انتخابات عرصه افزایش تاب آوری سیاسی و اجتماعی ملت ایران _سید اسماعیل موسوی**

ستاد انتخابات کشور با رعایت اصل «بی‌طرفی و امانتداری» در عین حال «حرفه‌ای‌گری در عمل» و «تلاش برای ارتقاء شاخص‌های کیفی اجرا»، برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفند 1398 را چراغ راهنما و افق روشنی برای تداوم مسیر سرافزاری و عزت ملت ایران در ماه‌های پیش رو قلمداد می‌کند.

در میانه نگرانی‌ها و حساسیت‌های متاثر از شرایط سیاسی و اقتصادی بین‌المللی اخیر مانند تشدید تحریم ها و افزایش کینه و عداوت دشمنان نسبت به استحکام و استقرار نظام جمهوری اسلامی و نیز دل مشغولی های مردم عزیز ایران بابت سیلاب های بهاری و خسارات آن، آغاز فرایندهای انتخابات می تواند بارقه‌ای از امید و دلگرمی در میان دوست‌داران نظام و کشور برای تداوم حرکت رو به رشد ملت ایران ایجاد کند.
انتخابات به عنوان میراث گرانبهای انقلاب اسلامی 1357 و ثمره تلاش و مجاهدت مردم ایران برای تحقق مردم‌سالاری دینی، فرصتی گران‌سنگ برای بازسازی و تقویت اجزای مختلف دولت و جامعه است.
کارکردهای مختلفی برای انتخابات مترتب است که در شرایط و بافتار موجود جامعه ایران می‌توانند پادتنی برای رفع توطئه‌های خصم باشند؛ انتخابات، ابزاری مدنی برای جابجایی و گردش قدرت در میان نخبگان مورد تایید اکثریت مردم است.
به این اعتبار؛ انتخاب افراد محدود از میان داوطلبان گسترده­ی تاییدصلاحیت شده به عنوان مهم ترین کارکرد، به نظام سیاسی این امکان را می‌دهد که متاثر از آرا و خواست آحاد مردم به بازسازی مجدد خود مبادرت کرده و ابزاری برای تحقق آرای مردم در ذیل چارچوب‌ها و اصول اساسی باشد. در صورت تحقق تمامی الزامات و استلزامات کارکرد اصلی، مهم‌ترین پیامد آن ارتقای کارآمدی نظام سیاسی از یک سو و تحقق خواست و اراده شهروندان در سیاست‌های جاری از سوی دیگر است.
علاوه برآن؛ انتخابات، برخی آثار و کارکردهای مهم دیگری نیز دارد که بعضاً، اهمیتی هم پای اولی خواهند داشت؛ مشارکت مردم در انتخابات از طریق نمایش مشروعیت و مقبولیت نظام سیاسی موجب افزایش و تقویت سرمایه­ی اجتماعی دولت و ملت شده و بر انسجام و همبستگی ملی می‌افزاید. در عین حال مشارکت شهروندان در انتخابات حاکی از احساس مسئولیت اجتماعی و سیاسی آن ها در قبال کشور و منطقه خود بوده و هویت و تعلقات ملی آن ها را ارتقا می دهد.
در نهایت؛ با توجه به حضور اجزای مختلف حاکمیت در فرآیند برگزاری انتخابات، شکل‌گیری هماهنگی و تعامل نهادی کارآمد و موثر بین اجزای مزبور از دیگر نتایج مثبت انتخابات است.
ستاد انتخابات کشور با رعایت اصل «بی‌طرفی و امانتداری» در عین حال «حرفه‌ای‌گری در عمل» و «تلاش برای ارتقاء شاخص‌های کیفی اجرا»، برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفند 1398 را چراغ راهنما و افق روشنی برای تداوم مسیر سرافزاری و عزت ملت ایران در ماه‌های پیش رو قلمداد می‌کند و تلاش خواهد کرد که رویداد عظیم و پرشکوه انتخابات را به حول و قوه الهی و به مدد همه دوستداران نظام و میهن، عرصه‌ای برای ارتقای کارآمدی نظام سیاسی، تقویت انسجام ملی، تحقق مردم سالاری دینی، بروز آزادی‌های سیاسی، بهبود هماهنگی اجزای حاکمیت و در نهایت پشتیبانی از نهال امید و نشاط در جامعه بدل کند.
**دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات کشور

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال