در نامه توکلی به رییس جمهوری مطرح شد:

آمادگی دیده بان برای کمک به دولت در فرآیندتوزیع کالاهای اساسی

تهران-ایرنا- رییس هیات مدیره سازمان مردم نهاد دیده بان شفافیت و عدالت با ارسال نامه ای به رییس جمهوری برای کمک کارشناسی به دولت در فرآیند تأمین و توزیع کالاهای اساسی اعلام آمادگی کرد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی دیده بان شفافیت و عدالت، در نامه «احمد توکلی» به حجت السلام والمسلمین حسن روحانی رییس دولت دوازدهم آمده است: بحران های اخیر در حوزۀ تأمین و توزیع کالاهای اساسی موجب نارضایتی عمومی و مردمی و بحران‌های اجتماعی شده است، این امر در حالی رخ داده است که دولت ارز 4200 تومانی به تأمین این نوع از کالاها تخصیص می‌دهد.
وی افزود: علاوه بر نادرستی این سیاست که بخشی از علت نابسامانی است، سوءمدیریت در بخش های مختلف وزارتخانه های صمت، جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت و در نهایت بانک مرکزی یکی از دلایل مهم و کلیدی در این نابسامانی ها است.
رییس دیده بان شفافیت و عدالت یادآور شد: تعمد در اخلال و جلوگیری در به موقع تأمین نکردن کالاهای اساسی به منظور بحران آفرینی از طریق تأخیر و رفتار سلیقه ای در ثبت سفارش، صدور بخشنامه های متناقض، ارجاع به مجموعه های بیرون از وزارتخانه، ثبت سفارش و تخصیص ارز برای امور غیرضروری، جابجایی تخصیص ها از طریق دست‌کاری در سیستم های نرم افزاری و ایجاد موانع، همچنین ناهماهنگی بین وزارتخانه های مذکور در تمکین به تصمیمات کلان کشور و تعلل در تخصیص ارز و تبعیض در نوع ارز تخصیصی توسط بانک مرکزی، همچنین توجه و عنایت ویژه به برخی از واردکنندگان انحصارگر و ذینفع بودن برخی از مسئولان که از مصادیق تعارض منافع است، در عرصه کالاهای اساسی می تواند موجب مخاطرات امنیتی در کشور شود.
توکلی در این نامه خاطرنشان کرد: دیده بان شفافیت و عدالت با رصد به موقع بازار کالاهای اساسی در کمیته های تخصصی خود؛ تاکنون در دو مورد روغن خوراکی و مواد شوینده با هماهنگی دستگاه‌های اطلاعاتی و برانگیختن همکاری فوری مسئولین ذیربط وزارتخانه های جهاد کشاورزی و بهداشت و درمان مانع ایجاد بحران در این زمینه بوده است.
وی تاکید کرد: بدیهی است دیده‌بان شفافیت و عدالت همچنان آمادگی دارد تجربیات و توان کارشناسی مردمی در اختیار خود را به منظور پیش‌گیری از آغاز و تداوم این قبیل بحران ها در اختیار دولت قرار دهد.
به گزارش ایرنا، سازمان مردم نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت، مؤسسه ای غیرسیاسی، غیرانتفاعی و غیردولتی است که با هدف مبارزه با فساد، ایجاد شفافیت و برقراری عدالت تشکیل شده است.
سیام**3202 ** 1336

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال