معاون وزیر فرهنگ:

نمایشگاه کتاب تهران جشنواره بزرگ فرهنگی و اندیشه ای است

تهران - ایرنا - معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران یک جشنواره‌ بزرگ علمی، فرهنگی و اندیشه‌ای است و شکی نیست که یکی از اصلی‌ترین عناصر فکری و اندیشه‌ای جهان اسلام و بخصوص جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌‌‌رود.

به گزارش چهارشنبه شب خبرنگار فرهنگی ایرنا ،«عبدالهادی فقهی زاده» در بازدید از سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران گفت: دغدغه‌ی اصلی من به عنوان معلم حوزه‌ قرآن و حدیث طی سال‌‌های اخیر تنزل سطح کیفی آثار و تکرار ساده‌ی آثار قدیمی و قبلی است.
وی افزود: گاه متاسفانه فقدان و یا کمبود شدید آثار پرمایه‌ علمی و پایین بودن سطح کیفی آثار تولید شده در جذب مخاطب، زمینه‌ساز نزول سطح کیفی آثار در این زمینه بوده است.
معاون وزیر فرهنگ خاطرنشان کرد: خوشبختانه در سال‌‌های اخیر برخی از مراکز خاص انتشاراتی توجه ویژه‌ای به نشر آثار شایسته و دغدغه‌مند در حوزه‌ حدیث و کلام داشته‌اند.
فقهی‌زاده در خصوص نمایشگاه بین‌المللی کتاب نیز گفت: نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به یقین یکی از بزرگترین نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب در سطح جهان است و کیفیت و کمیت آن قابل مقایسه با سایر نمایشگاه‌‌ها چه در سطح علمی، میزان شرکت‌کنندگان و حجم بازدیدکنندگان نیست.
وی با بیان اینکه از نخستین دوره‌ آغاز نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از بازدید و شرکت کنندگان در این نمایشگاه بوده است، تصریح کرد: خوشبختانه دامنه‌ نمایشگاه هرسال گسترده‌تر از سال‌‌های قبل است و حضور مادی و معنوی انتشارات نسبت به سال‌‌های قبل هرسال بیشتر می‌‌‌شود.
معاون قرآن و عترت وزیر ارشاد با بیان اینکه بخش بین‌الملل نمایشگاه کتاب در سال‌‌های اولیه‌ رونق بیشتری داشته است؛ دلیل این امر را اوضاع اقتصادی کشور عنوان کرد و افزود: با این حال مهم این است که بسیاری از کشورها همچنان در این نمایشگاه حضور و مشارکت جدی دارند. همچنین فعالیت بخش دانشگاهی و بخش عمومی نیز نسبت به سال‌‌های قبل جدی‌تر است.
وی همچنین استقبال انتشاراتی‌‌ها و بازدیدکنندگان را از حوزه‌ی عمومی بسیار قابل قبول ارزیابی کرد و گفت: موضوعات دینی، قرآن و حدیث نیز به عنوان بخشی از حوزه‌ عمومی هرساله مورد اقبال جمعیت خاصی قرار می‌‌‌گیرد.
فقهی‌زاده اضافه کرد: بدون تردید نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران یک جشنواره‌ بزرگ علمی، فرهنگی و اندیشه‌ای است و شکی نیست که یکی از اصلی‌ترین عناصر فکری و اندیشه‌ای جهان اسلام و بخصوص جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌‌‌رود.
وی در ادامه با اشاره به اینکه از نخستین دوره‌‌ برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب، آثار دینی و قرآنی بخش بزرگی را به خود اختصاص داده است، افزود: خوشبختانه مخاطبان گسترده‌ای در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران جذب بخش قرآنی و دینی می‌‌‌شوند و لازم می‌‌‌دانم از بابت این کار بزرگ و برگزاری نمایشگاه در چنین ابعادی قدردانی کنم.
معاون قرآنی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین در خصوص برگزاری بیست و هفتمین دوره‌ نمایشگاه قرآن در تهران گفت: این نمایشگاه از 21 اردیبهشت ماه سال جاری به مدت دو هفته در مصلی بزرگ تهران برگزار می‌‌‌شود.
وی با اشاره به حضور مراکز انتشاراتی علمی در این نمایشگاه در سال جاری گفت: بخش‌‌های مختلفی در این نمایشگاه در نظر گرفته است که علاوه بر مباحث علمی، فرهنگی، هنری و دینی شاهد برگزاری مباحث تبلیغی و ترویجی، فضای مجازی و بخش بین‌الملل خواهیم بود.
به گفته وی در بیست و هفتمین دوره نمایشگاه قرآن بیش از ده کشور از جمله کشورهای پاکستان، ترکیه، لبنان، عراق و... در بخش بین‌الملل حضور خواهند داشت و به احتمال بسیار قوی پاکستان میهمان ویژه‌ی این دوره از نمایشگاه خواهد بود.
سی ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «خواندن، توانستن است» از 4 تا 14 اردیبهشت ماه در مصلی امام خمینی(ره) برگزار می‌شود.
فراهنگ ** 3009 ** 1355

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال