وزیر اقتصاد: سهم ایران از ابتکار 'کمربند - راه' بایدافزایش یابد

پکن- ایرنا - وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران که به منظور شرکت در دومین اجلاس بین المللی 'کمربند - راه' به پکن سفر کرده است تاکید کرد با توجه به سابقه و جایگاه تاریخی ایران در راه ابریشم، اکنون نیز باید سهم ایران از ابتکار 'کمربند - راه' افزایش یابد.

'فرهاد دژپسند' روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در پکن افزود: بحث 'کمربند - راه' برای ایران اهمیت زیادی دارد و تهران با این طرح رئیس جمهوری چین همراهی خوبی کرده است.
شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین سال 2013 میلادی در جریان سفر به قزاقستان و اندونزی، به ترتیب پیشنهاد ساخت 'کمربند اقتصادی جاده ابریشم' و ساخت 'راه ابریشم دریایی در قرن بیست و یکم' را مطرح کرد که این طرح در نهایت با عنوان «کمربند - راه» به جهان معرفی شد.
این پروژه در ابتدا با سرمایه گذاری بیش از یک هزار میلیارد دلار توسط چین آغاز شد و تا کنون 124 کشور و 29 سازمان بین المللی موافقت نامه همکاری با چین را در این مورد امضا کرده اند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران در ادامه گفت: در راستای اجرای پروژه های مسیر 'کمربند-راه'، ظرفیت های قابل توجه و ویژگی های منحصر بفرد جغرافیایی ایران باعث شده است تا در چارچوب این تعامل، فواید زیادی نصیب کشور شود.
دژپسند افزود: همچنین در حاشیه این نشست می توانیم با وزرای اقتصاد سایر کشورهایی که حضور دارند مذاکراتی داشته باشیم و زمینه های همکاری را گسترش دهیم.
او تصریح کرد: چین برای تحقق ایده 'کمربند - راه' منابع مختلفی را از نظر مالی تامین کرده است که یکی از آنها صندوقی است که برای این کار تدارک دیده است و امیدواریم بتوانیم از این صندوق استفاده کنیم.
دژپسند بار دیگر با تاکید بر همکاری مناسب جمهوری اسلامی ایران با طرح 'کمربند - راه' گفت: از سرمایه گذاران چینی برای حضور در ایران استقبال می کنیم.
وزیر اقتصاد در بخش دیگری از سخنانش هدف از سفر به چین را شرکت در دومین مجمع همکاری های بین المللی 'کمربند راه' عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه هیات هایی از بیش از 100 کشور جهان در این اجلاس شرکت دارند فرصت مناسبی برای رایزنی و گسترش همکاری های اقتصادی ایران با کشورهای شرکت کننده فراهم شده است.
دومین کنفرانس بین المللی 'کمربند - راه' روزهای 5 تا 7 اردیبهشت در پکن برگزار می شود.
**آساق**1904**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال