گردش نخبگان؛ راز موفقیت والیبال نشسته ایران

تهران- ایرنا- در حالی که سرمربی تیم ملی والیبال نشسته روسیه از عملکرد بازیکنان و زیرساختهای ایران تمجید کرد مسئولان و دست اندرکاران این رشته باور دارند که ایران با با راهبرد گردش نخبگان والیبال نشسته، چهار دهه بر بام جهان قرار گرفته است.

به گزارش روز جمعه ایرنا، اردوی مشترک تیم ملی والیبال نشسته ایران و روسیه از یکم اردیبهشت آغاز شده و روز گذشته با برگزاری یک دیدار دوستانه دیگر به پایان رسید. این دیدار سومین دیدار دوستانه این اردو بود که به مانند دو دیدار دیگر، ایران تیم برتر آن بود.
هر چند که برد ایران در رقابت های والیبال نشسته امری طبیعی و قابل انتظار در سطح جهان به شمار می رود اما تاکید مربیان و دست اندرکاران والیبال نشسته روسیه، بر اهمیت این اردو نشان از آن داشت که ایران نه تنها در بخش قهرمانی، بلکه در حوزه زیرساختی این رشته در سطح جهان حرفی برای گفتن دارد.
در این زمینه «الکساندر اوسیانیکوف» سرمربی والیبال نشسته روسیه از این اردو به عنوان پلی برای قهرمانی تیمش در اروپا و صعود به بازی های پاراالمپیک 2020 توکیو یاد کرد. او با بیان اینکه والیبال نشسته جایگاه ویژه ای در میان ایرانیان دارد اظهار کرد: تشکیل بیش از صد تیم باشگاهی و ملی در این رشته و امکانات فوق العاده ایران، موجب شده تا این کشور در سه دهه گذشته همواره قدرت اول جهان و پارالمپیک باشد. در کشور روسیه برای تیم ملی والیبال نشسته امکاناتی در این سطح وجود ندارد.
تمجید سرمربی روسیه و رضایت از امکانات والیبال نشسته ایران در حالی بود که رئیس انجمن والیبال نشسته فدراسیون ورزش های جانبازان و معلولان، از ایران به عنوان قدرت غیر قابل انکار این رشته در سطح جهان یاد کرد. «علی کشفیا» در حاشیه این اردو به خبرنگار ایرنا گفت: استفاده از دانش مربیان ایرانی و همت ورزشکاران این رشته، موجب شده تا ما بارها از سوی کشورهای مختلف با درخواست اردوی مشترک مواجه شویم؛ برزیل، آلمان و روسیه از جمله این کشورها هستند.
وی تاکید کرد: اگر بگویم موفق ترین رشته ورزشی ایران در سطح جهان و المپیک، والیبال نشسته است شاید اغراق نباشد؛ سه دهه قهرمانی در سطح المپیک، جهان و آسیا خود گواه این واقعیت است.
او در واکنش به اینکه آیا حضور در هر تورنمنتی می تواند برای ایران به معنای قهرمانی باشد، پاسخ داد: بله انتظار است در تمامی تورنمنت ها قهرمان شویم اما نگاهی به رشد والیبال نشسته جهان نشان از آن دارد که تیم های دیگر نیز برنامه های بلند مدت دارند و در پی کسب عناوینی قهرمانی در جهان و المپیک هستند، لذا اگر بدون برنامه گام در رقابت های جهانی بگذاریم بدون شک تکرار عنوان قهرمانی سخت و دست نیافتنی است.
والیبال نشسته ایران در حالی این روزها خود را برای بازی های قهرمانی آسیا در تایلند آماده می کند که سال گذشته و در رقابت های قهرمانی جهان هلند توانست سهیمه پارالمپیک 2020 توکیو را کسب کند.
قدرت‌نمایی ملی پوشان ایران در این رشته در سطح جهان در حالی وارد دهه چهارم می شود که راهبرد انجمن والیبال نشسته ایران متفاوت از دوره های گذشته است و چیدمان بازیکنان باتجربه و جوان در کنار هم در این تیم می تواند آینده این رشته در ایران را درخشان تر از گذشته کند.
راهبردی که کشفیا از آن به عنوان «گردش نخبگان» با محوریت تکرار عنوان قهرمانی یاد کرد و گفت: اگر متکی بر چند ستاره یا بازیکن اصلی باشیم بدون شک در بلند مدت با مشکلات عدیده ای مواجه خواهیم شد؛ مشکلاتی که گردش نخبگان این رشته را متوقف می کند.
وی تصریح کرد: بدون شک حضور بازیکنان جوان در کنار ستاره های این رشته می تواند تجربه گرانبهایی به شمار رود تجربه ای که نتیجه آن را می شود پس از پایان بازی های 2020 توکیو مشاهده کرد.
تیم ملی والیبال نشسته ایران که از پارالمپیک 1988 سئول گام در تورنمنت های معتبر گذاشت، در این بازی های پارالمپیک 6 مدال طلا و 2 نقره کسب کرده است. همچنین این تیم با اقتدار به مدال طلای بازی های پاراآسیایی گوانژو، اینچئون و جاکارتا دست یافت.
ورزشی**2052** 1055

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال