گزارش دو نهاد بین المللی؛

کشتار غیرنظامیان در رقه سوریه توسط ائتلاف آمریکایی

تهران - ایرنا- سازمان عفو بین الملل و سازمان حقوق بشری غیردولتی «ایر وارز» در گزارشی اعلام کردند که در حملات ائتلاف بین المللی به سرکردگی آمریکا به رقه سوریه یک هزار و 600 غیرنظامی کشته شدند.

به گزارش روز جمعه ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، عفو بین الملل و سازمان ایر وارز اعلام کردند، در تحقیقی که به مدت 18 ماه در خصوص قربانیان جنگ در رقه واقع در شمال سوریه انجام دادند، به این نتیجه رسیدند که در جریان حملاتی که ائتلاف آمریکایی در سال 2017 میلادی علیه این شهر انجام داد، یک هزار و 600 غیرنظامی کشته شدند.
در گزارش این دو سازمان آماده است: نتایج تحقیقات نشان می دهد که حمله نظامی که ائتلاف تحت رهبری آمریکا در رقه انجام داده است به صورت مستقیم باعث مرگ یک هزار و 600 غیرنظامی شده است.
این گزارش می افزاید، این اطمینان وجود دارد که در جریان حملات ائتلاف بین المللی نقض قوانین حقوق بشری بین المللی انجام گرفته است. همچنین از اعضای ائتلاف خواسته شده تا با تشکیل صندوقی به خانواده قربانیان غرامت پرداخته کنند.
در همین حال «اسکات رولینسون» سخنگوی نیروهای ائتلاف بین المللی در بیانیه ای نسبت به کشته شدن غیرنظامیان در حملات این ائتلاف در مناطق تحت کنترل داعش ابراز تاسف کرد.
داعش در سال 2014 شهر رقه را به اشغال خود درآورد و این شهر در سال 2017 از اشغال داعش آزاد شد.
آمریکا و چند کشور محدود همپیمان آن، از اوت 2014 (مرداد 1393) به بهانه مبارزه با گروه تروریستی داعش، خارج از چارچوب سازمان ملل متحد و بدون هماهنگی با دولت سوریه، ائتلافی به اصطلاح بین المللی تشکیل داده اند.
دولت سوریه بارها از شورای امنیت و سازمان ملل متحد خواست، برای پایان دادن به تجاوز نیروهای متجاوز در خاک این کشور اقدامی صورت دهد و با ارسال نامه های مکرر، حملات جنگنده های ائتلاف به سرکردگی آمریکا به خاک خود را محکوم کرده است.
ساکنان شهرهای مختلف استان رقه بهمن ماه 97 با برگزاری تظاهرات اعتراضی، بر ضرورت مقاومت و مبارزه با اشغالگران آمریکایی و همه نظامیان خارجی که به صورت غیرقانونی در خاک این کشور حضور دارند تاکید کردند.
آنان تأکیدکردند که تا اخراج همه اشغالگران با همه شیوه های ممکن از کشور، از پای نخواهند نشست.
تظاهرکنندگان با آتش زدن پرچم های آمریکا و فرانسه، مخالفت خود را با اشغالگری اعلام و بر تمامیت ارضی سوریه تأکید کردند.
ائتلاف موسوم به بین المللی و به سرکردگی آمریکا، به بهانه سرکوب گروه تروریستی تکفیری داعش جنایت های وحشتناکی را در حق ساکنان شهر رقه انجام دادند و بیش از 90 درصد این شهر را ویران کردند.
شبک**9365**2040

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال