آزادسازی صادرات تخم مرغ، منجر به کاهش زیان تولیدکنندگان می شود

تهران - ایرنا - رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران گفت: آزاد سازی صادرات تخم مرغ، حاشیه ضرر و زیان تولیدکنندگان را کاهش می دهد.

«ناصر نبی پور» روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزود: پیش از این ممنوعیت صادرات تخم مرغ، مازاد تولید و افت قیمت را منجر شده بود به طوری که امروز نیز قیمت هر کیلوگرم از این محصول درب مرغداری ها پنج هزار و 600 تومان و در بازار نزدیک بین 12 هزار و 800 تا 14 هزارتومان است.
وی اظهارداشت: درحالی که قیمت تمام شده هر کیلوگرم تخم مرغ با محاسبه 10 درصد سود برای تولیدکنندگان باید بین هشت هزار تا هشت هزار و 400 تومان باشد؛ یعنی تولیدکنندگان روی هر کیلوگرم نه تنها سودی نمی کنند بلکه بین دو تا سه هزارتومان ضرر و زیان می دهند.
وی تصریح کرد: شرایط ماه های اخیر باعث شد که برخی از تولید کنندگان به دلیل پایین بودن قیمت ها (ضرر و زیان) و مشکلات در تامین نهاده های طیور گله های جوان خود را که می توانستند تا 90 هفته نگهداری کنند در کمتر از 50 تا 60 هفته راهی کشتارگاه ها کنند.
رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران درباره قیمت نهاده ها گفت: دولت تلاش خود را برای تامین نهاده های مورد نیاز طیور با قیمت های مصوب انجام داده است اما به دلیل مشکلاتی از جمله حمل و نقل و پول باربری نهاده ها به شکل مناسبی از بنادر به استان ها توزیع نمی شود بنابراین مرغداران ناچارند نهاده کنجاله سویا را با قیمت پنج هزار تومان و ذرت را یک هزار و 800 تومان خریداری کنند.
نبی پور افزود: با توجه به بالا بودن رقم تولید تخم مرغ در کشور، سالانه امکان صادرات بین 200 تا 250 هزارتن از این محصول وجود دارد، درحالی که در سال 94 بیشترین حجم صادرات ایران 90 هزارتن بوده است.
وی رقبای صادراتی تخم مرغ ایران را ترکیه، اوکراین و آذربایجان دانست و اظهارداشت: ایجاد ممنوعیت صادراتی باعث شده که ایران بازارهای صادراتی خود را از دست بدهد و با وجود رقبای مذکور امکان بدست آوردن این بازارها کمی دشوار است.
رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران درباره صادرات و تاثیر آن بر قیمت بازار داخلی افزود: به طور حتم آزاد سازی صادرات تاثیر روانی بر بازار خواهد داشت اما چون این اقدام با مدیریت و کنترل تشکل انجام می شود، احتمال افزایش غیرمنطقی قیمت ها در بازار داخلی پایین است.
به گزارش ایرنا، ستاد تنظیم بازار در بهمن ماه سال 97 صادرات تخم مرغ را ممنوع اعلام کرده بود، که برای حمایت از تولید داخلی از امروز چهارشنبه، چهارم اردیبهشت ماه صادرات آن آزاد شده است.
سالانه بیش از 900 هزارتن تخم مرغ در کشور تولید می شود.
اقتصام**9186**9189

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال