نگرانی تجار هندی از تاثیر منفی تحریم ها بر صادرات این کشور

تهران- ایرنا - اتحادیه بازرگانان هند روز چهارشنبه ،نگرانی خود را از تاثیر منفی تحریم ها و پایان معافیت نفتی ایران بر صادرات برنج باسماتی و چای این کشور به ایران اعلام کرد.

به گزارش روزنامه 'اکونومیک تایمز' هند،این اتحادیه نگران تاثیر تصمیم اخیر آمریکا علیه ایران بر روی صادرات برنج باسماتی ،چای و دارو به ایران است.
براساس این گزارش، اگرچه هند سالانه 30 میلیون کیلوگرم چای و یک میلیون تن برنج باسماتی به ایران صادر می کند، اما با آغاز فصل جدید (بهار ایران) تقاضای ایران برای چای هند به ویژه از نوع چای سیاه آن چند برابر شده است.
در عین حال صادرات برنج باسماتی هند به ایران هم از ماه ژوئن (خرداد) گذشته با افزایش قابل توجهی رو به رو بوده است، اما این حجم گسترده صادرات برنج از ماه دسامبر (دی) به این سو از سقف قابل انتظار نیز فراتر رفته است،
'امان گوپتا' مدیرعامل شرکت صادارت بین المللی 'شیو شاکتی' هند که یکی از بزرگترین صادرکنندگان برنج باسماتی این کشور به ایران است به این روزنامه گفت: 'اگرچه شاید بتوانیم طبق قراردادهای گذشته و دریافتی های قبلی به درخواست های موجود ایران پاسخ دهیم، اما منتظر تصمیم دولت خواهیم بود تا ببینیم با تصمیم جدید دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا علیه ایران، تکلیف پرداختی ها ایران به صادرکنندگان هندی چه خواهد شد'.
وی گفت: مقامات 'یوکوبانک' هند نیز به ما قول دادند اسناد صادارتی و پرداخت های مرتبط با آنها را تا چهارم ماه مه (پایان ضرب العجل معافیت های خرید نفت از ایران) حفظ کنند، اما هنوز مطمئن نیستند تکلیف آنها بعد از آن تاریج چه خواهد شد.
'ویجِی سِتیا' رئیس اتحادیه صادرکنندگان سراسر هند نیز به این روزنامه گفت که همچنان در حال مذاکره با مقامات وزارت بازرگانی و یوکوبانک هستند، چرا که هند یک میلیون تن از چهار میلیون تن تولید برنج باسماتی خود را به ایران صادر می کند و در این خصوص نمی تواند بر حساب احتمالات تکیه کند.
براساس این گزارش،تجار هندی تاکنون پول صادرات برنج و چای به ایران را از حساب نزد یوکو بانک برداشت می کردند.
پالایشگاههای هند پول حاصل از خرید نفت ایران را به روپیه در این بانک واریز می کردند.
آساق**1378**1600

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال