پیشنهاد خردمندانه دکتر ظریف در نیویورک-جلال میرزایی*

پیشنهاد وزیر امور خارجه ایران مبنی بر تبادل زندانیان با آمریکا، اقدامی مناسب و دیپلماتیک در دفاع از حقوق و منافع ملی و زندانیانی است که به ناحق در این کشور زندانی شده اند.

سفر اخیر دکتر «محمد جواد ظریف» به نیویورک و مصاحبه ایشان در مورد تبادل زندانیان با آمریکا حاوی نکات خوبی بود که این سخنان بسیار حکیمانه و در راستای منافع ملی جمهوری اسلامی ایران است.
وزیر امور خارجه با ظرافت موضوع تبادل زندانیان را در دل آمریکا بیان می کند که این نشان دهنده خرد و منطق ایشان در طرح موضوع مهمی همچون تبادل زندانیان است، دکتر ظریف در طرح مساله و توضیحاتی که روز بعد در این زمینه داد به خوبی موضع گیری جمهوری اسلامی ایران در قبال موضوع تبادل زندانیان برای جهانیان روشن کرد.
پیشنهاد وزیر امور خارجه؛ اقدامی مناسب و دیپلماتیک برای دفاع از حقوق و آزادی اتباع ایرانی است که به ناحق در آمریکا زندانی شده‌اند و امیدواریم از طریق مذاکره بتوانیم این زندانیان را مبادله کنیم.
امروز ما شاهدیم که در حوزه داخلی از سوی برخی از نخبگان و کارشناسان فشارهایی بر دولت و مسوولان نظام در خصوص این که چرا مذاکراتی با آمریکا صورت نمی گیرد وجود دارد، در عرصه بین المللی نیز این برداشت در محافل رسانه ای دنیا وجود دارد که آمریکا پیشنهاد مذاکره می دهد و ایران آن را نمی پذیرد.
پیشنهاد دکتر ظریف در آمریکا نشان داد که جمهوری اسلامی ایران بر خلاف تصوری که واشنگتن سعی می کند از ایران ایجاد کند، اهل گفت وگو است.
وزیر امور خارجه در توضیحات خود درباره تبادل زندانیان بیان کرد که پیش از این نیز جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد این تبادل را داده که صحبت های دکتر ظریف این پیام را دارد که جمهوری اسلامی ایران قبلا این راه ها را طی کرده و این دولت آمریکا است که اهل گفت وگو و تعامل نیست.
گاهی می بینیم یک مسابقه ورزشی یخ روابط را آب می کند، گاهی رفت و آمد نخبگان به حل مسائل کمک می کند گاهی اتاق های فکر و موسسات مطالعاتی راه را باز می کند که همه این ها راه گشاست، حالا که این مساله فراتر رفته و وزیر امور خارجه بیان می کند که می خواهیم برای تبادل زندانیان گفت وگو کنیم نشانه این است که ایران به دنبال گفت وگو، تعامل و اهل منطق است و این در راستای سیاست های دولت است، این پیشنهاد قویا در راستای تامین منافع ملی کشور و یک حرکت خردمندانه بوده است.
همچنین این پیشنهاد زمینه‌ساز اقدامات مناسب و راهگشای بعدی و در راستای آزادی اتباع ایرانی خواهد بود که با ادعاهای واهی آمریکا مبنی بر دور زدن تحریم‌ها به ناحق در زندان‌های این کشور زندانی شده‌اند.
حال باید مشاهده کنیم که آمریکایی ها چه واکنشی را در قبال این موضوع نشان می دهند و چه اندازه برای حل مسائل آمادگی دارند.
----------------------------------------------------------------------------
نماینده مردم ایلام و عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی
سیام**9121**1336

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال