نمایشگاه کتاب، چینی‌های خوشحال و آرامش آغازین

تهران- ایرنا- سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران صبح روز چهارشنبه در فضایی آرام و خلوت به روی علاقمندان آغوش گشود و تنها بخش ازدحام جمعیت به غرفه گشایش یافته چین مربوط می‌شد اما فضای آرام آغازین با سر و صدای غرفه‌های نیمه کاره، دگرگون شد.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، در نخستین ساعات گشایش نمایشگاه کتاب تهران که دیروز با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران و همتای چینی‌اش و برخی دیگر از مقامات این کشور افتتاح شد، صبح امروز چهارشنبه در حالی آغاز به کار کرد که هنوز بیشتر غرفه ها در حال آماده سازی برای پذیرایی از مخاطبان کتاب بودند. در همین حین مهمانان چینی در غرفه خود سخن راندند و کتاب تقدیم کردند و کتاب چینی رونمایی کردند.
چین به عنوان ششمین مهمان ویژه نمایشگاه کتاب تهران با هیاتی بالغ بر 120 نویسنده، تصویرگر و مترجم در ایران حضور پیدا کرده است و قرار است بیش از 50 برنامه مختلف را برگزار کند.
نویسندگان و پژوهشگران و مقامات چینی و خبرنگاران این کشور خوشحال از این تبادل فرهنگی به هر شکل ممکن با مهمان نوازی و جنب و جوش شادی خود را از این حضور ابراز می کردند.
نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در حالی در فضای 130 هزار مترمربع آغاز به کار کرده که در بخش داخلی دو هزار و 559 ناشر شرکت دارند که از این میان یک هزار و 500 ناشر به بخش عمومی، 350 ناشر به بخش کودک، 500 ناشر به بخش دانشگاهی، 109 ناشر به بخش آموزشی و 100 ناشر نیز به بخش دیجیتال تعلق دارند.
همچنین 800 ناشر خارجی در این دوره از نمایشگاه کتاب تهران شرکت کرده‌اند که 150 ناشر عرب و650 ناشر لاتین را شامل می شود. به همین ترتیب حدود 138 هزار عنوان کتاب در بخش خارجی ارائه شده است و از 30 کشور به نمایشگاه کتاب آمده‌اند. 41 هزار عنوان از این کتاب‌ها چاپ‌های نخست سال 2016 تا 2019 هستند.
در این دوره از نمایشگاه در حوزه حمل و نقل عمومی تمهیدات خوبی برای بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده است. بر اساس هماهنگی‌های انجام شده با سازمان تاکسیرانی، تاکسی‌ها و ون‌هایی انتقال بازدیدکنندگان از نمایشگاه کتاب تهران به سوی پنج میدان اصلی شهر تهران (رسالت، صنعت، انقلاب، صادقیه و آزادی) را انجام خواهند داد.
همچنین با هماهنگی انجام شده با سازمان واحد اتوبوسرانی، اتوبوس‌هایی از درون نمایشگاه کتاب تهران به سمت میدان صنعت، میدان آزادی و فلکه سوم تهرانپارس کار جابه‌جایی بازدیدکنندگان را برعهده خواهند داشت.
از سوی دیگر تاکسی بانوان و تاکسی بیسیم نیز در ضلع جنوبی مصلای امام خمینی(ره) حضور خواهند داشت و به خدمات‌رسانی خوهند پرداخت.
خدمات اتوبوس‌ها و تاکسی‌ها از ساعت 10 صبح آغاز خواهد شد و تا ساعت 21 ادامه خواهد داشت.
همچنین مترو تهران نیز از دو ایستگاه شهید بهشتی و مصلی امام خمینی(ره) در خط یک و سه به انتقال بازدیدکنندگان می‌پردازد و بر اساس تمهیدات در نظر گرفته شده فاصله حرکت بین دو قطار در ساعات ازدحام به 4 دقیقه کاهش پیدا خواهد کرد.
در سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تعداد 100 اطلاع‌رسان در 15 غرفه حضور دارند که به اطلاع‌رسانی می‌پردازند.
ساعت بازدید از نمایشگاه کتاب تهران از ساعت 10 صبح تا 20 شب خواهد بود که در روزهای تعطیل امکان تمدید این ساعات وجود دارد.
سامانه پیامکی 100003851 پل ارتباطی میان مردم با مسئولان نمایشگاه است و بازدیدکنندگان می‌توانند با ارسال پیامک پیشنهادات و انتقادات خود را به مدیران نمایشگاه انتقال دهند.
سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «خواندن توانستن است» از 4 تا 14 اردیبهشت ماه در مصلی امام خمینی(ره) برگزار خواهد شد.
فراهنگ **3009**1355** 9053

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال