همدلی و همبستگی مردم سدی محکم در برابر ویرانی های سیل

تهران-ایرنا- سیلاب های اخیر در استان‌های مختلف کشور اگرچه خسارت های مالی و معنوی زیادی به همراه داشت اما در این میان حس همبستگی و کمک به همنوع موجب شد تا ایرانیان نشان دهند که در سخت‌ ترین شرایط و حوادث نیز یکدیگر را تنها نمی‌گذارند.

بعد از شروع سیل در برخی از مناطق کشورمان بسیاری از نهادها و ارگان ها و دستگاه های دولتی در کنار هم اقدام به یاری رساندن به هموطنان خود شدند و از هیچ تلاشی برای بهبود شرایط موجود مضایقه نکردند و این موضوع مورد توجه رسانه های داخلی قرار گرفته است.
به گزارش گروه نشریات خبری،بررسی امروز یکشنبه 4 اردیبهشت ماه نشان می دهد که برخی رسانه های نزدیک به جریان اصلاح طلب نسبت به این موضوع عنوان داشتند: نشانه‌های همبستگی و اتحاد ملی را در این ایام می‌توانیم در جای جای میهن عزیزمان ببینیم. عده‌ای با دست خالی، خودشان را در ورودی سیلاب قرار داده و نمی‌خواهند اجازه دهند که ورود آب، خسارت بیشتری ایجاد کند. از این تجربه موفق باید یاد بگیریم و با تکیه به مردم بر مشکلات فایق آییم.
مهم ترین عبارت های کانونی به کار گرفته شده از سوی این جریان رسانه ای عبارتند از: درس اجتماعی سیل؛ برکات ناشی از سیل؛ بی توجهی به منابع طبیعی برای جلوگیری از وقوع سیل؛ با طبیعت به خوبی رفتار نکرده ایم و باعث تخریب آن شده‌ایم؛ به نام سیل به کام سد؟.
رسانه های اصولگرا نیز همبستگی مردم در کمک به سیل زدگان را بازتاب داده و نوشتند: سیل اخیر نیز بار دیگر همدلی و همنوایی ملی را به رخ جهانیان کشاند. یاری ملی به سیل‌زدگان منحصر به استان و شهرستان خاصی در گستره ایران بزرگ نبود؛ جای جای ایران با قربانیان سیل ابراز همدردی کرد.
ناهماهنگی در توزیع اقلام ضروری؛ عملکرد قابل تحسین فرماندار خوزستان؛ سهل انگاری دولت؛ سال آینده، سال ترسالی است یا خشکسالی؟؛ از دیگر محورهای مورد توجه این رسانه ها است.

رسانه های اصلاح طلب
............................
** همبستگی مردمی در سیل
در مطلبی روزنامه اعتماد می نویسد: از ابتدای سال جدید، مناطق زیادی از کشور درگیر مساله سیل شده است و آسیب‌های فراوان ناشی از آن بر هیچ کس پوشیده نیست.گر چه این سیل برکاتی هم داشته که از جمله آنها می‌توان به پر شدن سدها، سیراب شدن تالاب‌ها و تقویت منابع آب زیرزمینی اشاره کرد، اما یکی از مهم‌ترین جلوه‌هایی که در این حادثه با شدت و حدت هر چه تمام‌تر بروز و ظهور کرد، همبستگی مردم برای مهار خسارات ناشی از حادثه بود. در بسیاری از مناطق سیل زده، مردم با حداقل امکانات تلاش کردند گل و لای ناشی از ورود سیلاب را خارج کنند و وضعیت را به حالت سابق برگردانند. بیش از همه اما «سیل‌بند انسانی دهلاویه» بازتاب فراوانی داشت. تصاویری که نشان می‌داد عده‌ای با دست خالی، خودشان را در ورودی سیلاب قرار داده و نمی‌خواهند اجازه دهند که ورود آب، خسارت بیشتری ایجاد کند. از این تجربه موفق باید یاد بگیریم و با تکیه به مردم بر مشکلات فایق آییم.

تارنمای نامه نیوز با تیتر «درس اجتماعی سیل» نوشت: نشانه‌های همبستگی و اتحاد ملی را در این ایام می‌توانیم در جای جای میهن عزیزمان ببینیم. نخستین کاروان‌های امدادی از مناطق زلزله‌زده سرپل ذهاب که خود هنوز در کانکس زندگی می‌کنند برای سیل‌زدگان گلستان فرستاده شد. کاروان‌های بعدی از مازندران، گیلان، آذربایجان و کردستان و سیستان و استان‌های دیگر نیز به راه افتاد. البته پایتخت‌نشینان علاوه بر کمک‌های لجستیکی نقش قابل توجهی در این عرصه داشتند. در زلزله بم هنگامی که تعدادی از هنرمندان کشورمان همچون آقای نصیریان و شهرام ناظری در محل حادثه در کنار آسیب‌دیدگان حاضر شدند موجی از احساسات پاک پدید آورد که با هیچ معیاری جز اخلاق و همدلی قابل سنجش نبود. هنوز جامعه فرهنگی و هنری کارهای بزرگتری در پیش دارد. حضور آنان در مراکز دریافت کمک‌های مردمی تنها بخش کوچکی از رسالت آنهاست. بنیادی که استاد شجریان در بم از خود به یادگار گذاشت، نمونه‌ای از این آینده نگری است که جا دارد در آینده برای چنین مناطقی نیز چنان کارهایی صورت گیرد.کولبرهایی که هنرشان را در بالا رفتن از صخره‌ها برای کسب لقمه‌ای نان آموخته‌اند در کمک‌رسانی به روستاهای سیل‌زده‌ای که امکان ارتباط از طریق جاده‌ها و راه‌های ارتباطی را نداشتند پیش قدم شدند. آن طلبه جوان عالم سپیدموی ترکمن را به دوش گرفت تا از خطر برهاند. آن بزرگواری که پشت خود را به سکویی تبدیل کرد تا در حد توان کمکی باشد برای سیل‌زدگان تا سوار بر کامیون‌ها شوند و به تنها چیزی که نمی‌اندیشید، دوربین فیلمبرداری بود که این روزها در دست هر کسی است و همه اینها نوعی از همیاری مردمی را رقم زد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، مرتضی الویری رئیس شورای عالی استان‌ها با تأکید بر اهمیت و ضرورت جلب مشارکت مردمی برای پیشگیری از سیل گفت: همان‌طور که دیدیم مشارکت مردمی در زمان وقوع سیل انجام می‌شود اما در زمان پیشگیری از وقع سیل وجود ندارد برای مثال یکی از عوامل ایجاد سیلاب پر شدن جوی‌ها و آبراهه‌های شهری از زباله است بنابراین می‌تواند با دعوت از شهروندان از دور ریخت زباله و پر شدن آبراهه‌ها جلوگیری کرد. ازاین‌رو بر آن شدیم تا راهکارهای جلب مشارکت‌های مردمی را بررسی کرده و قوانین مناسب را تدوین کنیم.

** برکات ناشی از سیل در بخش کشاورزی
روزنامه آرمان نوشت: هرچند سیل در روزهای اخیر و در ابتدای سال 98 خسارات قابل‌توجهی به بخش کشاورزی وارد کرده است اما به نظر می‌رسد باید نیمه ‌پر لیوان را نیز در بارش‌های اخیر جست‌و‌جو کرد. آنچه مشخص است، سیل در استان‌های گلستان، مازندران، لرستان و خوزستان به بیش از 46درصد از بخش زراعی 12.2درصد بخش باغبانی 19درصد بخش باغ دام و طیور و آبزیان 22درصد بخش آب‌وخاک و امور زیربنایی براساس گزارش‌های مدیرکل دفتر مدیریت بحران وزارت جهاد کشاورزی خسارت وارد کرده اما از سوی دیگر نباید فراموش کرد بارش‌های صورت‌گرفته در استان‌های شرقی کشور به‌خصوص توانسته خشکسالی را پس از سال‌ها از مزارع و باغ‌های استان‌های یزد سمنان، خراسان و حتی بخشی از سیستان و بلوچستان دور کند و فرصت‌هایی را نیز برای توسعه بخش کشاورزی و ایجاد اشتغال فراهم آورده است. در این میان هرچند دولت توانسته با ورود ستاد بحران نسبت به توزیع لوازم و امکانات شهری در مناطق مسکونی نقش قابل‌توجهی ایفا کرده و سعی در جبران خسارت واردشده به شهرها کرده است

** بی توجهی به منابع طبیعی
به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمد تقی دستورانی رئیس دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست گفت: عدم توجه به منابع طبیعی و محیط زیست، بازتاب‌های نامناسبی را برای جامعه به همراه داشت. طی چند دهه گذشته با طبیعت به خوبی رفتار نکرده و باعث تخریب آن شده‌ایم.
وی افزود: اگر به سیل‌های اخیر توجه کنیم متوجه می‌شویم در عین حال که شاهد بارش‌های بسیار خوبی بوده‌ایم، اما به دلیل طبیعت تخریب شده‌ای که ما برای خود ایجاد کرده‌ایم، متاسفانه استفاده مناسبی از این بارش‌ها صورت نگرفت و قطعا این بارش‌ها مزایایی به همراه داشته است، اما تخریب‌ها هم قابل توجه بود.

** احداث سد مانع تخریب در سیل
خبرگزاری ایسنا در مطلبی با تیتر « به نام سیل به کام سد؟» عنوان داشت: برنده سیل‌های ویرانگر اخیر سدسازان بودند چرا که در فقدان عملیات گسترده آبخیزداری و مدیریت حوضه‌های آبخیز در مناطق مختلف کشور، سدها توانسته‌اند خودی نشان دهند تا از آن‌ها به عنوان یکی از راهکارهای اصلی کنترل سیل نامبرده شود. اما آیا واقعا سدسازی راهکار اصلی کنترل سیل و ذخیره آب در کشور است؟

**ایراد به تمامی نهادها
به گزارش تارنمای نامه نیوز، محمد دامادی نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به نشست کمیسیون عمران با نمایندگان دستگاه‌های اجرایی با موضوع سیلاب گفت: نمی‌توان گفت یک دستگاه اجرایی در این زمینه مقصر است؛ دخالتهایی که در بستر رودخانه وجود دارد، مسائلی که مسیر رودخانه را تغییر داده یا مسیر رودخانه را با تصمیم شورای عالی شهرسازی به خیابان تبدیل کرده، از جمله اشکالاتی است که در این زمینه وجود دارد.

**خسارت های جبران ناپذیر
محمود روشن‌دل معاون اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا، اظهار داشت: در سیل‌های اخیر شاهد خسارات جبران‌ناپذیری در تاسیسات پایین‌دست حوزه کشاورزی و حتی بافت مسکونی از جمله حوزه شهری کلات بودیم که خسارات جبران‌ناپذیر زیادی به شهر و تاسیسات آن وارد کرد.

رسانه های اصولگرا
......................
** همبستگی مردمی در سیل
«سایه روشن سیلاب» عنوان گزارش خبرگزاری دانشجو است.
در بخشی از آن آمده است: سیل اخیر نیز بار دیگر همدلی و همنوایی ملی را به رخ جهانیان کشاند. یاری ملی به سیل‌زدگان منحصر به استان و شهرستان خاصی در گستره ایران بزرگ نبود؛ جای جای ایران با قربانیان سیل ابراز همدردی کرد. جای جای ایران با کمک‌های نقدی و کالایی خود به یاری هوطنان پرداخت. سرمایه اجتماعی تولیدشده در این سیل یکی از کارکردهای رویداد ناخوشایند سیل اخیر است که باید قدردان آن باشیم.

** ناهماهنگی در توزیع اقلام ضروری
روزنامه وطن امروز با توجه به وضعیت مدیریت توزیع اقلام ضروری در مناطق سیل زده می نویسد: توزیع، مساله‌ای حیاتی در مناطق سیل‌زده است. گسیل نیروهای امدادی و جهادی داوطلب هم به منطقه با فروکش کردن سطح آب، کاهش پیدا کرده است. کاهش تعداد نیروهای خدماتی البته دلایل دیگری نیز دارد؛ بازگشایی دانشگاه‌ها، آغاز ماه مبارک رمضان، برخی نابسامانی‌ها در حوزه مدیریت منابع انسانی در مناطق سیل‌زده، خستگی گروه‌‌های مقدم در کمک‌رسانی و... به طور طبیعی باعث خواهد شد از تعداد نیروهای حاضر در منطقه کاسته شود. با این همه سوال مهم و اساسی‌ این است که خود نیروهای جهادی و امدادی به تناسب و نیاز منطقه تقسیم شده‌اند؟ بنا به اتفاقاتی که در مسأله توزیع شاهد آنها بوده‌‌‌‌‌‌‌ایم، توزیع نیروهای امدادی نیز به جهت نداشتن سر واحد باعث ناهماهنگی‌‌‌هایی در خدمت‌رسانی شده است. اتفاقا یکی از دلایل توزیع‌‌های نامتوازن اقلام خوراکی ناهماهنگی گروه‌هاست؛ خیریه‌‌های خودجوش وگروه‌های مردمی اعزامی از مساجد و محلات که با نیت‌‌‌هایی خالصانه و البته بدون نیازسنجی وارد مناطق سیل‌زده می‌شوند، ممکن است به جهت عدم مدیریت واحد، فعالیت‌شان بی‌ثمر شود. تعدد نیروهای جمع‌آوری کمک یکی از موهبت‌‌های ملی در شرایط اینچنینی است اما ناهماهنگی‌ها در توزیع می‌تواند خسارت‌بار باشد. آنچه مشهود است اینکه لازمه توزیع مناسب مدیریت و هماهنگی در یک ستاد مرکزی است.

**سال آینده، سال ترسالی است یا خشکسالی؟
به گزارش روزنامه جوان، احد وظیفه مدیر کل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی گفت: در 11 سال گذشته کشور با خشکسالی مداوم روبه رو شد و امسال بارندگی‌های شدیدی اتفاق افتاد. بر اساس آمار احتمال تکرار 11 سال بیشتر است و ممکن است که کشور در سال آینده نیز دچار خشکسالی شود. از نظر فیزیکی وضعیت آب و هوای سال آینده که خشکسالی یا ترسالی می‌شود را نمی‌توان پیش بینی کرد و احتمال خطا بسیار زیاد است.»

** سهل انگاری دولت
روزنامه صبح نو عنوان داشت: در سیل اخیر که 24 استان کشور را درگیر کرد، خسارت زیادی به مردم و دولت وارد شد که در شرایط تحریم بسیار ناگوار بود، اما در نگاه دقیق‌تر مشخص است که سهل‌انگاری دولت در این باره کاملاً مشهود است و هیچ اقدام پیشگیرانه‌ای را برای جلوگیری از وقوع سیل انجام نداده است و این یک نوع سوءمدیریت محسوب می‌شود.

** عملکرد قابل تحسین فرماندار خوزستان
با توجه به تلاش شبانه روزی استاندار خوزستان در وقوع سیل در این استان خبرگزاری فارس نوشت: حضور استاندار خوزستان در نقاط سیل زده و گفت‌وگوی رو در رو با مردم یکی دیگر از مزیت‌های فرماندهی میدانی شریعتی بود؛ او در این مدت تقریباً از همه نقاط سیل زده استان خوزستان بازدید زمینی و هوایی کرد تا با اطلاع دقیق از موضوع بتواند بحران را مدیریت کند. گرچه در این مدت هم امکان بروز خطا و کمبودهایی وجود داشت اما قطعاً حضور میدانی استاندار خوزستان در مناطق بحران زده توانست بخش قابل توجهی از خسارت‌ها را کاهش دهد.
فارس افزود: نتیجه حضور میدانی و 24 ساعته شریعتی در مناطق سیل زده سبب هماهنگی بیشتر دستگاه‌های مختلف و استان‌های معین در بحث سیل شد و به همین دلیل در برخی از نقاط، مردم از حضور میدانی او یا سایر مسؤولان کشوری تقدیر کردند.

** برداشت از صندوق توسعه
با طرح سوالی مبنی بر اینکه چرا مجوز رهبر انقلاب برای برداشت از صندوق توسعه ملی مشروط بود؟ سایت مشرق نیوز عنوان داشت: درخواست دولت برای برداشت از صندوق توسعه ملی جهت جبران خسارات سیل در حالی است که دولت در بودجه سال 98 سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی را از 34 درصد به 20 درصد کاهش داد که این امر موجب کاهش شدید درآمدهای صندوق در سال 98 شده است.
**گروه نشریات خبری
پژوهشم**9351**1732

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال