خطیبان نمازجمعه: ملت ایران در مقابل دسیسه ها سکوت نمی کند

استانها -ایرنا- خطیبان نمازجمعه کشور با تاکید براینکه ملت ایران درمقابل دسیسه های دشمنان و بدخواهان جمهوری اسلامی سکوت نخواهدکرد و پای آرمان های انقلاب ایستاده اند، گفتند: آمریکا در به صفر رساندن فروش نفت ایران همانند دیگر توطئه های خود شکست می خورد و نمی تواند فروش نفت ایران را متوقف کند.

به گزارش خبرنگاران ایرنا از مراکز استانها، امامان جمعه در خطبه های این هفته با اشاره به نقش راهبردی تنگه هرمز در معادلات اقتصادی و سیاسی جهان اظهارداشتند: تحریم نفتی ایران راه به جایی نخواهد برد زیرا کشورهای خریدار نفت کشور، پالایشگاههای خود را با نوع نفت وارداتی از ایران ساخته اند و تحمل قیمت های بالای نفت بازارهای جهانی را ندارند.
آنان افزودند: افزایش قیمت نفت ضمن وارد کردن ضرر فراوان به اقتصاد آمریکا و کشورهای دیگر در بلند مدت سبب انزوای این کشور می شود.
امامان جمعه اجرای راهبرد غیرنفتی، تاکید بر صادرات غیر نفتی و استفاد از ظرفیت های کشورهای همسایه و اصلاح نظام مالیاتی کشور برای جلوگیری از فرار مالیاتی را از راهکارهای موثر مقابله با این طرح آمریکا علیه ایران عنوان کردند.
آنان با تبریک 10 اردیبهشت روز خلیج فارس گفتند: خلیج فارس یکی از نقاط حساس و استراتژیک جهان محسوب می شود که به نام رگ حیاتی دنیا معروف است.
خطیبان جمعه با بیان اینکه حدود 20 میلیون بشکه نفت از تنگه هرمز عبور داده می شود، افزودند: بسیاری از کشورهای معاند نظام سالها در تلاش برای تغییرنام خلیج فارس بودند که موفق نشدند.
آنان همچنین با بیان اینکه آمریکا با وجود اینکه سپاه را در زمره گروههای تروریستی قرار داده بود اما به نیروهای خود ماموریت داد تا ناوگان های خود را از تنگه هرمز با هماهنگی سپاه عبور دهند، تاکید کردند: هر گونه تحرک آمریکا در خلیج فارس مدنظر نیروهای امنیتی بویژه نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.
خطیبان جمعه در خطبه های این هفته با اشاره به روز کار و کارگر گفتند: کارگران سربازان و زمینه ساز رونق تولید هستند، کار کارگران به مانند جهاد در راه خدا و ارزشمند است.
آنان همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به روز معلم در هفته پیش رو اشاره کردند و اظهارداشتند: معلمان امانتداران بزرگ کشور هستند چرا که دانش آموزان به عنوان آینده سازان مملکت امانتی در دست معلمان هستند.
رونق تولید با حمایت از کالای ایرانی، سالروز واقعه طبس و شکست نیروهای آمریکایی، سالروز شوراهای اسلامی شهر و روستا، آغاز دهه کرامت و غبار روبی مساجد و همبستگی و همدلی مردم در مناطق سیل زده کشور از جمله محورهای بود که خطیبان نماز در بخش های مختلف نماز جمعه در بین نمازگزاران آن را تحلیل و تبیین کردند.
خبرنگاران خبرگزاری جمهوری اسلامی بخش هایی از خطبه های برخی مراکز استانی را به شرح ذیل گزارش کرده اند:

**سمنان
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه سمنان گفت: ملت ایران در مقابل دسیسه های دشمنان و بدخواهان جمهوری اسلامی سکوت نخواهد کرد و پای آرمان های انقلاب ایستاده است.
آیت الله سید محمد شاهچراغی در خطبه های نماز جمعه این هفته سمنان افزود: مردم ایران قدر رهبری را می دانند و رهبر نیز قدر مردم را می دانند و ملت ایران در برابر ستم استکبار جهانی مقابله به مثل خواهد کرد.
وی با اشاره به فرموده های مقام معظم رهبری، ادامه داد: ایران به هر میزان که بخواهد نفت تولید و صادر می کند و اگر روزی لازم باشد تنگه هرمز را بسته و راه انتقال نفت را به روی جهانیان می بندد.

** سیستان وبلوچستان
امام جمعه موقت زاهدان گفت: تنگه هرمز در معادلات اقتصادی و سیاسی جهان نقش راهبردی دارد به طوریکه دو سوم انرژی دنیا از این تنگه عبور داده می شود.
حجت الاسلام احمد راهداری در خطبه های نمازجمعه این هفته زاهدان اظهار داشت: تحریم نفتی ایران راه به جایی نخواهد برد زیرا کشورهای خریدار نفت کشور، پالایشگاههای خود را با نوع نفت وارداتی از ایران ساخته اند و تحمل قیمت های بالای نفت بازارهای جهانی را ندارند.
وی ادامه داد: همچنین افزایش قیمت نفت ضمن وارد کردن ضرر فراوان به اقتصاد آمریکا و کشورهای دیگر در بلند مدت سبب انزاوی این کشور می شود.

**کرمان
خطیب جمعه کرمان گفت: کارگران مایه عزت و سرافرازی مملکت هستند و در به حرکت چرخ اقتصاد نقش مهمی ایفا می کنند.
حجت الاسلام محمد صباحی در خطبه های نماز جمعه این هفته شهر کرمان با اشاره به در پیش رو بودن 11 اردیبهشت روز جهانی کار و کارگر و 12 اردیبهشت ماه شهادت مرتضی مطهری همه را به تقوای الهی دعوت کرد و افزود: اسلام نه تنها برای کار کردن ارزش قائل است بلکه برای کارگر و کارفرما نیز حق و حقوق و جایگاه ویژه ای را تعریف کرده است.
وی با اشاره به روایاتی که کار همتای جهاد در راه خداست و با جهاد یکسان است، بعضی از گناهان تنها با سعی و کار در طلب رزق و روزی حلال بخشیده می شود گفت: این روایات نشان از اهمیت کار و تلاش در زندگی است.

** خراسان رضوی
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: بنا به نظر کارشناسان سیاسی دنیا آمریکا در به صفر رساندن فروش نفت ایران همانند دیگر توطئه های خود شکست می خورد و نمی تواند فروش نفت ایران را متوقف کند.
آیت الله سید احمد علم الهدی در خطبه های آیین عبادی سیاسی نماز جمعه این هفته مشهد در حرم مطهر امام رضا(ع) افزود: ساختار پالایشگاههای هند، چین و ژاپن با نفت ایران سازگار است و تغییر این ساختار هزینه زیادی برای آنها ایجاد خواهد کرد. آمریکا هم نمی تواند رابطه خود را با چین، هند و ژاپن قطع کند چون بیشتر بازار آمریکا مربوط به همین کشورها است.
وی ادامه داد: بازارهای جهانی هم تحمل شوک افزایش قیمت نفت را ندارند، هم اینک قیمت هر بشکه نفت به بیش از 70 دلار رسیده و اگر این روند ادامه یابد قیمت نفت به 100 دلار می رسد. عربستان و امارات هم ‌نمی توانند این شوک و افزایش قیمت را جبران کنند.

** زنجان
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان گفت:تحریم نفتی ایران اقتصاد دنیا را فلج خواهد کرد وتلاش های آمریکا در این رابطه به جایی نمی رسد.
حجت الاسلام علی خاتمی در خطبه های نماز جمعه این هفته با تاکید بر اینکه تحلیلگران خارجی می گویند، 'امریکا می خواهد جهان را به آتش بکشد'، اظهار داشت: آنها می گویند باید دنیا برای مقابله با یکته تازی نابخردانه آن بسیج شود.
وی گفت: مسئولان و ملت ولایتمدار ایران اسلامی ثابت کرده اند که اگر همت کنند مرزها را می شکنند و تلاش آمرایکا مثل گذشته به جایی نمی رسد.

** لرستان
امام جمعه موقت خرم آباد گفت: همدلی نیروهای مردمی، نظامیان و دولت در سیل اخیر لرستان باعث ناامیدی و رسوایی غربی ها شد.
حجت الاسلام والمسلمین قاسم متقی نیا در خطبه های نماز جمعه خرم آباد اظهار داشت: سیل اخیر در لرستان دو سوم از زیرساخت های این استان را تخریب کرد اما با وجود آسیب فراوان همدلی بین نظامیان و مردم را نشان داد.
وی افزود: غیر از ساختار دولت که در خدمت مردم بود، تمام نیروهای مردمی هم در خدمت رسانی به مردم سیلزده امداد رسانی کردند.
وی به حضور چهارهزار نفر نیروی امدادی در کنار مردم سیلزده لرستان اشاره کرد و افزود: تنها نمونه این امدادها در دفاع مقدس دیده می شد.
امام جمعه موقت خرم اباد اظهار داشت: همدلی در سیل اخیر رسوایی را برای غربی ها به دنبال داشت چراکه با رفتار تحقیرآمیز قصد کمک داشتند.

**فارس
نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز گفت: سهم نفت در بودجه 98 به‌گونه‌ای تعیین شده است که اقتصاد کشور وابسته به فروش نفت نیست و حتی در صورت توقف فروش آن به موجب اقدام خصمانه آمریکا، مشکلی ایجاد نمی شود.
آیت‌الله لطف‌الله دژکام در خطبه‌های نماز جمعه شیراز با اشاره به اقدامات خصمانه آمریکا در عدم تمدید معافیت های خرید نفت از ایران افزود: پیش از این تنها هشت کشور براساس این تحریم‌ها مجاز به خرید نفت از ایران بودند؛ اما آنها نیز منع شدند؛ با این حال باور مردم این است که خدا روزی‌‌رسان است و نه آمریکا.
وی اظهار داشت: با این حال به آمریکا می‌گوییم ما نفتمان را هروقت بخواهیم و هرقدر بخواهیم به دنیا خواهیم فروخت.

** قزوین
امام جمعه موقت قزوین گفت: آمریکا با توطئه و تهدیدات مختلف به دنبال مذاکره با ایران به نفع منافع خود است اما باید بداند جمهوری اسلامی در هر شرایطی تن به مذاکره ذلت بار با هیچ کشوری نمی دهد.
حجت الاسلام والمسلمین علی قابل در خطبه های نماز جمعه قزوین به سالروز شکست مفتضحانه آمریکا در توطئه طبس اشاره کرد و افزود: در این قضیه هیچ کس حتی نیروهای مسلح از نقشه کودتا مطلع نبودند، اما دست قدرت خداوند با طوفان شن تمام این نقشه را خنثی کرد و علاوه بر آتش گرفتن هلی کوپترهای آمریکایی، هشت تن از نیروهای آن هم کشته شدند.

** خراسان جنوبی
امام جمعه موقت بیرجند گفت: یکی از پیام های رونق تولید توجه به قشر کارگر است همچنین با حمایت از کالای ایرانی می توان کارگران را مورد حمایت قرار داد.
حجت الاسلام سید محمدباقر عبادی در خطبه های نمازجمعه بیرجند در مصلای المهدی (عج) با گرامیداشت هفته کار و کارگر افزود: دولت باید به قشر زحمتکش کارگر توجه ویژه ای داشته باشد و رونق تولید توسط کارگران در کشور ایجاد می شود.
وی تاکید کرد: در شعار رونق تولید که رهبر معظم انقلاب برای امسال برگزیدند، پیام های زیادی وجود دارد که باید توسط مردم و مسئولان مورد توجه واقع شود.
خطیب جمعه بیرجند اظهار داشت: در بخش خصوصی نیز کارفرمایان توجه داشته باشند کارگران بعضا از معوقات خود گلایه دارند که از این طریق شاهد رونق تولید نخواهیم بود.

** بوشهر
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر گفت: هدف دشمن از تحریم نفت ایران تشدید فشارهای اقتصادی بر کشور است ولی باید بداند با این حربه نمی توانند عزم و اراده ملت ایران را شکست دهند.
آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری در خطبه های نماز جمعه بوشهر افزود: امروز دشمن با راه انداختن جنگ اقتصادی تلاش می کند ملت ایران را زیر فشارهای سخت اقتصادی قرار دهد اما بدانند این ملت با پیروی از منویات رهبر معظم انقلاب این شرایط سخت را با سربلندی پشت سر می گذارند.
وی بیان کرد: براساس تاکید رهبر معظم انقلاب برای مبارزه با توطئه های دشمن، رهایی از فشارها و رونق اقتصادی باید برای اقتصاد بدون نفت، اقتصاد مبتنی بر عدم تمرکز به نفت و حمایت از کالای داخلی برنامه ریزی شود.

**آذربایجان غربی
نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه گفت: تبعیت از فرمایشات مقام معظم رهبری در رونق بخشیدن به تولید، راهکار اصلی مقابله با تحریم دشمنان ایران اسلامی است.
حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در خطبه های این هفته نمازجمعه ارومیه افزود: ملت ایران با تدبیر رهبر معظم انقلاب از فرصت تحریم ها استفاده و با توجه ویژه به ظرفیت های داخلی و رونق تولید در کشور تمامی نقشه های دشمنان را نقش برآب خواهد کرد.
وی به اشاره به سالروز واقعه طبس و شکست نیروهای آمریکایی اضافه کرد: نصرت الهی از اول انقلاب همراه نظام جمهوری اسلامی بوده و اگر توکل به خدا داشته باشیم و سختی های تحریم را تحمل کنیم، نصرت الهی همراه ما خواهد بود و دشمنان نخواهند توانست اقتدار نظام را بشکنند.

** یزد
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد گفت: رفع مشکلات اقتصادی و شکست توطئه های استکبارجهانی در سایه عمل به توصیه های مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب و تداوم سیاستهای اقتصاد مقاومتی محقق می شود.
آیت الله محمدرضا ناصری یزدی در جمع نمازگزاران جمعه مهریز با تبیین توجه به ظرفیت های داخلی و افزود: برای شکست آمریکا در عرصه اقتصادی باید همه مردم و مسئولان وارد عرصه فعالیت و اقدام جدی شوند.
وی ادامه داد: نیروهای تحصیل کرده متعهد و متخصص زیادی در کشور وجود دارند که باید از آنها برای کمک به دولت و تحقق اهداف عالیه نظام و شکست دادن اهداف دشمنان استفاده کنیم.

** هرمزگان
نماینده ولی فقیه درهرمزگان و امام جمعه بندرعباس با اشاره به در پیش بودن روز نهم اردیبهشت ماه که به نام روز شوراها نام گذاری شده، گفت: افراد متعهد و دلسوز باید در شوراها حضور یابند و از نفوذ افراد غیرمتعهد به درون شوراها باید پیشگیری شود.
آیت الله غلامعلی نعیم آبادی در خطبه های این هفته نماز جمعه با اشاره به نقش مهم شوراها درانتقال و پیگیری مطالبات مردم، اظهار داشت: باید افرادی در شوراها حضور داشته باشند که دلسوز جامعه بوده و همه تلاش خود را برای بهبود شرایط انجام دهند.
وی با تاکید بر اینکه در انتخاب شهردار باید براساس کارنامه و عملکرد افراد اقدام شود، تصریح کرد: باید در انتخاب شهردار مستقل عمل کرد و نباید تسلیم تصمیم دیگران شد.

** مازندران
نماینده ولی فقیه در مازندران و امام جمعه ساری گفت : مردم و مسئولان باید اقتصاد غیر نفتی را به فرهنگ عمومی تبدیل کنند.
آیت الله نور الله طبرسی در خطبه های نماز جمعه ساری افزود : برای تحقق این امر خطیر فرد فرد انسان ها باید اقتصاد غیر نفتی را به عنوان یک فرهنگ نجات بخش در زندگی فردی و اجتماعی خویش ساری و جاری کنند.
وی به کار گیری نام سال را در این راستا بسیار مهم دانست و گفت : رهبر معظم انقلاب با درایت و تیز بینی چندین سال پیاپی از عناوین اقتصادی برای نامگذاری سال استفاده فرمودند.
نماینده مردم مازندران در مجلس خبرگان رهبری به تقویت تولید و خرید اجناس داخلی تاکید کرد و افزود : تولید کنندگان نیز برای ارائه محصولات با کیفیت همواره مورد حمایت قرار گیرند.

** مرکزی
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک گفت: خمیرمایه رونق تولید و توسعه همه جانبه کشور، بهره مندی از نیروی انسانی کارآمد به منظور نقش آفرینی هدفمند در ماموریت های راهبردی است.
آیت الله «قربانعلی دری نجف آبادی» در خطبه های نماز جمعه این هفته اراک در مصلی بیت المقدس این شهر، افزود: کارگران زبده و کارآزموده، محوریت امور در زنجیره تولید را به دست دارند و هرقدر تعهد و ورزیدگی بیشتری داشته باشند، کیفیت در خدمات ارتقا می یابد.
وی ادامه داد: گردش چرخ های اقتصادی کشور در شرایط کنونی با بردباری و تیزهوشی بدنه اقتصادی کشور و راهبری صحیح امور امکان پذیر است، بنابراین تربیت و آموزش نیروی انسانی کارآمد و دلسوز باید اولویت اصلی برنامه های اقتصادی کشور باشد.

** کرمانشاه
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه، اقتصاد مقاومتی را ظرفیت بسیار خوبی برای رفع مشکلات کشور دانست و گفت: بسیاری از مشکلات کشور را می توان از طریق اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی برطرف کرد.
آیت الله مصطفی علما در خطبه های این هفته نماز جمعه در مسجد جامع کرمانشاه، خواستار توجه جدی به اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی شد و تاکید کرد که این سیاست ها ظرفیت کافی برای رفع مشکلات مختلف کشور از جمله حوزه اقتصادی را دارد.
او با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در ارتباط با صادرات نفت کشورمان، تصریح کرد که همانگونه که رهبری فرمودند ما هر مقدار که بخواهیم می توانیم نفت صادر کنیم.

** کردستان
امام جمعه موقت سنندج با اشاره به توصیه رهبر معظم انقلاب به ساده زیستی مسئولان گفت: مسئولان با ساده زیستی در عمل به مردم دلسوزی خود را به نظام و تلاش برای حل مشکلات مردم نشان دهند.
ماموستا سید احسن حسینی در خطبه های نماز جمعه این هفته اظهار داشت: ساده زیستی نباید فقط در شعار باشد بلکه همه باید تلاش کنیم در عمل این شاخصه مهم مسئولیت را به مردم ثابت کنیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به قتل 37 نفر از فعالان مدنی عربستانی در یک روز و سکوت مجامع جهانی در مقابل این جنایت افزود: سکوت مجامع جهانی در مقابل اعدام و قتل عام اهل تشیع و اهل سنت توسط رژیم آل سعود همراهی با این جنایات است.

**قم
خطیب جمعه قم گفت: آمریکا در هر کشوری ورود کرده از جمله عراق، سوریه، یمن و لبنان، سپاه عزیر و قهرمان پیشاپیش برای شکست آمریکا در آن کشور بوده است و با وجود هزینه های هنگفت، این کشور چیزی به دست نیاورده است.
آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری در خطبه های نماز جمعه این هفته قم، با اشاره به تروریسم نامیدن سپاه توسط آمریکا، افزود: در قوانین بین المللی رسم نیست که نیروهای مسلح کشوری را ترورسیم اعلام کنند و این مساله چیزی جز عصبانیت آمریکا از سپاه نیست.
وی اضافه کرد: آمریکا تصور می کند با تروریسم اعلام کردن، سپاه تضعیف می شود، ولی سپاه محبوب بوده و محبوب تر می شود.
به گزارش ایرنا، دونالد ترامپ رئیس ‌جمهور آمریکا 20 فروردین ماه با انتشار بیانیه ‌ای مطبوعاتی اعلام کرد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان‌ های تروریستی قرار می ‌دهد.

** چهارمحال وبختیاری
نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری و امام جمعه شهرکرد با اشاره به جنایات آمریکا در جهان تاکید کرد: دمکراسی در آمریکا تنها یک شعار است و این کشور به دنبال هر نوع جنایتی در جهان است.
حجت الاسلام محمد علی نکونام در خطبه های این هفته نماز جمعه شهرکرد در محل مصلای امام خمینی (ره) شهرکرد افزود : یک عده سرمایه دار در آمریکا در تمام جهان جنایت های مختلفی می کنند که مردم جهان باید در برابر این جنایت آمریکایی ها ایستادگی کند.
به گفته وی، هیچ کس نباید مرعوب تهدیدات تو خالی آمریکا شود چرا که آمریکا با همین تهدیدات واهی می خواهد جنگ روانی ایجاد کند.

** ایلام
امام جمعه موقت ایلام گفت: سخنان مقام معظم رهبری، پاسخی محکم به زیاده گویی های آمریکایی ها در خصوص ممنوعیت فروش نفت ایران بود.
حجت الاسلام وعد مرادبیگی در جمع نمازگزاران جمعه ایلام اظهار داشت: رهبر فرزانه اعلام فرمودند، ما نفت را به هر میزان که بخواهیم می فروشیم که این سخن جوابی دندان شکن به یاوه گویی رییس جمهور آمریکا است.
وی حرکت رییس جمهور آمریکا در خصوص ممنوعیت خرید نفت ایران را محکوم کرد و گفت: هشت کشوری که نفت از ایران می خرند این اقدام را محکوم کرده اند.
خطیب جمعه ایلام اظهار داشت: دشمنان نمی خواهند یک حکومت موفق اسلامی به جهان معرفی شود.
حجت الاسلام مرادبیگی گفت: دولتمردان ما این اقدام را به فال نیک بگیرند و وابستگی بودجه به نفت را از بین ببرد.

** اصفهان
امام جمعه موقت اصفهان گفت: کارهای رییس جمهور امریکا به ضرر خود و متحدانش و به نفع ما تمام شد به طوری که ترامپ در زمان حاضر، منفورترین رییس جمهور در سراسر دنیاست.
حجت الاسلام و المسلمین محمدتقی رهبر در خطبه های نماز جمعه در مصلای بزرگ اصفهان افزود: ترامپ برجام بد فرجام را پاره کرد تا ما به هوش بیاییم و همانطور که در 2 سال گذشته گفتیم، امریکا قابل اعتماد نیست.
وی اظهارداشت: ترامپ، سپاه پاسداران را تروریست اعلام کرد درحالی که در هر کجای دنیا که تروریسم وجود دارد، زیر سر امریکا و عوامل اوست و همه دنیا این موضوع را می دانند.

** همدان
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان با اشاره به اعمال تحریم های جدید نفتی توسط آمریکا گفت: آمریکا بازهم مقابل ایران زمین گیر خواهد شد.
حجت الاسلام حبیب الله شعبانی موثقی در خطبه های عبادی سیاسی نماز جمعه همدان اظهار داشت: آمریکا به هیچ عنوان نمی‌تواند مانع فروش نفت ایران شود و به فرموده رهبر معظم انقلاب «هر چقدر بخواهیم نفت صادر می‌کنیم».
وی اضافه کرد: آمریکا باید بداند که مدیریت جهان و خاورمیانه هرگز با آنها نیست و نمی توانند مانع فروش نفت کشورمان شوند.
امام جمعه همدان با اشاره به نقشه آمریکا در صحرای طبس گفت: جریان طوفان شن در صحرای طبس نشان از الهی بودن انقلاب بود و خداوند لشکریان ابلیس را نابود کرد.

** گیلان
نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه رشت با اشاره به فرارسیدن روز کارگر و تبریک این روز به کارگران کشور گفت: اقتدار ، رونق تولید و رشد اقتصادی در هر جامعه در گرو تلاش کارگران بی منت است.
آیت الله رسول فلاحتی در خطبه های این هفته نمازجمعه رشت در جمع نمازگزارن این کلانشهر خطاب به مدیران شرکت ها و کارفرمایان بیان داشت: هر جا هستید ، کارگران را حمایت کنید، این قشر پشتوانه هر جامعه هستند.
وی با بیان این که کارگران در کارخانجات و شرکت ها بی منت کار می کنند، اظهار داشت: آیا این رواست که مدیر، مدیرعامل و یا کارفرما کارگر را تهدید می کند؟ آیا مدیر بالادستی حقوقش به اندازه کارگرست؟

** کهگیلویه وبویراحمد
امام جمعه یاسوج با اشاره به هفتم اردیبهشت ماه روز ایمنی و حمل و نقل، گفت: میزان بروز تصادفات رانندگی در جاده های ارتباطی این استان بالاست و باید متولیان امر هر چه زودتر برای کاهش آن چاره اندیشی کنند.
حجت الاسلام و المسلمین سید علی اصغر حسینی در خطبه های نماز جمعه این هفته یاسوج اظهار داشت: عامل بروز حدود 80 درصد سوانح رانندگی در کهگیلویه و بویراحمد انسانی است.
وی افزود: عمده ترین دلایل این امر نیز سرعت زیاد، سبقت غیرمجاز و رعایت نکردن قوانین راهنمایی و رانندگی است.

** خوزستان
امام جمعه موقت اهواز گفت: بازنگری در سیستم مدیریتی برخی از بخش ها ضرورت دارد چرا که در سیلاب اخیر شاهد اختلاف نظراتی میان مسئولان شهرها بودیم که این اختلاف به مردم آسیب می رساند.
حجت الاسلام ابوالحسن حسن زاده در خطبه‌های این هفته نماز عبادی سیاسی جمعه اهواز اظهار داشت : مجموع آن چه که در سیلاب اخیر خوزستان رخ داد، در چند دهه گذشته بی سابقه بود و اگرچه خسارت هایی را به دنبال داشت اما برکت های بارندگی ها بیش از آسیب های آن بود.
وی افزود: اکنون سیلاب فروکش کرده و زمان بازسازی فرا رسیده و باید تمامی دستگاه های خدمت رسان در این عرصه با تمام ظرفیت برای کاهش آلام مردم وارد میدان شوند.

** خراسان شمالی
امام جمعه بجنورد و نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی گفت: حرف های مقامات آمریکا و وزیر امور خارجه اش چیز جدیدی نیست و این تهدیدها نشان از ناپختگی آنان در سیاست است.
حجت الاسلام و المسلمین ابوالقاسم یعقوبی در خطبه های این هفته نماز جمعه بجنورد اظهار داشت: ملت ایران از چهار دهه پیش با فتنه های بدخواهان روبه رو بوده و از همه آنها با سرفرازی عبور کرده است و از این فتنه هم عبور می کند.
وی خاطرنشان کرد: در این چهار دهه، مردم ما گرفتار فتنه های نظامی، فرهنگی و سیاسی دشمن بوده اند و اکنون هم فتنه اقتصادی دامن ما را گرفته است که آنان به خیال خود می خواهند مردم را از انقلاب جدا کنند.

** البرز
نماینده ولی فقیه در استان البرز و امام جمعه کرج گفت: در تاریخ شیعه مسجد به عنوان مرکز مبارزه با استکبار و ظلم به شمار می رود و اگر از این مهم فاصله بگیریم نشان از نفوذ در آن است.
آیت الله سید محمدمهدی حسینی همدانی روز پنجشنبه در نشست آموزشی توجیهی خدام مساجد و اماکن مذهبی استان البرز که در آستان مقدس امامزاده طاهر (ع) مهرشهر کرج برگزار شد، افزود: از صدر اسلام تا امروز مسجد یک جایگاه ویژه داشته و از اولین روز دستور علنی شدن اسلام تا کنون مسجد به عنوان مرکز عبودیت و مسایل مختلف مطرح شده است.
وی اظهار داشت: مساجد بعضی از اوقات در عزلت و رکودی بوده و بعضی از مواقع در اوج بوده اند و مطالعه تاریخ مساجد گواهی این فراز و فرودها می باشد.

** آذربایجان شرقی
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز با اشاره به تلاش آمریکا برای جلوگیری از صادرات نفت کشور، گفت: آمریکا و متحدانش از متوقف کردن صادرات نفت ایران ناتوانند.
حجت الاسلام سیدمحمد علی آل هاشم در خطبه های نماز جمعه تبریز اظهار داشت: آمریکا برای رسیدن به اهداف شوم خود، به متحدانش و برخی از کشورهای عربی میدان می دهد تا جای خالی نفت ایران را پرکنند اما جایگاه بین المللی و کمبود نفت کشورمان پر شدنی نیست.
وی با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری در خصوص صادرات نفت کشور، یادآوری کرد: ایران هر مقدار لازم باشد و اراده کند، نفت صادر خواهد کرد.

** اردبیل
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: اقدامات غیرقانونی ترامپ علیه ایران استقلال اقتصادی کشورمان را بدنبال دارد.
آیت الله سیدحسن عاملی در خطبه های نماز جمعه اردبیل افزود: در خصوص تحریم نفتی ایران توسط آمریکا ترامپ اشتباه محاسباتی بزرگی را مرتکب شد، چون سال هاست که دولت ایران محروم از پول نفت است و پول نفت نقش حیاتی در بودجه ایران ندارد.
وی اظهار داشت: یک نکته در تحریم نفتی ایران است که آمریکا با این کار فلسفه وجودی سازمان ملل را زیرسول می برد چون برخلاف قطعنامه رسمی شورای امنیت می گوید از ایران نفت نخرید، پایمال کردن فلسفه سازمان ملل اهانت به تمام اعضای سازمان ملل یعنی اهانت به تمام ملت ها و دولت های دنیاست.

**گلستان
نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان گفت که خلیج فارس منطقه ای بسیار حساس از لحاظ اقتصادی، سیاسی و راهبردی بوده و به طور کامل تحت کنترل جمهوری اسلامی ایران است.
آیت الله سید کاظم نور مفیدی در خطبه های نماز جمعه این هفته گرگان مرکز استان گلستان، به تهدید اخیر رییس جمهور امریکا مبنی توقف صادرات نفت ایران اشاره و اظهار داشت: اگر ترامپ بنا دارد دست جمهوری اسلامی را از صادرات نفت ببندد جز ضرر چیزی عایدش نخواهد شد چون تنگه هرمز در اختیار ایران است.
به گفته وی روزانه 18.5 میلیون بشکه نفت کشورهای حاشیه خلیج فارس معادل 30 درصد نیاز دنیا از تنگه هرمز تحت کنترل نیروهای مسلح بویژه سپاه پاسداران عبور داده می شود و این نشان دهنده قدرت ایران است.
1352/

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال