منتقد سینما:

جشنواره جهانی فیلم فجر، مستقل و به شکل فعلی برگزار شود

تهران- ایرنا- منتقد و مدرس سینما با اشاره به مفید نبودن اعمال تغییرات در برگزاری جشنواره جهانی فیلم فجر گفت: بهتر است به جای تغییر، این جشنواره را به شکل فعلی برگزار کرده و آن را بهبود بخشیم.

روبرت صافاریان در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار داشت: قبل از اینکه جشنواره جهانی مستقل شود، همیشه این بحث بود که برگزاری یک جشنواره بین المللی با مجموعه شرایط ما دشوار است. زمانی هم که همزمان با جشنواره ملی برگزار می شد، بیشتر مهمانان برای بخش فیلم های ایران می آمدند.
وی ادامه داد: این مشکلات هنوز هست و با لحاظ کردن مشکلات، اکنون جشنواره به خوبی برگزار می شود.
این مدرس و منتقد سینما افزود: خیلی هم نخواهیم سربسته بگوییم، مهم ترین مشکل انتخاب فیلم با توجه به ممیزی هاست و اینکه هر فیلمی را نمی توانیم نمایش دهیم.
وی گفت: بسیاری فیلم های خوب و ارزشمند سینمایی هستند که بدون ممیزی نمی توان آنها را در جشنواره نمایش داد، امسال به طور خاص مساله هزینه های بالا و افزایش قیمت ارز هم‌ مزید بر علت شد ولی با لحاظ کردن همه این مسائل، جشنواره خوب انجام‌ شد و فرصتی فراهم آورد تا متخصصان و علاقمندان سینما بیشتر یکدیگر را ببینند.
صافاریان در مورد برگزاری جشنواره جهانی فیلم فجر به شکل مستقل یا همزمان با جشنواره جهانی فیلم فجر نیز گفت: باید همین شکل را بهتر کنیم، به نظر من بهتر است بر کاری که شروع کردیم پافشاری کنیم و آن را جا بیاندازیم تا اینکه مرتب تغییر دهیم.

**بعضی فیلم‌ها مناسب جشنواره نبودند
وی در مورد کیفیت فیلم های جشنواره نیز اظهار داشت: چند فیلم خارجی را دیدم که خوب بودند ولی نمی خواهم اسم ببرم، اما می توانم بگویم بعضی فیلم های خارجی سطح خوبی برای شرکت در جشنواره نداشتند.
این مدرس سینما در مورد فیلم های ایرانی در جشنواره نیز گفت: فیلم های ایرانی گزینش خوبی برای شرکت در جشنواره داشتند و از نظر کیفی برای شرکت در جشنواره مناسب بودند.

**جایزه منتقدان در بیشتر جشنواره‌های معتبر وجود دارد
صافاریان که یکی از داوران جایزه حلقه منتقدان بین المللی همراه با باربارا لوری از فرانسه و جونیت جبنویان از ترکیه بوده در مورد افزودن آزمایشی این بخش در جشنواره گفت: اینکه یک جایزه متعلق به منتقدان بین المللی باشد خوب است و معمولا داوران این بخش که منتقد هستند از سوی فیپرشی (فدراسیون بین المللی منتقدان فیلم) انتخاب می شوند.
صافاریان ادامه داد: در این جشنواره هم تاجایی که شنیده ام بعد از این فیپرشی داوران را معرفی می کند، این دوره فعلا به شکل آزمایشی برگزار شد.
منتقد سینما گفت: در مجموع وجود جایزه منتقدان بین المللی منطقی است و می شود از این فرصت برای افزایش و تعمیق روابط بین منتقدان داخلی و خارجی استفاده کرد.
سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر از 29 فروردین در پردیس چارسو با نمایش 163 فیلم و حضور 250 میهمان خارجی برگزار شد و شامگاه پنجشنبه با معرفی برگزیده ها به کار خود پایان داد.
سینمای سعادت، جلوه گاه شرق و جشنواره جشنواره ها بخش های اصلی و رقابتی جشنواره بودند، امسال جایزه حلقه منتقدان داخلی، جایزه حلقه منتقدان بین المللی و جایزه فیلم های اول و جایزه محمد امین (ص) نیز داده شد.
فراهنگ**9157 ** 9053

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال