شایگو:برجام نمونه بی اعتنایی آمریکا به توافق های بین المللی است

مسکو - ایرنا - وزیر دفاع روسیه در آغاز کنفرانس امنیتی مسکو با انتقاد از آمریکا اعلام کرد که برجام نمونه ای از بی توجهی واشنگتن به توافق های دوجانبه و بین المللی است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، سرگئی شایگو در هشتمین کنفرانس امنیتی مسکو با بیان این مطلب افزود: ایالات متحده از موافقت نامه های چند جانبه و همکاری با سازمان های بین المللی سرباز می زند و در عملکرد این سازمان ها از جمله سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی نیز اختلال ایجاد می کند تا آن را به وسیله ای برای رسیدن به اهداف خود تبدیل کند.
به گفته وی، نمونه های بسیاری از بی توجهی مقامات آمریکا به توافق های چند جانبه و سازمان های بین المللی وجود دارد.
وی در ادامه به خروج آمریکا از پیمان منع موشک های کوتاه و میان برد اشاره کرد و اظهار داشت: در اسناد رسمی آمریکا جهت گیری ضد روسی به وضوح دیده می شود و سیستم دفاع ضد موشکی این کشور در اروپا به دنبال مقابله با روسیه است.
وی گفت: خروج آمریکا از پیمان موشکی نشان داد که توسعه این بخش با هدف محدود کردن روسیه و چین بوده است هر چند که شرکای ما (آمریکایی ها) در جریان مذاکرات متعدد این مساله را تکذیب کرده اند اما اسناد آنان نشانگر جهت گیری موشکی آنان ضد روسیه به صورت رسمی است.
وی گفت: با توجه به قرار گرفتن تجهیزات دفاع موشکی آمریکا در برخی از کشورهای اروپایی، متحدان آمریکا در واقع گروگان تصمیمات امنیتی ماجراجویانه واشنگتن هستند.
وزیر دفاع روسیه بار دیگر با بیان اینکه روسیه به تمامی تعهدات خود در خصوص پیمان موشکی عمل کرده است، اظهار داشت: با این وجود شاهد تخریب چارچوب های قانونی در روابط بین المللی از سوی آمریکا هستیم و بنظر می رسد سرنوشت سایر موافقتنامه ها در زمینه کنترل تسلیحات نیز در خطر انحلال قرار دارند و سرنوشتی مشابه با پیمان موشکی در انتظار پیمان استارت است که سال 2021 منقضی می شود.

** وضعیت بد پناهجویان سوری در اردوگاه رکبان
وزیر دفاع روسیه در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت بد انسانی در اردوگاه رکبان سوریه که تحت کنترل نیروهای آمریکایی قرار دارد اشاره کرد و اظهار داشت که به خاطر وضعیت بد این اردوگاه، والدین فرزندان خود را به گروه های تبهکار می فروشند.
به گفته شایگو، سوءاستفاده جنسی از افراد زیر سن قانونی در این اردوگاه نیز گزارش شده است.
وی با بیان اینکه جمعیت این اردوگاه طی سه سال گذشته به شدت افزایش یافته است، افزود: اکنون بیش از 40 هزار پناهجو در این اردوگاه به سر می برند و از کمبود مواد غذایی، آب و دارو رنج می برند ضمن اینکه زباله های آنان نیز در نزدیکی اردوگاه واقع شده که منجر به شیوع بیماری های عفونی شده است.
شایگو راه بهبود وضعیت این اردوگاه را خروج نیروهای آمریکایی از این منطقه و برچیده شدن اردوگاه دانست.
شایگو گفت: بارها و بارها از آمریکا خواستیم که این اردوگاه برچیده شود تا غیرنظامیان بتوانند به منازل خود بازگردند، با این وجود هیچ واکنشی از سوی طرف مقابل دیده نمی شود و اردوگاه همچنان به کار خود ادامه می دهد و محلی برای رشد افراط گرایی و تروریسم و ایجاد شرایط برای ظهور نسل های جدید تروریستی شده است.

** قاچاق نفت در سوریه همچنان ادامه دارد
وزیر دفاع روسیه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تداوم قاچاق نفت در سوریه اظهار داشت: قاچاق نفت در مناطق خارج از کنترل دولت سوریه ادامه دارد و پرسش این است که پول های حاصل از قاچاق نفت کجا می رود.

** هشدار دوباره به ناتو
وزیر دفاع روسیه در بخش دیگری از سخنان خود تهدید خواندن روسیه برای رغب را سیاست غالب سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) خواند و اظهار داشت: روسیه در واکنش به اقدامات ناتو در نزدیکی مرزهای خود پاسخ خواهد داد.
وی به توسعه زیرساخت های نظامی در نزدیکی مرزهای روسیه و افزایش فعالیت ناتو در دریاهای سیاه و دریای بالتیک را باعث افزایش تنش با روسیه خواند که پاسخ به موقع روسیه را در پی خواهد داشت.
وزیر دفاع روسیه خاطر نشان کرد که گسترش ناتو در اروپا همچنان ادامه دارد و فعالیت نظامی آن در قطب شمال هم افزایش یافته است.
شایگو در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت بین المللی در آمریکای جنوبی اشاره کرد و گفت: دکترین مونرو در نیمکره غربی مجددا به منظور محدود کردن حاکمیت کشورهای آمریکای لاتین، از جمله استفاده از زور برای انجام این کار، دوباره به اجرا گذاشته شده است.
وی افزود: وضعیت ونزوئلا نمونه ای معمول از این واقعیت است چرا که دولت مشروع و قانونی این کشور در معرض نفوذ خارجی قرار گرفته است.
اروپام * 1346 **

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال