اتاق فکر چین، هند را به اخلال درپروژه های دریایی خودمتهم کرد

تهران- ایرنا- موسسه «گراندویو» چین در گزارشی تحلیلی برخی از کشورها بویژه هند را به دخالت و اخلال در اجرای پروژه های بنادر برون مرزی پکن متهم کرد.

به گزارش روز پنجشنبه روزنامه ایندیا اکسپرس، اتاق فکر چین اخیرا گزارشی با عنوان «تجزیه و تحلیل استراتژیک بر پروژه های بنادر خارجی چین تحت برنامه یک کمربند و یک جاده» منتشر کرده است و در آن صریحا هند را به دلیل سرمایه گذاری در بنادر سریلانکا و بندر چابهار ایران متهم به اخلال در برنامه های پکن می کند.
بنا به گزارش این موسسه چینی، توسعه بندر چابهار توسط هندی ها در 100 کیلومتری بندر گوادر می تواند بر روند پیشرفت کریدور اقتصادی چین و پاکستان اختلال ایجاد کند.
اتاق فکر چین به دنبال برگزاری دومین اجلاس بین المللی «کمربند- راه» در گزارشی تحلیلی عنوان کرد، هند به طور مستقیم و غیر مستقیم در پروژه های برون مرزی دریایی چین دخالت می کند.
یاد آور می شود با افزایش همکاری های چین و سریلانکا در بندر «هامبانتوتا»، دولت هند به سرمایه گذاری بیشتر در کشور سریلانکا تحریک شده است و به تازگی پروژه های جدید سرمایه گذاری در پروژه گاز طبیعی سریلانکا را آغاز کرده است.
مقامات چینی بر این باورند که سرمایه گذاری های این کشور در زیرساخت های بنادر بخش اصلی پیشبرد پروژه یک کمربند یک جاده است.
در حال حاضر شرکت های چینی در حال ساخت و عملیات توسعه 42 بندر در 34 کشور جهان هستند. نهادهای اصلی شرکت های چینی که در خارج از کشور سرمایه گذاری می کنند، شرکت های مرکزی هستند. 82 درصد از پروژه ها توسط شرکت های مرکزی، 10 درصد از آنها توسط شرکت های دولتی و 8 درصد توسط شرکت های خصوصی اجرا می شود.
دومین اجلاس بین المللی «کمربند-راه» با حضور هیات هایی از 110 کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران از امروز پنجشنبه در پکن آغاز بکار کرد.
بر اساس گزارش مرکز اطلاع رسانی دومین اجلاس بین المللی 'کمربند-راه' 40 تن از رهبران کشورها و همچنین حدود 120 وزیر از کشورهای مختلف در این اجلاس شرکت کرده اند.
از سوی جمهوری اسلامی ایران هم سه هیات به سرپرستی «فرهاد دژپسند» وزیر امور اقتصادی و دارایی، «ناصر قاضی سراج» رییس سازمان بازرسی کل کشور و «حداد عادل» عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در این اجلاس شرکت کرده اند.
آساق**9473**شبس*1859

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال