کشف املاک خالی بدون نیاز به سامانه جدید- ابوالفضل طبرزدی*

تهران- ایرنا- وزارت راه و شهرسازی در فشار است که سامانه مرتبط با املاک خالی را بسازد. نکته کلیدی بارها تکرار شده درباره سامانه، این است که چطور بفهمیم خانه ای خالی است؟

در آغاز باید یادآوری شود مالیات مسکن خالی، یک مالیات بازدارنده است تا احتکار رخ ندهد.
یک راه حل ساده وجود دارد که وزارت راه و شهرسازی را از هزینه ساخت سامانه جدید معاف می کند و در عین حال شناسایی املاک خالی رخ می دهد:
کافی است سامانه فعلی ثبت املاک و مستغلات کشور (متعلق وزارت صنعت، معدن و تجارت) به طور برخط به سامانه مالیات (متعلق به وزارت اموراقتصادی و دارایی) وصل شود.
در مرحله بعد، باید این سامانه ها باز هم به طور برخط به سامانه قبوض انرژی (آب، برق و گاز) متصل شود.
طبیعی است خانه ای که خالی است مصرف انرژی ویژه ای ندارد و این موضوع در قبض های آن منعکس می شود.
به این معنی که در سامانه قبوض وزارت نیرو مبلغ مربوط به مصرف آب و برق برای آن خانه صفر لحاظ می شود. همچنین بر پایه آمارهای مندرج در سامانه مربوط به وزارت نفت قبوض مصرف گاز برای آن مشترک صفر است؛ آن هم برای یک مدت طولانی.
آدم تیزهوش تا آخر بحث را خوانده است. وقتی برای خانه ای مبلغ قبوض انرژی صفر لحاظ شده، در واقع آن مسکن خالی است.
حال کافی است کنترل شود چنین خانه ای در سامانه ثبت املاک معامله شده است یا خیر؟ اگر پاسخ این پرسش منفی است و سامانه مالیات باید ملک را زیر نظر بگیرد.
به طور قطع برای دور زدن این چند سامانه، باید یک شبکه فساد نظام مند در دستگاه های مختلف به طور مشترک تشکیل شود که این امر، بسیار سخت است و کشف آن با استفاده از همین سامانه ها، ساده.
برای برخورد با هر فسادی، راه اندازی و بکارگیری ابزارهای کاربردی در دولت الکترونیک کافی است... این هم راه حل برخورد با فساد احتکار مسکن.
......................................................
* عضو سازمان نظام استان خوزستان

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال