تحولات الجزایر در 24 ساعت گذشته

تهران – ایرنا- 'احمد قاید صالح' رییس ستاد مشترک ارتش الجزایر با تاکید بر ادامه همراهی ارتش این کشور با مردم الجزار، خاطرنشان کرد که اجرای برنامه های ارتش نیازمند تعقل، صبوری و فضای امن و آرام است.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رسمی الجزایر، احمد قاید صالح با تاکید بر این که مردم (الجزایر) همان کسانی هستند که رییس جمهور آینده را انتخاب می کنند، ادامه داد: ارتش (الجزایر) در کنار مردم می ماند تا به خواسته های مشروع خود دست یابند.
فرمانده ارتش الجزایر با اشاره به تحریم جلسات رایزنی انتخابات از سوی احزاب و گروه های مخالف تاکید کرد که رویکردهای مخالف با مذاکرات، خلاء های قانون اساسی را پررنگ تر و کشور را به خشونت و آشوب سوق می دهد.
صالح با اشاره به وجود برنامه هایی خطرناک برای به بن بست رساندن الجزایر، افزود: سرنخ های این توطئه پیدا شده و تلاش می کنیم آن را خنثی کنیم.
وی با تاکید بر ضرورت حل بحران الجزایر در سریع ترین زمان ممکن افزود: ادامه این وضعیت آثار مخربی برای کشور دارد و ملت باید در این شرایط جانب احتیاط و هوشیاری را نگه دارد.
وی ضمن ابراز خشنودی از اقدامات دستگاه قضای الجزایر برای تسریع در پیگیری پرونده های مبارزه با فساد و غارت اموال عمومی افزود: برخی تلاش می کنند اقدامات نهاد های دولتی (الجزایر) را مختل کنند، اما نباید در دام پیش داوری گرفتار شد.

** دانشجویان الجزایری خواستار تغییر ریشه ای در این کشور شدند
هزاران دانشجوی الجزایری دیروز(سه شنبه) با شرکت در راهپیمایی در شهرهای مختلف این کشور، خواستار تغییر ریشه ای در الجزایر و کنارگیری تمام مقامات دولت سابق و در راس آن 'عبدالقادر بن صالح' رییس جمهور موقت و 'نورالدین بدوی' نخست وزیر این کشور شدند.
آن ها با تاکید بر مسالمت آمیز بودن اعتراضات، با سردادن شعارهایی حمایت خود را از ارتش الجزایر اعلام کردند و خواستار تسریع در اقدامات دستگاه قضایی این کشور در مقابله با فساد شدند.

** رفع مصونیت پارلمانی نمایندگان مجلس الجزایر
روند بازداشت ها و رفع مصونیت ها از بسیاری از شخصیت های پارلمانی و تجار وابسته به دولت سابق الجزایر و محاکمه آنها ادامه دارد.
در همین راستا اقداماتی در لغو مصونیت پارلمانی 'جمال ولد عباس' و 'سعید برکات' دو عضو شورای امت صورت گرفته است و کمیته پارلمانی به موضوع رفع مصونیت پارلمانی چراغ سبز داده تا شرایط برای تصویب نهایی آن فراهم شود.
همچنین پلیس الجزایر روز دوشنبه تعدادی از بازرگانان نزدیک به 'عبدالعزیر بوتفلیقه' رییس جمهوری سابق این کشور را به اتهام فساد بازداشت کرد.

**مدیرعامل شرکت نفتی 'سوناطراک' برکنار شد.
'عبدالقادر بن صالح' رییس جمهور موقت الجزایر دیروز (سه شنبه) با صدور حکمی 'عبدالمؤمن ولد قدور' رییس شرکت دولتی 'سوناطراک' را بر کنار و 'رشید حشیشی' را برای این منصب تعیین کرد.
سوناطراک بزرگ ترین شرکت در الجزایر و در قاره آفریقا به شمار می آید. ولد قدور از سال 2017 مدیر عامل این شرکت نفتی بوده است.
مردم الجزایر در تظاهرات خود به فسادهای این شرکت در مدیریت منابع نفتی کشور اعتراض داشتند.
الجزایر عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) است و روزانه 1.2 میلیون بشکه نفت تولید می کند و حجم تولیدات گازی این کشور به 135 میلیارد متر مکعب می رسد.
الجزایر این روزها شاهد تغییراتی اساسی در ساختار سیاسی خود است. این تغییرات در پی اعتراضات مردمی از سوم اسفند ماه گذشته و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری الجزایر که قرار بود 29 فروردین امسال برگزار شود، آغاز شد. مردم الجزایر به نامزد شدن دوباره 'عبدالعزیز بوتفلیقه' 82 ساله در انتخابات ریاست جمهوری برای پنجمین بار متوالی معترض بودند و سرانجام بوتفلیقه مجبور به کناره گیری شد و پس از آن بن صالح طبق ماده 102 قانون اساسی موقتا رییس جمهور شد، اما استعفای بوتفلیقه و انتصاب بن صالح، از شدت نارضایتی ها نکاسته و مردم الجزایر خواستار برکناری تمام مقامات دولت سابق هستند.
خاورم**3224*1275

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال