سفیر آمریکا در سریلانکا ضعف اطلاعاتی واشنگتن را توجیه کرد

تهران - ایرنا - انفجارهای متعدد در سریلانکا به چالشی برای آمریکا تبدیل شده و درحالیکه روزنامه 'وال استریت ژورنال' در گزارشی به ضعف اطلاعاتی واشنگتن نسبت به این اقدام اذعان کرده، مقامات دولتی آمریکا تلاش دارند این موضوع را رد کنند.

به گزارش ایرنا، وقوع هشت انفجار در روز یکشنبه اول اردیبهشت ماه همزمان با روز عید پاک مسیحیان در کلمبو پایتخت و چند شهر دیگر سریلانکا، 321 کشته و 500 زخمی بر جای گذاشت.
دولت سریلانکا در ابتدا گروه جماعت ملی توحید را عامل این حملات دانست اما این گروه دست داشتن در این حملات را رد کرد و سرانجام روز گذشته (سه شنبه) گروه تروریستی داعش مسئولیت این انفجارها را برعهده گرفت.
متعاقب این اقدام تروریستی، روزنامه 'وال استریت ژورنال' روز گذشته در تارنمای خبری خود نوشت: آمریکا و هند از هفته ها قبل از حملات تروریستی عید پاک، به سریلانکا هشدار داده بودند.
اتهام وال استریت ژورنال واکنش سفیر آمریکا در سریلانکا را برانگخیت و وی امروز(چهارشنبه) در گفت وگو با خبرنگاران خارجی در کلمبو اظهار داشت، آمریکا از قبل اطلاعاتی از تهدید تروریستی نداشته است.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، 'آلینا تپلیتز' (Alaina Teplitz) افزود: تیمی از ماموران پلیس فدرال آمریکا (اف.بی.آی) و مقامات نظامی آمریکایی به تحقیقات صورت گرفته در سریلانکا یاری می رسانند.
سفیر آمریکا در سریلانکا همچنین گفت: کاملا واضح است که برخی نقصان در سیستم (اطلاعاتی) پیش از بمب گذاری های عید پاک در سریلانکا رخ داده است.
آسوشیتدپرس ادامه داد: دولت سریلانکا تصدیق کرده که هشدارهایی از گروه های محلی افراطی در مورد تهدید کلیساها دریافت کرده و نخست وزیر سریلانکا گفته است که برخی افرادی بر سر قصور اطلاعاتی در این کشور مشاغل خود را از دست خواهند داد.
در همین پیوند، 'رانیل ویکر مسینگه' نخست وزیر سریلانکا در رابطه با انفجارهای روز یکشنبه در کلمبو گفت: هند اطلاعاتی در اختیار ما گذاشته بود اما، اشتباه ما این بود که این اطلاعات را به موقع و زود ابلاغ نکردیم.
سریلانکا در جنوب آسیا است و بیش از 21 میلیون نفر جمعیت دارد. بیش از 70 درصد از جمعیت کشور سینهالی‌تبار و عمدتاً بودائی و بقیه از اقوام تامیل،هندو و مسلمان هستند.
اروپام ** 1302 ** 1071

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال