قدیمی: هاکی راه والیبال را در پیش خواهد گرفت

تهران - ایرنا - رییس فدراسیون هاکی با بیان اینکه برای توسعه این رشته، چوب هاکی را باید در مدارس به دانش آموزان بدهیم گفت: قول می دهم در آینده ای نه چندان دور، هاکی راه والیبال را در پیش خواهد گرفت.

به گزارش ایرنا، «بهرام قدیمی» از مدیران ورزشی با سابقه ورزشی کشور است که طی این سال ها همه او را به عنوان رییس تربیت بدنی دانشگاه آزاد اسلامی می شناسند.
او اواخر اسفند سال گذشته در مجمع انتخابات فدراسیون هاکی با کسب 35 رای از 43 رای به عنوان رییس فدراسیون انتخاب شد تا جانشین مرحوم «بهرام شفیع» دوست و یار همیشگی اش شود.
«بهرام شفیع» از سال 1384 به مدت 13 سال ریاست فدراسیون هاکی را بر عهده داشت اما در 17 مهر 1397 بر اثر سکته قلبی در گذشت.
قدیمی با حضور در خبرگزاری جمهوری اسلامی در خصوص برنامه ها و اهداف خود در این فدراسیون صحبت کرد.
وی در این گفت و گو با اشاره به ارتباط دوستانه خود با مرحوم شفیع خاطر نشان کرد: ما مثل دو برادر و حتی نزدیک تر به هم بودیم، اما جالب است بدانید من اصلا کاندیدای حضور در فدراسیون هاکی نبودم و با توصیه برخی دوستان اقدام به این کار کردم.
قدیمی تصریح کرد: برای حضور در انتخابات یک کلیپ سه دقیقه ای درست کردم و خودم دو دقیقه صحبت کردم بعد 35 رای آوردم و به عنوان رییس فدراسیون هاکی انتخاب شدم.
وی همچنین با اشاره به اینکه در تهران خانه هاکی نداریم گفت: به دنبال این هستیم در سریع ترین زمان ممکن این کار را انجام دهیم. با هماهنگی انجام شده برای ساخت خانه هاکی در یکی از ورزشگاه شهید کشوری و آزادی و یا مکان های ورزشی شهرداری اقدام خواهیم کرد. برای توسعه این رشته باید از آموزش پرورش شروع کنیم؛ چوب هاکی را در مدارس به دانش آموزان بدهیم تا آنها از این رشته ورزشی به شناخت بیشتری رسیده و علاقه شان به این رشته اصیل ایرانی بیشتر از گذشته شود.
رییس فدراسیون هاکی در خصوص هاکی روی یخ نیز یادآور شد: هاکی روی یخ را در ایران باید راه اندازی کنیم. افرادی که می خواهند در این رشته فعالیت کنند باید اسکیت را بلد باشند و به طور حتم این اتفاق در آینده ای نزدیک در ایران رخ خواهد داد.
وی افزود: قول می دهم در آینده ای نه چندان دور هاکی راه والیبال را در پیش خواهد گرفت. هاکی ریشه باستانی داشته و در منشور المپیک به نام ایران است. مقام معظم رهبری فرمودند به رشته های ناب ایرانی باید توجه بیشتری شود.
در ادامه مشروح گفت و گو خبرنگار ایرنا با «بهرام قدیمی» رییس فدراسیون هاکی را می خوانیم.
ایرنا: بهرام قدیمی یکی از شناخته شده ترین افراد در ورزش ایران محسوب می شود، فردی که سال ها ریاست تربیت بدنی دانشگاه آزاد اسلامی را بر عهده داشت و تاثیرات مثبت زیادی در ورزش دانشگاهی داشت. با تمام این اوصاف حضور شما در فدراسیون هاکی کمی عجیب به نظر می رسید؟
قدیمی: چرا؟

ایرنا: انتظار می رفت در فدراسیون های دیگری کاندیدا شوید، حضور شما به رابطه صمیمانه ای که با مرحوم «بهرام شفیع» داشتید ارتباط داشت؟
قدیمی: من پیش از این عضو هیات رییسه فدراسیون هاکی بودم، ارتباط ما بسیار دوستانه و فارغ از مسائل کاری بود. پیش از این که بخواهم به این پرسش شما جواب دهم باید بگویم ما مثل دو برادر و حتی نزدیک تر به هم بودیم، اما جالب است بدانید من اصلا کاندیدای حضور در فدراسیون هاکی نبودم، آقای صالح امیری رییس کمیته ملی المپیک به من گفته بود در رشته هندبال ثبت نام کنم و (داورزنی) معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش در جلسه ای که با من داشت اعلام کرد در رشته ای که علاقه دارید ثبت نام کنم.
فدراسیون هاکی پس از فوت «بهرام شفیع» نایب رییس داشت و کمک کردیم تا به عنوان سرپرست فدراسیون هاکی مشغول به کار شد. همان طور که می دانید بنده مدیر گروه جامعه شناسی واحد علوم تحقیقات بودم و کار سنگین و حساسی است، در آن برهه از زمان بسیاری از اساتید دانشگاه بازنشسته شده و اوج دوران کاری من بود، برای همین آقای اباذری را معرفی کردیم تا سرپرست شود.
زنده یاد شفیع هر روز به من سر می زد، او مشکل بازنشستگی داشت که یک بار حل شد. زنده یاد شفیع زمانی در حضور مسولان گفت قدیمی ریاست فدراسیون هاکی را بر عهده بگیرد که (سید محمد شروین اسبقیان) مدیرکل دفتر امور مشترک فدراسیون ها و باشگاهها جواب داد اگر این اتفاق رخ دهد خود شما به عنوان مشاور عالی همه کاره خواهید بود.

ایرنا: یعنی زنده یاد بهرام شفیع می خواست شما رییس فدراسیون هاکی شوید؟
قدیمی: بله. البته فکر می کردیم آقای اباذری که سرپرست فدراسیون هاکی بود به عنوان رییس انتخاب می شود اما بعد از آن اعلام شد به لحاظ قانونی سرپرست ها نمی توانند برای ریاست فدراسیون ها ثبت نام کنند، اما امیر اقبال شفیع (پسر مرحوم شفیع) نزد مدیرکل دفتر امور مشترک فدراسیون ها رفت و درخواست کرد که من این پست را بر عهده بگیرم و همان طور که گفتم اصلا در فکر این فدراسیون نبودم ولی در نهایت به احترام دوست عزیزم و خانواده محترمش تصمیم گرفتم کاندیدا شوم.

ایرنا:احساس نکردید ممکن است رای نیاورید؟
قدیمی: یک کلیپ سه دقیقه ای درست کردم و خودم دو دقیقه صحبت کردم بعد 35 رای آوردم و به عنوان رییس فدراسیون هاکی انتخاب شدم.

ایرنا: شما از بدنه فدراسیون و حتی وزارت ورزش نبود اما رای شما عالی بود، خیلی ها هم از خود فدراسیون برای به دست آوردن این سمت تلاش کردند؟
قدیمی: درست می گویید و حتی برخی از اعضای فدراسیون نه تنها از من حمایت نکردند بلکه به دنبال این بودند تا خودشان رییس شوند، نه دست به تبلیغات زده بودم و نه با کسی برای به دست آوردن رای تماس گرفتم. از خود فدراسیون برای رقیبان من تلاش می کردند که دوست ندارم اسمی از آن ها ببرم. تیمی تشکیل داده بودند و تا روز آخر نیز فکر نمی کردند من بتوانم آرای لازم را به دست آورم.

ایرنا: این افراد که برای رییس نشدن شما تلاش می کردند اکنون در فدراسیون هاکی حضور دارند یا آنها را کنار گذاشتید؟
قدیمی: آدمی نیستم که دست به تغییرات بزنم، فقط چند روز پیش یکی از اعضا را که خیلی اذیت کرده بود را برای مدتی به مرخصی فرستادم، حتی به او پیغام دادم چرا که پیش از این و در سال های نه چندان دور سابقه همکاری داشتیم.
(حتی به یکی دیگر از اعضای فدراسیون که تلاش گسترده ای در انتخابات داشت، گفتم با هم رقابت نکنیم و اجازه ندهیم به سال ها رفاقتمان خدشه ای وارد شود، من رییس شدم شما نایب رییس من باقی خواهید ماند.

ایرنا: این فرد را برای همیشه کنار گذاشتید؟
قدیمی: برای همیشه که نه، به او گفتم فعلا 20 روز به مرخصی برود تا حاشیه ها را جمع کنم و بعد دوباره به سر کار خود برگردد چرا که بیش از 17 سال در فدراسیون هاکی حضور داشته و از صلاحیت فنی لازم برای ادامه کار برخوردار است.

ایرنا: «امیر اقبال شفیع» نقش تاثیرگزاری در فدراسیون هاکی دارد، درست است؟
قدیمی: او مشاور عالی من است. شفیع هاکی را به خوبی می شناسد و از دوران کودکی در کنار این رشته بوده و به طور حتم نقش تاثیرگذاری در کنارم خواهد داشت.

ایرنا: به دنبال احداث خانه هاکی هستید؟
قدیمی: ما خانه هاکی در تهران نداریم و به دنبال این هستیم در سریع ترین زمان ممکن این کار را انجام دهیم. با برخی از مسوولان در این رابطه صحبت و رایزنی های لازم انجام شده و خانه هاکی در یکی از ورزشگاه های شهید کشوری و آزادی و یا مکان های ورزشی شهرداری ساخته خواهد شد.

ایرنا: این اتفاق چه زمانی رخ خواهد داد، شما از افرادی هستید که برای رسیدن به موفقیت صبور نیستید؟
قدیمی: برای تحقق این امر برنامه های زیادی داریم که باید آن ها را خیلی زود اجرایی کنیم. باید از آموزش پرورش شروع کنیم؛ چوب هاکی را در مدارس به دانش آموزان بدهیم تا آنها به شناخت بیشتری رسیده و علاقه شان به این رشته اصیل ایرانی بیشتر از گذشته شود. زمانی که رییس تربیت بدنی دانشگاه آزاد اسلامی بودم 80 رشته ورزشی داشتیم که یکی از آن ها هاکی بود که در بخش زنان و مردان قهرمان بودیم.
سال 86 که دختران هاکی قهرمان شدند دیگر به فعالیت خود ادامه ندادند. باید مربی هاکی تربیت کنیم، مربیان خوب و طراز اول خارجی در دو بخش مردان و زنان به ایران بیاوریم. هاکی یکی از بهترین و پر بیننده ترین ورزش های دنیاست، رییس هیات هاکی سمنان به من گفت که بیش از 2 میلیارد و 200 میلیون نفر در جهان این رشته ورزشی را تماشا می کنند.
ایرنا: ما سه نوع رشته هاکی داریم، هاکی چمنی، سالنی و روی یخ که ایران در 2 دو تای آن فعالیت می کند. آیا امکان فعالیت در هاکی روی یخ نیز وجود دارد؟
قدیمی: چرا امکان نداشته باشد. باید هاکی روی یخ را در ایران راه اندازی کنیم، افرادی که می خواهند در این رشته فعالیت کنند باید اسکیت را بلد باشند و سر شانه های قدرتمندی داشته باشند و به طور حتم این اتفاق در آینده ای نزدیک در ایران رخ خواهد داد.

ایرنا: هاکی روی یخ در جهان طرفداران زیادی دارد و خیلی ها رشته هاکی را با این سبک می شناسند؟
قدیمی: البته هاکی رشته ای است که در المپیک حضور دارد. پیش از آنکه در خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) حاضر شوم برنامه های مسابقات آسیایی را در خواست کردم، اردوی اولیه مسابقات داخل سالن را در کرج برگزار کردیم. اردوی تیم هاکی زنان بعد از 12 سال آغاز شد و تیر ماه به مسابقات قهرمانی آسیا اعزام خواهند شد.
به دبیر فدراسیون اعلام کردم تمام مسابقات مردان و زنان که در ماههای آتی برگزار می شود، تیم های کشورمان باید حضور داشته باشند. البته همانطور که دبیر فدراسیون گفته ما با کمبود نفر روبرو هستیم و توسعه کمی در این زمینه انجام شده است.

ایرنا: برای حل کمبود نیرو چه راهکاری دارید؟
قدیمی: باید شهرداری ها و مدارس را بسیج کنیم و مسابقات هاکی را در دانشگاه های کشور فعال سازیم. به نظر من اگر نتوانیم در مسابقات زیر 16 سال آسیا شرکت کنیم یک فاجعه بزرگ برایمان محسوب می شود، بعد از آن باید در بازی های المپیک 2022 جوانان سنگال حضور پیدا کنیم که برایمان از اهمیت زیادی برخوردار است. در هاکی روی چمن در دسته دوم حضور داریم که بعد از المپیک باید به دسته اول صعود کنیم و تلاش کنیم در بازی های آسیایی حضوری مقتدرانه داشته باشیم. رنکینگ تیم ملی هاکی روی چمن 75 است که خوب نیست.

ایرنا: رنکینگ بانوان ایران چند است؟
قدیمی: در بانوان رنکینگی وجود ندارد.

ایرنا: بانوان ایران برای حضور در مسابقات بین المللی مشکل پوشش ندارند؟
قدیمی: همیشه بر این باور هستیم در مسابقات بین المللی علاوه بر این که می خواهیم توانایی های فنی را نشان دهیم به همگان اعلام کنیم تنها کشوری هستیم که بانوان کشورمان با حجاب کامل به رقابت با حریفان می پردازند.

ایرنا:فکر می کنید رنکینگ های ایران چه زمانی ارتقا پیدا خواهد کرد؟
قدیمی: در هاکی سالنی که با تلاش های مرحوم «بهرام شفیع» در آسیا اول و در جهان چهارم هستیم که باید در قاره کهن رتبه خود را حفظ کنیم و در دنیا به رتبه های بالا راه یابیم و در ادامه تیم ملی بانوان را تقویت کنیم. این شانس را داریم که امسال در مسابقات قهرمانی آسیا، بانوان ایران به روی سکو بروند. در هاکی چمن تلاشمان صعود از دسته دوم به دسته اول است و بعد از آن در بازی های آسیایی شرکت کنیم و همه تلاش ما این است که از نام و کیان ایران دفاع کنیم.

ایرنا: بازیکنانی داریم که بتوانند در هاکی روی یخ فعالیت کنند؟
قدیمی: بازیکنان هاکی داخل سالن و چمن یکی است اما در رشته روی یخ تفاوت های زیادی وجود دارد. در هاکی روی یخ بازیکن داریم اما باید به استانداردهای بالا برسند.

ایرنا: گفتید به فکر استخدام مربیات خارجی هستید، گزینه هایتان از چه کشورهایی هستند؟
قدیمی: برای هاکی داخل سالن زنان مربیانی از روسیه، قزاقستان و آلمان و در هاکی روی چمن مربیانی از پاکستان، هندوستان و بلژیک گزینه های ما هستند. به طور قطع مربیانی را برای آموزش می آوریم که بتوانند به گسترش و ارتقا هاکی به ایران کمک کنند.

ایرنا: فکر می کنید بتوانید حامیان مالی برای این رشته فراهم کنید؟
قدیمی: در این زمینه اقداماتی را انجام دادیم و آنها را دنبال خواهیم کرد. باید بانک ها و افرادی که علاقه مند هستند پا پیش بگذارند و سرمایه گذاری کنند و من قول می دهم در آینده ای نه چندان دور هاکی راه والیبال را در پیش خواهد گرفت.

ایرنا:چه اهدافی را برای رشته هاکی در سر دارید؟
قدیمی: در ابتدا باید توفیقات زنده یاد «بهرام شفیع» را ادامه دهیم. هاکی را به خانواده ها بشناسانیم. خانه هاکی را راه اندازی کنیم تا بخش استعداد یابی را شکوفا کنیم و در ادامه این رشته همگانی شود.

ایرنا:هاکی ورزش گرانی محسوب می شود؟
قدیمی: خیر. برنامه ای داریم که چوب و توپ های پلاستیکی تولید کنیم و در مدارس به دست دانش آموزان بدهیم تا آن را بشناسند. مربیان بزرگ را به ایران بیاوریم که مربیان ایرانی را آموزش دهند که از اصول اولیه توسعه همگانی هاکی است. می خواهیم جهت یابی فکری و ذهنی را به سمت رشته ای بیاوریم که مظلوم واقع شده است.
هاکی ریشه باستانی داشته و در منشور المپیک به نام ایران است. مقام معظم رهبری فرمودند به رشته های ناب ایرانی باید توجه بیشتری شود.

ایرنا: درباره مسابقات ورزش های بین دانشگاهی حرف بزنید.
قدیمی: تشکیلات ورزش بین دانشگاهی از سال 1983 با نام IFUS آغاز به کار کرده و نوع فعالیتش در برگیرنده مسابقات میان دانشگاه‌های کشورهای مختلف است و این در حالی است که در المپیاد دانشجویان جهان که زیر نظر فیزو انجام می‌شود، برگزیدگان تیم‌ها و نفرات دانشجویی به شکل منتخب حضور پیدا می‌کنند. البته بعد از طرح مشکلات حقوقی از سوی فیزو، نام تشکیلات فدراسیون ورزشی بین دانشگاهی به علامت اختصاری PCU تغییر پیدا کرده و زیر نظر کمیته بین‌المللی المپیک فعالیت می‌کند.
گفت و گو از محمدرضا تاج دوزیان
ورزشی**م.ت**1067**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال