شبکه سی بی اس گفته بود: میز مذاکره ای هست که هنوز هم وجود دارد. ما آن میز مذاکره را ترک نکردیم. ایالات متحده طرفی بود که میز مذاکره را ترک کرد. بقیه اعضای برجام هنوز آنجا هستند.
شبکه خبری سی ان ان در تارنمای خود به نقل از یک منبع دیپلماتیک نوشت، که کاخ سفید پس از پیشنهاد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به مقام های ایرانی برای تماس با وی، شماره تلفنی را به سوئیس داده که در اختیار تهران بگذارد.
این منبع دیپلماتیک در عین حال گفت، احتمالا سوئیس این شماره را در اختیار ایران قرار نمی دهد، مگر آنکه مقام های ایرانی به صورت مشخص درخواست دریافت این شماره را داشته باشند؛ اما ظاهرا خیلی بعید است که ایرانی ها این کار را بکنند.
درحالی که درک راهبردی مقام های دولت ترامپ مبتنی برمحدودسازی راهبردی ایران است و اقدامات گسترده ای نیز در این زمینه انجام داده اند نشانه های کمی مبتنی بر تعهد در مذاکره از سوی شخص ترامپ و دولت وی دیده می شود.
دولت ترامپ درحالی سخن از مذاکره در لفظ دارد که افزون بر خروج از توافق چندجانبه و بین المللی برجام، اقدامات تحریمی گسترده ای را علیه جمهوری اسلامی ایران انجام داده است.
افزون بر لفاظی مقام های ارشد آمریکا از'جان بولتون' مشاور امنیت ملی گرفته تا 'مایک پمپئو' وزیر امورخارجه، وزارت دفاع آمریکا روز پنج شنبه اعلام کرد که ایالات متحده به منظور دفاع از آنچه منافع این کشور در خلیج فارس نامیده شده است، بمب افکن های راهبردی بی-52 نیروی هوایی این کشور را به پایگاه «العدید» قطر اعزام کرد، پیش از این نیز، جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا با تهدید ایران اعلام کرده بود که گروه تهاجمی ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن به همراه یک نیروی ضربت از هواپیماهای بمب افکن به منطقه فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) در خلیج فارس اعزام می شوند.
برخی تحلیلگران بر این باورند که با وجود شروط دوازده گانه واشنگتن علیه ایران، خروج ازتوافق برجام، اعمال تحریم های گسترده وتمرکز بر استقرار و افزایش نیروی نظامی در منطقه خلیج فارس، صحبت از مذاکره به یک شوی تلویزیونی می ماند که ترامپ به دنبال اجرای آن در آستانه انتخابات ریاست جمهوری 2020 میلادی است. همانطور که پیش از این باافزایش تنش ها در شبه جزیره کره، ترامپ تنها با نمایش مذاکره با رهبری کره شمالی تلاش کرد تا از تنش ها بکاهد.
از دیگر سو، اگر حتی دولت و شخص ترامپ رویکردی جدی برای انجام مذاکره با جمهوری اسلامی ایران داشته باشد،مذاکره در وضعیتی که دیپلماسی اجبار در مواضع و اقدامات آمریکا جاری و ساری است، مسیر دشواری را طی خواهد کرد ودر فرجام به نتیجه و اقدام عملی منجر نخواهد شد. میزه مذاکره با ترامپ گرد نیست.
کارشناس مسایل بین الملل

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال