مدیرکل اطلاعات استان: 6 هزار میلیارد تومان پرونده مفاسد اقتصادی در آذربایجان شرقی تشکیل شد

تبریز- ایرنا - مدیرکل اطلاعات آذربایجان‌شرقی، ارزش ریالی و ارزی کل پرونده‌های مفاسد اقتصادی تشکیل شده در استان بر اساس فعالیت نیروهای اداره کل اطلاعات در یک سال گذشته را 6 هزار میلیارد تومان، 453 میلیون دلار و 43 میلیون یورو اعلام کرد.

دیالمه روز چهارشنبه در نشستی با اصحاب رسانه در آذربایجان شرقی به مناسبت فرارسیدن هفته سربازان گمنام امام زمان (عج)، همچنین گفت: پارسال سربازان گمنام امام زمان(عج) در این استان از 209 میلیارد تومان فرار مالیاتی توسط دانه درشت‌ها جلوگیری کردند.
وی تشریح کرد: در سال 97 با تلاش سربازان گمنام امام زمان (عج) همچنین از 700 هکتار در استان به ارزش 2 هزار و 140 میلیارد تومان در استان جلوگیری شد.
مدیرکل اطلاعات آذربایجان شرقی، کشف باند قاچاق سازمان‌یافته زیورآلات نقره چینی به داخل کشور را یکی دیگر از موفقیت های سربازان گمنام امام زمان(عج) استان در سال گذشته عنوان کرد و گفت: قاچاقچیان محموله‌های نقره را از چین به مقصد عراق و سپس با جاسازی در اتوبوس به تهران منتقل می‌کردند تا در سطح کشور توزیع شود.
وی اعلام کرد: براساس اعترافات به دست آمده از متهمان، توسط این باند از سال 92 تاکنون حدود 23 تن زیورآلات نقره به ارزش 100 میلیارد تومان (قیمت کارخانه‌ای) قاچاق شده است.
وی همچنین از ضربه نیروهای اطلاعات به اخلالگران بازار پتروشیمی و انهدام شبکه دلالی خبر داد و گفت: حجم تخلفات مالی این شبکه حدود 470 میلیارد تومان بود.
وی افزود: از این شبکه که در قالاب تعاونی فعالیت می کرد 122 هزار تن مواد اولیه پتروشیمی کشف و چندین نفر در این رابطه دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.
دیالمه همچنین از متلاشی شدن 5 شبکه مواد مخدر در آذربایجان‌شرقی خبر داد و گفت: سال گذشته با تلاش سربازان گمنام امام زمان (عج) 215 کیلوگرم هروئین، 4 کیلوگرم شیشه و 70 لیتر آبکاری ماده مخدر شیشه کشف شد.
وی با اشاره به متلاشی شدن باند قاچاق پوست حیوانات توسط نیروهای این نهاد انقلابی در استان گفت: محموله 70 تنی پوست حیوانات از عراق به سمت ترکیه از طریق ایران و در مسیر آذربایجان‌شرقی ترانزیت می شد.
وی با بیان اینکه نیاز امروز کشور سلامت اقتصادی است، گفت: وزارت اطلاعات در خط مقدم مبارزه با مفاسد اقتصادی همچون؛ قاچاق کالا، رانت‌خواری، فرار مالیاتی و احتکار کالا ایستاده است.
وی خاطرنشان کرد: در نظام مقدس جمهوری اسلامی، نظام متعلق به همه مردم و برای همه مردم است؛ از جمله وزارت اطلاعات متعلق به مردم است و برای آنها و در خدمت مردم است.
مدیرکل اطلاعات استان افزود: کار اطلاعاتی در وزارت اطلاعات بر پایه احکام شرعی، اخلاق نبوی، قانون جمهوری اسلامی ایران، سند راهبردی امنیتی کشور انجام می شود و مبتنی بر احصای محیط امنیتی جمهوری اسلامی ایران و حاصل بررسی‌های کلان امنیت ملی در پرتو رهنمودهای راهگشای امام راحل (ره )، رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی ) و راهبردهای حاصل از تجربه و تخصص سربازان گمنام امام زمان(عج) است.

** برخورد با 60 نفر از عناصر مرتبط با منافقین در آذربایجان‌ شرقی
مدیرکل اطلاعات آذربایجان‌ شرقی گفت: سال گذشته منافقان با سوء استفاده از شرایط اقتصادی و اجتماعی پیش آمده و با موج‌سواری، فعالیت‌های خود را گسترش دادند و با۶۰ نفر از عناصری که با سرپل‌های منافقان در ارتباط بودند، برخورد شد.
دیالمه، انقلابی بودن، حرکت در مسیر ولایت، ایمان و اخلاص و فداکاری را از ویژگی‌های سربازان گمنام امام زمان (عج) برشمرد و افزود: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و افزایش توطئه‌های دشمنان، نهادی به نام وزارت اطلاعات تشکیل شد که وظایف متعددی در تمام ابعاد جامعه برای این وزارتخانه تعریف شد.
مدیرکل اطلاعات آذربایجان شرقی یکی از مهمترین وظیفه وزارت اطلاعات را ایجاد امنیت پایدار در کشور دانست و گفت: امنیت و آرامش حق مردم است و یکی از وظایف وزارت اطلاعات خنثی کردن توطئه‌های دشمن است‌.
این مقام امنیتی با اعلام اینکه یکی از چالش‌ها و تهدیدات اصلی کشور نقش سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای خارجی است، تأکید کرد: جمع آوری اطلاعات (جاسوسی) از تمام حوزه‌های یک کشور و نفوذ در عرصه‌های مختلف از جمله نقش‌های این سرویس‌های اطلاعاتی است.
مدیرکل اطلاعات آذربایجان‌شرقی گفت: سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای بیگانه از ظرفیت‌های گروه‌های معاند خارج‌نشین از قبیل منافقان، سلطنت طلبان، جریانات چپ (کمونیست‌ها) و تجزیه‌طلبان استفاده می‌کنند و با مدیریت و هدایت آنها در موضوع‌های محلی، ملی و بین‌المللی سعی در رسیدن به اهدافشان را دارند.
وی افزود: مثلث شوم آمریکا، غرب و صهیونیست وظیفه برگزاری نشست، هماهنگی و آموزش این جریان‌های معاند را با تامین و پشتیبانی مالی عربستان سعودی بر عهده دارند.
مدیرکل اطلاعات آذربایجان شرقی با تاکید بر این که وظیفه اصلی جریان‌های معاند ایجاد شبهه و اختلاف در جامعه است، گفت: ایجاد اختلاف بین جریان‌های درون نظام، اختلاف بین مسوولان، ناکارامد نشان دادن نظام، تلاش برای ترویج دین‌زدایی و فرهنگ غیراسلامی از جمله این اقدامات هستند.
این مقام امنیتی با اعلام اینکه مهم‌ترین وظیفه ما مقابله نرم‌افزاری با توطئه های دشمنان است، گفت: ترویج و آگاهی‌بخشی به مسوولان، نخبگان، اساتید دانشگاه، دانشجویان و اقشار مختلف جامعه، برگزاری همایش‌ها و جلسه‌های متعدد در حوزه‌های مختلف مهم‌ترین اقداماتی است که در سال گذشته انجام شد و امسال نیز جزو اولویت‌های اداره کل اطلاعات استان است.
به گفته این مقام امنیتی، یکی دیگر از وظایف سرویس‌های اطلاعاتی دشمن ارتباط با نخبگان و عناصر تاثیرگذار جامعه است.
مدیرکل اطلاعات آذربایجان‌ شرقی، توجه به حقوق مردم و پیگیری مطالبات و شکایت آنها، شناسایی موانع و مشکلات روزمره در حوزه بیکاری، اشتغال، سرمایه‌گذاری، تولید، تنظیم بازار ارز و گران فروشی را از جمله وظایف این اداره کل برشمرد.
این مسوول اطلاعاتی با اعلام اینکه به دنبال محدود کردن افراد، نخبگان و سرمایه‌گذاران نیستیم، گفت: تلاش برای ایجاد ارتباط جامعه با سرمایه‌گذاران، استفاده از ظرفیت آنها، ایجاد اعتماد بین سرمایه‌گذاران و دولت و رشد و توسعه استان در ابعاد مختلف از وظایف دیگر اداره کل اطلاعات آذربایجان‌شرقی است.
وی با اشاره به شناسایی و ضربه زدن به تیم‌های تکفیری، منافقان و تجزیه‌طلبان، گفت: در این راستا تعدادی عناصر تکفیری که از طریق باندهای قاچاق در حال انتقال بودند، دستگیر شدند.
به گفته مدیرکل اطلاعات آذربایجان شرقی در سال ۹۷ فعالیت منافقان در استان گسترده‌تر شده و برای سال ۹۸ نیز ماموریت‌هایی از قبیل جمع‌آوری اطلاعات را در دستور کار دارند.
این مسوول اطلاعاتی ادامه داد: در سال گذشته منافقان با سو استفاده از شرایط اقتصادی و اجتماعی پیش آمده و با موج سواری فعالیت‌های خود را گسترش دادند و با ۶۰ نفر از عناصری که با سرپل‌های منافقان در ارتباط بودند، برخورد شد.
به گفته مدیرکل اطلاعات استان آذربایجان شرقی، این عناصر به دنبال تهیه سلاح و مواد منفجره برای ایجاد اختلال در امنیت استان بودند.
وی همچنین گفت: در این راستا ۵۰ نفر نیز شناسایی و توجیه شدند.
3071/518

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال