معاون فرهنگی بنیاد شهید

کتاب های حوزه ایثار و شهادت الکترونیکی می شود

تهران - ایرنا - معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: با توجه به اینکه وظیفه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت به عهده بنیاد شهید و نهادهای متولی است، این نهاد تلاش می کند تا کتاب های حوزه ایثار و شهادت الکترونیکی شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد حسن کاویانی راد روز چهارشنبه در مراسم تبادل تفاهم نامه همکاری بین بنیاد شهید و نهاد کتابخانه های عمومی کشور افزود: تلاش برای تولید کتاب های الکترونیکی با موضوع ایثار و شهادت از جمله برنامه های بنیاد شهید است تا بتوانیم کتاب هایی الکترونیکی تولید و مابقی کتاب های موجود را نیز به سمت الکترونیکی کردن پیش ببریم.
وی گفت: همچنین سعی می شود مجموعه آثار تولیدی در زمینه ایثار و شهادت نیز به روز شود و حتی هیچ آثار یا تولیدی در این باره از قلم نیفتد.
کاویانی راد افزود: ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت باید مجموعه نظام آن را دنبال کنند، چون بنیاد شهید در ابعاد مختلف تلاش کرده است تا این مسئولیت را به سر منزل مقصود برساند که معتقدیم یکی از بهترین وسایل برای ترویج، کتاب است. اکنون یک هزار و 690 عنوان کتاب حاصل عملکرد بنیادشهید است که این عدد قابل توجه است.
وی اضافه کرد: با توسعه آگاهی و احساس مسئولیت شاهد هستیم که دستگاه های مختلف توجه شان به ایثار و شهادت جلب شده است، امروز شاهدیم که در حوزه های مختلف صدها عنوان کتاب و آثار مکتوب در حال تولید است. البته رسیدن به مردمی شدن فرهنگ ایثار و شهادت برای بهتر جلوه دادن این فرهنگ در جامعه گام بعدی است.
وی اشاره ای هم به تفاهم نامه کرد و گفت: اولین قدم ما تمرکز زدایی مجموعه فعالیت های بنیادشهید در قالب واگذاری امکانات به نهاد کتابخانه است. به همین منظور ما خودمان را مکلف می کنیم از طریق مشارکت فعال، موضوع ترویج را در قالب رقابتی هدفمند و نظام مند به نتیجه برسانیم.
معاون فرهنگی و آموزشی بنیادشهید گفت: انتظار داریم در کتابخانه های عمومی بخش ایثار و شهادت وجود داشته باشد تا مردم دسترسی بیشتر به کتاب ها داشته باشند، البته بنیادشهید غنی سازی منابع، به روز رسانی کتاب ها، حمایت و پرورش افراد فعال در حوزه ایثارگر، استعداد یابی نیروی ادبی از برنامه های در دست اقدام است.

*نهاد کتابخانه می تواند در مسیر ایثار و شهادت نقش داشته باشد
علیرضا مختارپور مدیر کل نهاد کتابخانه های عمومی کشور نیز در این مراسم گفت: نهاد کتابخانه می تواند در مسیر ایثار و شهادت نقش داشته باشد، امروز سلیقه مردم و جوانان برای کتاب و کتابخوانی با قبل متفاوت شده است و بازار عرضه متعدد و متکثر شده است، به همین دلیل، کثرت اشتغال، تقلیل گرایی در مخاطب به وجود آورده است.
وی افزود: سالانه 90 هزار جلد کتاب در کشور چاپ می شود و هزاران مورد در فضای مجازی نشر می یابد. اکنون حدود 6 هزار کتابدار در کشور فعالیت دارند. فضای مجازی یک حفره بزرگ را در جامعه جبران کرده است و آن این است که همه دسترسی راحت به فضای مجازی دارند.

*استفاده از ظرفیت کتاب های تخصصی ایثار و شهادت
رحیم نریمانی مدیرکل اسناد و انتشارات بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز گفت: با توجه به اینکه اشتراک زیادی در حوزه کتاب در دو نهاد بنیادشهید و کتابخانه های عمومی وجود دارد، خلا چنین تفاهم نامه ای احساس می شد. با توجه به اینکه در بنیادشهید کتابخانه های زیادی وجود دارد و یک هزار و 100 عنوان کتاب تخصصی ایثار و شهادت در آنها موجود است، می توان از این ظرفیت ها به خوبی استفاده کرد.
مراسم تبادل تفاهم نامه همکاری بین حجت‌الاسلام والمسلمین محمد حسن کاویانی راد معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران و علیرضا مختار پور مدیر کل نهاد کتابخانه های عمومی کشور امروز چهارشنبه در محل بنیاد شهید برگزار شد.
همچنین در این مراسم از سامانه شاهد الکترونیک به آدرس اینترنتی mag.navideshahed.com برای دسترسی بهتر مردم به مجلات شاهد کودک، نوجوان، جوان و یاران رونمایی شد.
اجتمام* ٧٢6٨*9105

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال