وزیر سابق علوم :

دانشگاهیان در مدیریت بحران نقش راهبردی بر عهده بگیرند

تهران- ایرنا- وزیر سابق علوم در مورد اقدام رئیس‌جمهوری در تشکیل کارگروه ملی سیلاب با حضور استادان دانشگاه‌ها گفت: این اقدام ارزشمندی است که می‌تواند پیوند دانشگاه با جامعه را تقویت کند. این امر نیازمند ایفای نقش راهبردی توسط دانشگاهیان در مدیریت بحران است.

با وقوع بحران سیل در برخی از استان‌های کشور رئیس‌جمهوری در هفته آخر فرودین طی حکمی به 20 نفر از دانشگاهیان کشور مأموریت دادند که عوامل طبیعی و انسانی سیل را بررسی کنند و گزارش نهایی خود را به رئیس‌جمهور عرضه کنند. کارگروه ملی رسیدگی به سیلاب با ریاست محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران تشکیل شد.
این هیات باید تلاش کند با استفاده از تجارب ملی، دانش دانشگاهیان و تجربه‌های جهانی موضوع سیلاب‌های اخیر را بررسی کارشناسانه و علمی کنند؛ و گزارش علمی خود را به رئیس‌جمهور و مردم ارائه کند.
محمد فرهادی وزیر سابق علوم روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا در مورد تشکیل کارگروه بررسی سیلاب اخیر کشور با حضور اساتید و نخبگان دانشگاهی و اینکه این اقدام چقدر می‌تواند در توجه به نخبگان و استفاده از ظرفیت نخبگان در ساختار اجرایی کشور مؤثر باشد گفت: قطعاً این اقدام رئیس‌جمهور در توجه به نخبگان می‌تواند اقدام مؤثری باشد؛ و نقش دانشگاهیان در سطوح مختلف جامعه را برجسته کند.
وی ادامه داد: ایران کشور حادثه‌خیزی است. بسیاری از حوادث غیرمترقبه در کشور ما اتفاق می‌افتد. درواقع بیش از چهل نوع حادثه غیرمترقبه در دنیا وجود دارد که بیش از نیمی از آن‌ها در کشور ما وجود دارد و اتفاق می‌افتد؛ که متأسفانه ما برای همه این حوادث آمادگی نداریم و باید این آمادگی ایجاد شود.
وزیر سابق علوم با بیان اینکه ما نیازمند این هستیم که یک ساختار سازمانی منسجم برای مدیریت کشور ایجاد کنیم گفت: این سازمان باید روی حوادثی مثل سیل، زلزله، آتش‌سوزی و؛ که در کشور ما بیشتر اتفاق می‌افتد برنامه‌ریزی کامل داشته باشد. این آمادگی هم تنها منحصر در حین وقوع بحران نیست بلکه آمادگی باید در مرحله پیش‌بینی و بعد از بحران هم ایجاد شود. تا برای کسانی که در این بحران‌ها دچار آسیب می‌شوند کمک‌های مناسبی ارائه شود.
فرهادی با تأکید بر ایجاد فرماندهی واحد در مدیریت بحران در کشور گفت: برای مدیریت بحران یک مدیریتی مثل مدیریت‌های نظامی باید وجود داشته باشد تا همه سازمان‌ها و نهادها ذیل مدیریت بحران کار کنند. در حال حاضر سازمان مدیریت بحران را داریم اما از جامعیتی برخوردار نیست و باید جامع‌تر از این عمل کند.
وی سپس با اشاره به اقدام رئیس‌جمهوری در تشکیل کارگروه بررسی سیل با حضور چهره‌های دانشگاهی گفت: رئیس‌جمهوری بعد از حادثه پلاسکو چنین اقدامی را انجام دادند و به نقش دانشگاهیان توجه کردند که در بحران سیل اخیر هم دوباره وظایفی را بر عهده دانشگاهیان قرار داده‌اند که به نظر من اقدام ارزشمندی است. دانشگاهیان باید نقش راهبردی ایفا کنند و برنامه راهبردی برای مدیریت جامع سیل در ایران تهیه کنند.
وی افزود: اقدام رئیس‌جمهوری را باید به فال نیک بگیریم که تلاش کرده‌اند از دانش، علم و دانشگاهیان استفاده کنند. این اقدام در راستای افزایش ارتباط دانشگاه با جامعه و پیوند خوردن دانشگاه با مسائل جامعه است. دانشگاهیان باید نقش بیشتری در مدیریت بحران‌ها ایفاء کنند.
**9487 ** 1200** 1055

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال