شایعه های مجازی، صف های واقعی - حوری قاسمی *

تهران-ایرنا- شایعه برخی رسانه ها در مورد سهمیه بندی بنزین در دنیای مجازی باعث شد تا صف هایی طولانی جلوی پمپ بنزین های سراسر کشور شکل بگیرد و خرید بنزین در جایگاه های سوخت، جهشی شدید را تجربه کند.

به گزارش روز جمعه خبرنگار اقتصادی ایرنا، قیمت بنزین نه تنها در ایران که در سراسر دنیا اهمیت دارد. برای دانستن اهمیت آن کافی است وعده های انتخاباتی نامزدهای رئیس جمهوری آمریکا را مرور کنیم. در بیشتر موارد نامزد های انتخاباتی وعده بنزین ارزان را به مردم آمریکا می دهند.
در ایران هم قیمت بنزین همواره اهمیت زیادی داشته و این اهمیت در 10 سال گذشته حتی بیشتر از قبل نیز شده است. بیش از 10 سال از زمان نخستین سهمیه بندی بنزین در ایران می گذرد. در آن زمان رشد مصرف بنزین در کشور شتابی بالا داشت و برای جلوگیری از افزایش مصرف بنزین و همچنین کاهش واردات، سهمیه بندی بنزین در دستور کار قرار گرفت.
این کار که بخشی از یک طرح بزرگتر در ایران به نام طرح تحول اقتصادی بود، به سرعت واکنش هایی را در کشور برانگیخت. صف های طولانی جلوی پمپ بنزین ها برای پر کردن باک خودروها با بنزین ارزان شکل گرفت و حتی برخی از افراد بنزین را در گالن های چند لیتری در خانه های خود انبار کردند، کاری که باعث آتش سوزی ها و به بار آوردن خسارت های جانی و مالی نیز شد.
بر اساس این طرح قرار بود قیمت بنزین به مرور زمان و با افزایش تدریجی، به قیمت فوب خلیج فارس نزدیک شده و بعد از آن نظام سهمیه بندی برچیده شود. اتفاقی که در عمل هیچ گاه نیافتاد و تنها در ماه هایی از این 10 سال به دلیل کاهش قیمت نفت و همچنین ثبات قیمت دلار در ایران، بنزین یک هزار تومانی تقریبا با قیمت فوب خلیج فارس برابری می کرد.
همین امر باعث شد تا موضوع سهمیه بندی بی اثر شود و کم کم موضوعیت خود را از دست بدهد. به مرور زمان استفاده از کارت های سوختی که به مردم برای سوخت گیری داده شده بود، کارایی خود را از دست داد و بنزین در کشور تک نرخی شد.
نوسانات قیمتی در سال گذشته در کشور اما دوباره قیمت دلار را در ایران بالا برد و در کنار آن قیمت بنزین نیز به بالای 50 دلار در هر بشکه بازگشت. همدستی این دوعامل زمینه را برای اختلاف قیمت بنزین در ایران و همسایگانش فراهم کرد و همین موضوع قاچاق سوخت را مانند گذشته برای سودجویان جذاب کرد.
قاچاق سوخت قوت گرفت، تا آنجا که هر روز خبری از قاچاق بنزین و یا گازوییل شنیده می شود. اما این تمام ماجرا نبود. با کاهش ارزش بنزین در کشور، مصرف که چند سالی کنترل شده بود دوباره اوج گرفت و حتی در تعطیلات نوروز امسال به حدود 120 میلیون لیتر در روز رسید.
با توجه به این موارد بود که مسئولان نظام، تصمیم بر بازگشت سهمیه بندی بنزین و دو نرخی شدن آن گرفتند. تصمیمی که با توجه به شرایط فعلی کشور درست و کارامد به نظر می رسد. اما در این بین هر از گاهی افرادی از نمایندگان مجلس گرفته تا کارشناسان و فعالان این حوزه، در مخالفت با سهمیه بندی صحبت می کنند.
برخی از خبرگزاری ها نیز در یکی دو هفته اخیر تلاش کردند تا با عنوان رسالت خبررسانی، اخباری را منتشر کنند که یا بخشی از آن با واقعیت هم خوانی نداشت و یا از پایه و اساس دروغ بود؛ تا آنجا که وزیر نفت در واکنش به این شایعات اعلام کرد که اینها مثل همیشه دروغ می گویند. این خبرگزاری ها ابتدا موضوع سهمیه بندی را با قیمت هایی نجومی برای بنزین مطرح کردند و به تدریج بحث سهمیه بندی را بیش از پیش بر سر زبان ها انداختند.
در آخرین گام نیز به صورت هماهنگ، به فاصله چند ساعت، زمان آغاز سهمیه بندی را «امشب» اعلام کردند. این شایعه به سرعت در فصای مجازی دست به دست شد و مردم برای پر کردن آخرین باک خودرو خود با بنزین تک نرخی راهی پمپ بنزین ها شدند.
قدرت این شایعات آنقدر زیاد بود که نه تنها در تهران که در سراسر کشور صف هایی چند کیلومتری جلوی پمپ بنزین ها شکل گرفت. صف هایی که بیشتر از آنکه صف بنزین باشد، صف نگرانی حاصل از شایعات بود.
فرافکنی تا آنجا بود که بعد از تکذیب وزیر نفت در خصوص سهمیه بندی، یکی از این خبرگزاری ها همچنان بر اطلاعات خود و درستی آن پافشاری داشت و دلیل تعویق سهمیه بندی را فشار نمایندگان مجلس در این مورد عنوان کرد. این در شرایطی بود که پیش از این، «علی لاریجانی»، رییس مجلس ورای اسلامی از موافقت مجلس با این طرح صحبت کرده بود و گفته بود که این تصمیمی است که در جلسه سران سه قوه گرفته شده است.
حال باید دید چرا در شرایطی که کشور به دلیل تجریم های همه جانبه آمریکا با مشکلات زیادی روبرو است و همه مسئولان بر همکاری و همفکری برای گذر از این شرایط تاکید دارند، شایعاتی از این دست منتشر می شود و هدف اصلی شایعه سازان چیست؟
.............................
** خبرنگار حوزه نفت
اقتصام*4018*9189

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال