عضو شورای شهر تهران: جشنواره عکس مترو قصه مردم را روایت کند

تهران- ایرنا- عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: جشنواره عکس مترو به روایت قصه مردم استفاده کننده از این وسیله نیز بپردازد و رویکرد اجتماعی داشته باشد.

به گزارش ایرنا، احمد مسجد جامعی روز چهارشنبه در مراسم اختتامیه نخستین جشنواره عکس مترو افزود: در مترو قصه های بسیاری از مردم وجود دارد که می توان در قالب عکس، فیلم کوتاه و مستند به تصویر کشید.
مسجد جامعی اظهار داشت: باید به فکر فرهنگسازی در مورد مترو بود و این فرهنگسازی با نمایشگاه عکس رخ نمی دهد از این جهت باید به فکر تبدیل این برنامه به نهادی مانند خانه عکس مترو بود.
این عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: نکته دیگر اینکه عکس های نمایشگاه جانبی اختتامیه جشنواره عکس مترو، به گونه ای صنعت زده بود در حال که مترو فقط چنین جنبه ای ندارد.
وی خاطرنشان کرد: اینکه در مترو چه می گذرد رویکردی است که از آن غافل شده ایم و آن را به شکل یک کالا دیده ایم در حالی که مترو اصلا کالا نیست و نیاز به یک نگاه تکمیلی دارد.
مسجد جامعی ادامه داد: مردم در عکس های این نمایشگاه دیده نمی شوند و باید متوجه بود که مردم از آن استفاده می کنند و مشکلاتی هم دارند و از همین رو می می توان حال و هوای آنان را به تصویر کشید.
این عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: نباید به گونه ای باشد که عکس بخشی از واقعیت را نبیند و این قسمت از واقعیت این است که مترو هم مساله ای دارد و مردم را آزار می دهد از همین رو گاه باید خود را به جای مردم گذاشت و مشکلات آنان را نیز متوجه بود.
وی تاکید کرد: روایت عکس ها باید واقع گرا و اجتماعی باشد و عکاسان اجتماعی می توانند این وجه را مد نظر قرار دهند.
دبیر نخستین جشنواره عکس مترو نیز در این مراسم گفت: با وجود آنکه این جشنواره نخستین دوره بود اما از نظر کیفیت قابل توجه محسوب می شد و می توانست پهلو به پهلوی برنامه هایی بزند که چندین سال از برگزاری آنها سپری می شود.
مهدی جلیلی اظهار داشت: این جشنواره عکس با ابتکار عمل مترو و همکاری خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) به عنوان قدیمی ترین خبرگزاری ایران و دارنده غنی ترین آرشیو عکس کشور و رسانه ای که فتوژورنالیسم را به عنوان یک مبنای هنری و اطلاع رسانی قرار داده، برگزار شد.
جلیلی افزود: پیش از این جشنواره های مختلف عکس صنعتی برگزار شده بود اما به صورت تخصصی که یک حوزه از آن را مانند مترو را مد نظر قرار داده باشد، شکل نگرفته بود.
مدیرکل اخبار چندرسانه‌ای ایرنا گفت: این جشنواره تلاش کرد تا کوشش های این حوزه و دستاوردهای آن را از منظر عکس ثبت کند.
وی اضافه کرد: در صورتی که این همکاری ادامه یابد، می توان مجموعه ای از بهترین عکس های صنعت مترو را طی سال های متوالی گردآوری، ثبت و ضبط و در آرشیو ایرنا که غنی ترین آرشیو عکس است ذخیره و نگهداری کرد تا آیندگان نیز در جریان این تلاش ها قرار گیرند.
در پایان این مراسم از 6 عکاس برتر تجلیل شد که دو نفر از آنان از میان عکاسان خبری خبرگزاری جمهوری اسلامی بودند.
جشنواره عکس مترو برگزیده اول نداشت و برگزیده دوم مرضیه نورعلی(عکاس ایرنا) و برگزیده سوم مهران ریاضی بود ضمن اینکه از اصغر خمسه ،اکبر توکلی(عکاس ایرنا) ،محمد سبحان، محمد حسین نادعلی ،جلال زرگانی و حسین اسدی قدردانی شد.
در حاشیه این جشنواره نیز نمایشگاه عکس مترو به مدت دو روز در تالار تابستان خانه هنرمندان تهران گشایش یافت.
تهرام/3001//6139

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال