استانی شدن انتخابات، نیازمند کار کارشناسی بیشتر- اصغر سلیمی*

موضوع استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی در طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات، دارای ابهامات و ایراداتی است که کار کارشناسی بیشتری برای نهایی شدن آن را می طلبد.

طرح 55 ماده ای اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی اسلامی هفته گذشته در مجلس شورای اسلامی تصویب و برای تایید نهایی به شورای نگهبان ارجاع شد.
موضوع انتخابات استانی و شهرستانی از بحث های مهمی است که طی چند دوره مختلف مجلس شورای اسلامی بررسی شده و تاکنون چهار بار از سوی شورای نگهبان مورد ایراد قرار گرفته و تأیید نشده است.
همواره اصرار مجلس شورای اسلامی بر این بود که دولت لایحه جامع انتخابات را سریعتر به مجلس برساند تا دیگر نیاز به تصویب طرح مجلس نباشد ولی به دلیل آن که بررسی لایحه جامع انتخابات به مدت دو سال در دولت به طول انجامید مجلس شورای اسلامی طرحی با عنوان اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی را تدوین کرد که در این طرح موضوع استانی شدن انتخابات نیز مطرح شد که البته این موضوع در لایحه دولت مطرح نشده است.
طرح اولیه اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی که در ابتدا 70 ماده بود به دلیل ایرادات و ابهاماتی که به آن گرفته شد 6 بار به کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی ارجاع و نهایتا ۵۵ ماده آن در کمیسیون و جلسات علنی مجلس شورای اسلامی تصویب شد.
بر اساس این طرح، شمارش و تجمیع آرا در انتخابات مجلس را به صورت استانی و تناسبی تعیین و مقرر کردند که نامزدهای انتخابات با کسب حداقل 15 درصد آرا، مجاز به کسب کرسی استانی هستند.
کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی اقدامات خوبی را در راستای تصویب این طرح و رفع ایرادات آن به تصویب رسانده است ولی برخی از مواد این طرح نیازمند تغییراتی است که ما منتظریم شورای نگهبان نظر خود را درباره آن اعلام کند.
بر اساس این طرح، از این پس اگر فردی می خواهد نامزد مجلس شورای اسلامی شود باید مدرک کارشناسی ارشد داشته باشد، بر این اساس، حتی اگر وی دوره قبل هم نماینده باشد ولی مدرک کارشناسی ارشد نداشته باشد نمی تواند نماینده شود.
بر اساس یکی دیگر از مواد این طرح، هر نماینده می تواند سه دوره نماینده باشد و پس از آن باید یک دوره استراحت کند و سپس در دور بعد دوباره می تواند نامزد شود که البته به این تبصره ابهاماتی وارد است مبنی بر این که ممکن است فردی در میان دوره مثلا در سال سوم به مجلس بیاید آن زمان دیگر یک سال نمایندگی برای وی یک دوره محسوب نخواهد شد.
دراین طرح، حداقل و حداکثر سن نمایندگان 30 و 75 سال تعیین شد، همچنین در مورد تبلیغات انتخاباتی نیز مقرر شد یک هفته زمان تبلیغ که پیش از این وجود داشت به 15 روز افزایش یابد و بر اساس این طرح نامزدها از 24 ساعت قبل از برگزاری انتخابات نمی توانند تبلیغ کنند.
دولت در لایحه جامع انتخابات بحث استانی شدن را مطرح نکرده، ولی مخالفتی هم با این موضوع نکرده است.تصور ما این است که این موضوع نیازمند کار کارشناسی بیشتری است و باید به پختگی بیشتر برسد. در مجموع به جز استانی شدن و تناسبی شدن انتخابات که در این طرح ابهامات و ایراداتی دارد، مابقی طرح کامل است.
-------------------------------------------------------------------------
** نماینده سمیرم و سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال