سراج: همکاری های قضایی ضامن پویایی طرح «کمربند - راه» است

پکن- ایرنا- رییس سازمان بازرسی کل کشور که برای شرکت در اجلاس بین المللی 'کمربند-راه' به چین سفر کرده است در دیدار با دادستان عالی این کشور گفت: همکاری کشورهای عضو در عرصه های قضایی، نظارت و بازرسی، آمبودزمانی و مقابله با فساد، ضامن دوام و پویایی این طرح است.

به گزارش ایرنا 'ناصر قاضی سراج' روز پنجشنبه در دیدار 'ژانگ جون' دادستان کل چین در پکن از آمادگی سازمان بازرسی کل کشور برای فعالیت و همکاری همه جانبه در راستای همکاری های قضایی، نظارت و بازرسی، آمبودزمانی و مقابله با فساد با دیگر کشورهای عضو این ابتکار خبر داد.
وی ضمن اعلام حمایت جمهوری اسلامی ایران از برگزاری دومین اجلاس بین المللی 'کمربند-راه' از این ابتکار به عنوان یکی از راهکارهای اساسی رشد همه جانبه کشورهای این مسیر نام برد.
رییس سازمان بازرسی کل کشور از مواضع دولت چین در مقابله با یکجانبه گرایی ایالات متحده آمریکا و مخالفت با وضع تحریم های ظالمانه علیه مردم و دولت جمهوری اسلامی ایران تقدیر کرد.
قاضی سراج بر ضرورت افزایش همکاری های منطقه ای و ایجاد نهادهایی برای گسترش تجارت خارجی در قاره آسیا به عنوان راهکاری برای مقابله با زیاده خواهی و انحصارگرایی مالی ایالات متحده تاکید کرد و گفت: ابتکار 'کمربند-راه' در ایجاد رشد اقتصادی کشورها و بالا رفتن ارزش پولی و تولید ناخالص داخلی کشورهای عضو موثر است.
وی گفت: سازمان بازرسی جمهوری اسلامی ایران همواره دیدگاه و رویکردی آینده نگرانه به فعالیت ها و ارتباطات بین المللی داشته است و از فرصت هایی که سبب گسترش روابط دو جانبه و چندجانبه میان کشورهای قاره آسیا می شود به صورت کامل حمایت می کند که نمود آن در انجمن آمبودزمان آسیایی و موسسه آمبودزمان بین المللی مشخص است.
رییس سازمان بازرسی کل کشور گسترش روابط در قاره های آسیا، اروپا و آفریقا در قالب ابتکار 'کمربند-راه' را موضوعی تمدنی و فرهنگی عنوان کرد و تصریح کرد: راه ابریشم بیش از آنکه جاده ای برای تجارت باشد محملی برای معرفی تمدن های بزرگ جهان به یکدیگر است و همانگونه که در متون تاریخی ما ثبت و ضبط است پاکدستی، صداقت و شفافیت جزء لاینفک تمدن های شرقی در همه عرصه های زندگی انسانی است.
قاضی سراج ادامه داد: ابتکار 'کمربند-راه' فرصتی است برای به ظهور رساندن مدل نظارت، بازرسی و شفافیت بر اساس فرهنگ های شرقی و ارائه و معرفی آن به دیگر فرهنگ هایی که به واسطه این امر در این پروژه دخیل هستند.
وی با اشاره به ارایه پیشنهاد خود در اجلاس بین المللی 'کمربند-راه' مبنی بر تشکیل یک گروه هشدار دهنده با نام نگهبانان راه اظهار امیدواری کرد این گروه بتواند با انجام وظایفی که برای آن تعریف می شود در انسجام بخشی به ساختار تشکیلاتی ابتکار 'کمربند-راه' نقش اساسی ایفاء کند.
رییس سازمان بازرسی کل کشور در بخش دیگری از سخنانش به معرفی دستاوردهای سازمان بازرسی کل کشور در حوزه های مختلف از جمله در حوزه آمبودزمانی در دو سطح داخلی و بین المللی، معرفی ساختار و مکانیسم های نظارت و بازرسی، مبارزه با فساد و رسیدگی به شکایات مردمی در جمهوری اسلامی ایران پرداخت.
وی بر تلاش برای ایجاد اجماع نظر میان کشورهای عضو انجمن آمبودزمان آسیایی، انجمن بین المللی مسئولان مبارزه با فساد و موسسه آمبودزمان بین المللی برای اقدام موثر در زمینه سوء استفاده از اعطای تابعیت مضاعف به متهمان و مفسدان فراری تاکید کرد و گفت: برگزاری سمینارهای آموزشی مشترک بین المللی با مشارکت نهادهای آمبودزمانی و نظارت و بازرسی کشورهای مختلف از دیگر برنامه های سازمان بازرسی کل کشور است.
'ژانگ جون' دادستان کل چین نیز در این دیدار ضمن خیر مقدم به رییس سازمان بازرسی کل کشور و همچنین تشکر و قدردانی از او و هیات همراه به جهت شرکت در دومین اجلاس بین المللی 'کمربند-راه'، آمادگی خود را برای هرگونه همکاری در زمینه های مختلف با ایران اعلام کرد.
دومین اجلاس بین المللی 'کمربند-راه' با حضور هیات هایی از 110 کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران از امروز پنجشنبه در پکن آغاز بکار کرد.
از سوی جمهوری اسلامی ایران سه هیات به سرپرستی 'فرهاد دژپسند' وزیر امور اقتصادی و دارایی، 'ناصر قاضی سراج' رییس سازمان بازرسی کل کشور و 'حداد عادل' عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در اجلاس بین المللی 'کمربند- راه' شرکت کرده اند.
شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین سال 2013 میلادی در جریان سفر به قزاقستان و اندونزی، به ترتیب پیشنهاد ساخت 'کمربند اقتصادی جاده ابریشم' و ساخت 'راه ابریشم دریایی در قرن بیست و یکم' را مطرح کرد که این طرح در نهایت با عنوان «کمربند - راه» به جهان معرفی شد.
این پروژه در ابتدا با سرمایه گذاری بیش از یک هزار میلیارد دلار توسط چین آغاز شد و تا مارس سال 2019 میلادی 125 کشور و 29 سازمان بین المللی 173 موافقت نامه همکاری با چین در این مورد امضا کرده اند.
نشست افتتاحیه رسمی این اجلاس هم فردا (جمعه) با حضور 'شی جین پینگ' رییس جمهوری چین در پکن برگزار می شود.
دومین کنفرانس بین المللی 'کمربند - راه' تا 7 اردیبهشت ادامه دارد.
**آساق**1904**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال