رخت سفید بر پهنه طبیعت ایران با جلوه زمستانی بهار

استانها -ایرنا- بارش‌های خوب و به نسبت شدید باران در آخرین روزهای زمستان سال گذشته و بهار 1398 و پس از آن برف، هوای برخی استان ها را دگرگون و طبیعت رختی سفید بر تن و بهار را همنشین زمستان نموده، گرچه در برخی از نقاط کشور مشکلاتی را نیز ایجاد کرده است.

همزمان با نخستین روزهای دومین ماه از فصل بهار تعدادی از استان های کشور چهره زمستانی به خود گرفته و سبزی طبیعت و رنگارنگی شکوفه های زیبای بهاری در زیر سپیدی دانه های برف پنهان شده است.
در حالیکه مردم شهرهای مختلف کشور بیش از یک ماه است با فصل سرما خداحافظی کردند و نخستین ماه از فصل زیبای بهار را پشت سرگذاشته اند بارش برف بسیاری از شهروندان را غافلگیر و برخی استان ها همچون زنجان ،آذربایجان های غربی و شرقی ، اردبیل و قزوین را سفید پوش کرده است .
سرمای دیر رس بهاره و بارش برف سنگین و دور از انتظار اگر چه نعمت و برکتی الهی است و منابع آبی کشور را غنی می سازد اما در این فصل از سال مشکلاتی برای مردم و خسارت هایی را برای باغداران و کشاورزان بدنبال داشته است .
ارتفاع برف در برخی ارتفاعات استان ها از پنج متر هم فراتر رفته و سبب بروز کولاک شدید در گردنه های برفگیر شده و تردد خودروها را با مشکلات زیادی روبرو کرده است .
بسته شدن راه های شهری و روستایی ، سختی تردد، تعطیلی مدارس ، سرمازدگی محصولات ، افزایش مصرف سوخت از پیامدهای بارش برف هستند .

*اردبیل
بارش برف در استان اردبیل مردم این خطه را غافلگیر کرد و به باغات و محصولات کشاورزی این استان خسارت هایی وارد کرد.
به گفته خلیل نیکشاد رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل بارش برف و سرما به بیش از 50 درصد از سطح باغ های این استان خسارت وارد کرده است.
وی اظهار داشت که بر اساس اطلاعیه های هواشناسی استان و با توجه به استمرار شرایط نامساعد جوی احتمال افزایش خسارت ها وجود دارد .
نیکشاد از باغداران خواست با توجه به اطلاعیه های فنی و کارشناسی مراکز خدمات جهاد کشاورزی استان نسبت به جلوگیری از وارد شدن خسارت جدی تر و بیشتر به باغ های میوه اقدام کنند.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اظهار داشت که باغداران در صورتی که باغ های خود را به سیستم های حرارتی تجهیز کرده اند آنها را همچنان تا رفع کامل سرما فعال نگهداشته و با سوزاندن سرشاخه های بجا مانده از هرس درختان وکاه و کلش و ایجاد دوده های گسترده درجه حرارت محیط داخلی باغ را در سطح بالا نگهدارند تا میزان خسارت به حداقل ممکن برسد.
دمای هوای خلخال در استان و در چهارمین روز اردیبهشت به هفت درجه سانتیگراد زیر صفر کاهش و احتمال سرمازدگی بیشتر درختان میوه شکوفه زده و ببار نشسته این شهرستان افزایش یافت.
کاهش دمای هوا موجب سرما زدگی بار بسیاری از درختان میوه هسته دار از جمله زردآلو ، شلیل ، گیلاس و آلبالو که شکوفه داده و ببار نشسته اند، شده است .
به گفته رییس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای خلخال راه ارتباطی 11 روستای که بر اث بارش برف در روز گذشته بسته شده بود نیز بازشده و ارتفاع برف در برخی از راه های کوهستانی و روستایی این شهرستان به بیش از 60 سانتیمتر رسیده است .
جمعیت هلال احمر استان اردبیل نیز روز گذشته به 306 فرد گرفتار شده در برف و کولاک در جاده های این استان امداد رسانی کرده بود ، این افراد در جاده های خلخال - اسالم ، نیر - سراب و بیله سوار - گرمی در برف و کولاک گرفتار شده بودند.

* آذربایجان شرقی
بارش پنج روزه برف در آذربایجان شرقی، گرچه از نظر تامین منابع آبی، نعمتی برای این خطه محسوب می شود، اما مشکلات فراوانی نیز مانند بسته شدن راه های روستایی، تعطیلی مدارس و خسارت سنگین به محصولات کشاورزی را به دنبال داشت.
بارش برف در آذربایجان شرقی که از جمعه قبل آغاز شد و تا روز گذشته ادامه داشت، مشکلات زیادی برای مردم استان به ویژه در شهرستان های محرومی مانند ورزقان، چاراویماق و هشترود ایجاد کرد.
مشکل بارش برف سنگین در آذربایجان شرقی برای روستاییان به دلیل بسته شدن راه دسترسی به آنها مضاعف بود.
بارش برف باعث تعطیلی مدارس شهرستان ورزقان، بخش مهربان شهرستان سراب، هریس و چاراویماق شد.
در این میان، ارتفاع برف در ورزقان در بعضی جاها تا 6 متر رسید و تلاش 12 ساعته راهداران برای باز کردن راه های روستایی در این شهرستان تنها به باز شدن 11 کیلومتر راه منتهی شد.

* بسته شدن راه 60 روستا در ورزقان
بارش برف همچنین راه 60 روستا را در تنها در شهرستان ورزقان بست که تا دیروز هنوز راه این هفت روستا همچنان بسته بود.
بارش برف و سرمای هوا همچنین موجب خسارت 205 میلیارد تومانی به محصولات باغی و زراعی آذربایجان شرقی شد.
جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی که همزمان با شروع بارش ها نسبت به امکان سرمازدگی محصولات کشاورزی به کشاورزان هشدار داده بود، از آنان خواست برای به حداقل رساندن خساران به اقداماتی از قبیل روشن کردن آتش در باغات، آبیاری قطره ای دست بزنند.
بارش برف همچنین موجب افت دما به زیر صفر و وقوع یخبندان در مناطق مختلف آذربایجان شرقی شد.

**ادامه تلاش ها برای بازگشایی راه ارتباطی 20 روستا
مسئول هماهنگی برف روبی راه های آذربایجان شرقی گفت: تلاش راهداران برای بازگشایی راه ارتباطی 20 روستای استان که در اثر بارش برف و کولاک بسته شده بود، ادامه دارد.
غلامرضا رسول زاده در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه این روستاها در مناطق کوهستانی شهرستان های ورزقان، اهر، کلیبر و چاراویماق قرار دارند، افزود: تلاش می شود راه ارتباطی این روستاها نیز تا پایان امروز بازگشایی شود.
وی اظهار داشت: هم اکنون راه های ارتباطی اصلی و فرعی استان و آزاد راه تبریز - زنجان باز بوده و رفت و آمد در آن ها با رعایت احتیاط برای جلوگیری از لغزندگی خودروها در جریان است.
مسئول هماهنگی برف روبی راه های آذربایجان شرقی گفت: همزمان با بارش برف 50 گروه از عوامل راهداری با استفاده از انواع ماشین آلات سبک و سنگین اقدام به برف روبی، نمک پاشی و تیغ زنی راه های استان کردند.

**خسارت 205 میلیارد تومانی به بخش کشاورزی
در همین حال سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی با اشاره به بارش برف در 2 روز گذشته، برآورد اولیه خسارت این بارش در بخش کشاورزی استان را حدود 205 میلیارد تومان اعلام کرد.
علی رخ افروز اظهار داشت که حدود 18 هزار هکتار از اراضی و باغ های بخش کشاورزی آذربایجان شرقی بر اثر بارش برف خسارت دیده است.
وی افزود: برف بهاری بیشتر به باغ های میوه های دانه دار مثل زردآلو، آلو، گیلاس، آلبالو و سیب در بیشتر شهرستان های استان از جمله مرند، اهر، کلیبر، شبستر، آذرشهر و اسکو خسارت وارد کرد.
رخ افروز همچنین با اشاره به میزان خسارت های وارد شده به بخش کشاورزی آذربایجان شرقی در سال گذشته، گفت: 127 میلیارد تومان میزان خسارت های وارد شده به این بخش در سال گذشته بوده است.

** هشدار جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی درباره خسارات سرمای دیررس
سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی در عین حال از تولیدکنندگان محصولات زراعی و باغی خواست توصیه های کشاورزی را به منظور کاهش خسارات ناشی از سرمای دیررس بهاره جدی بگیرند.
رخ افروز اظهار داشت: احتمال افزایش سرمازدگی محصولات کشاورزی با ورود سامانه بارشی جدید به کشور و افت دما از روز گذشته در برخی مناطق کوهپایه‌ای وجود دارد.
وی تامین سوخت و کنترل دما،و رطوبت و بستن دریچه‌ها در گلخانه‌ها، مرغداری‌ها و دامداری‌ها ، در باغات، مزارع و مناطق کوهپایه‌ای محافظت از تاسیسات و مراقبت از سیستم‌های آبیاری تحت فشار با توجه به پایین بودن دمای سطح زمین را از جمله راهکارهای به حداقل رساندن خسارت سرمای دیررس بهاره در آذربایجان شرقی برشمرد.
وی از آماده سازی وسایل مواجهه با سرمازدگی بهاره در باغات و اطراف مزارع نظیر بخاری باغی، سوزاندن کاه و کلش - ایجاد پوشش پلاستیکی روی نهال‌های جوان و درختان آسیب‌پذیر و خودداری از هرس درختان را از جمله توصیه های دیگر کشاورزی برای جلوگیری از خسارت سرما ذکر کرد.
سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی اضافه کرد: برداشت محصولات آماده برداشت نظیر سبزی ‌جات و صیفی‌جات و انتقال به مکان‌های امن و انبارهای استاندارد، استفاده از ریز مغذی‌ها، خودداری از انجام عملیات شخم و پاکنی باغات، آبیاری به موقع مزارع و باغات و محافظت از کندوهای زنبور عسل در مقابل کاهش دما از دیگر توصیه های کارشناسان کشاورزی در زمان سرمای دیررس است.
کشاورزی آذربایجان شرقی پیش از این در اثر سیل ناشی از باران سال نو نیز حدود 168 میلیارد تومان خسارت دید.
به گزارش ایرنا، بخش کشاورزی آذربایجان شرقی با سهم 23 درصدی در اشتغال، سهم 12 درصدی در صادرات غیرنفتی و 15 درصدی در ارزش افزوده فعالیت های اقتصادی استان، وابسته به آب و خاک و تاثیر پذیر از حوادث طبیعی بوده و هر ساله به علت سرمای زودرس بهاره خسارت قابل توجهی به مزارع و باغات استان وارد می شد.
آذربایجان شرقی از جمعه گذشته با ورود سامانه جوی جدید شاهد بارش برف در مناطق مختلف این استان است.
براساس اعلام اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی سامانه بارشی از امروز و فردا به تدریج از استان خارج می شود.

*قزوین
بارش برف دمای هوا در برخی نقاط استان قزوین را نیز به زیر صفر رساند.
کارشناس اداره کل هواشناسی قزوین اظهار داشت که استقرار سامانه پرفشار در سطح استان باعث کاهش دمای زیر صفر درجه در برخی نقاط استان از جمله آوج و معلم کلایه شده است .
مهدی آخوندی گفت : دمای هوای آوج به منفی 6 و معلم کلایه به منفی 3 درجه سانتیگراد زیر صفر رسیده است .
براساس نقشه های پیش یابی و تصاویر ماهواره ای، پیش بینی می شود که توده هوای سرد طی امروز و فردا نیز در سطح منطقه باقی بماند.
به گفته این کارشناس هواشناسی، با توجه به وضعیت به نسبت پایدار جوی استان و کاهش شدت وزش باد، جریانات به صورت شمالی بوده و در ارتفاعات نیز پدیده مه دور از ذهن نیست.
آخوندی اضافه کرد: طی شبانه روز گذشته شهر آوج با منفی 6 و آبیک با 14 درجه سانتیگراد بالای صفر به ترتیب سردترین و گرم ترین نقاط استان بودند.

* خسارت به اراضی کشاورزی
مدیر مدیریت بحران جهاد کشاورزی قزوین گفت: سرما و برف به بعضی اراضی زراعی و باغی استان بویژه در بخش های الموت غربی و شرقی، کوهین و طارم سفلی شهرستان قزوین خسارت زد.
علی همت زاده عصر سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هنوز میزان دقیق خسارات وارد شده به مزارع و باغ های قزوین در پی سرمازدگی مشخص نیست و کارشناسان در حال برآورد هستند که نتیجه آن تا پایان هفته جاری مشخص می شود.
وی اظهار داشت: با توجه به تداوم فعالیت توده هوای سرد تا اواخر هفته جاری، احتمال خسارات بیشتر طی روزهای آینده بویژه فردا چهارشنبه به اراضی کشاورزی استان وجود دارد.
سرمازدگی فروردین ماه سال گذشته بیش از 18 هزار میلیارد ریال به کشاورزی قزوین بویژه باغ ها خسارت وارد کرد.
استان قزوین دارای 489 هزار هکتار زمین کشاورزی اعم از زراعی و باغی است.

*زنجان و دمای منفی پنج درجه
کارشناس اداره کل هواشناسی استان زنجان گفت: دمای هوا طی 24 ساعته گذشته در فرودگاه و گرماب به پنج درجه زیر صفر کاهش یافت.
حسین سلطانی افزود: گرمترین منطقه در استان زنجان طی 24 ساعته گذشته آب بر با سه درجه بالای صفر ثبت شده است.
وی یادآوری کرد: دمای هوا طی این مدت در زنجان نیز به چهار درجه زیرصفر رسید.
کارشناس اداره کل هواشناسی استان زنجان گفت: برای چهارمین روز از اردیبهشت هوایی صاف، در ارتفاعات همراه با مه پیش بینی شده است.
به گفته سلطانی، این شرایط پایدار برای پنجشنبه و جمعه هفته جاری نیز پیش بینی می شود و از هفته آینده دمای هوا روند افزایشی خواهد داشت.
وی دمای فعلی شهر زنجان را 2 درجه زیرصفر بیان کرد و افزود: این میزان دما نسبت به روز گذشته در همین ساعت یک درجه کاهش یافته است.

* محصولات باغی دچار سرمازدگی نشدند
به رغم بارش برف ودمای زیر صفر و به گفته مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان موردی از سرمازدگی محصولات باغی در استان مشاهده نشده است.
بهنام اوجاقلو افزود: بر اساس افت دما نمی توان ادعا کرد که سرما بر محصولات باغی استان خسارت وارد کرده باشد، باید روزهای آینده که افت دما ادامه داریم، این مهم در باغ های استان مورد بررسی قرار گیرد.
وی با بیان اینکه استان زنجان 67 هزار هکتار باغ دارد که از این میزان حدود 58 هزار هکتار آن بارده است، اظهار داشت: هم اکنون در بیشتر مناطق استان درختان میوه شکوفه نداده است.
سال گذشته (97)، سرمای دیررس بهاره پایان فروردین به 288 هزار تن محصول باغی این استان 30 تا 100 درصد در 41 هزار و 300 هکتار خسارت زد.
بارش برف در ارتفاعات اطراف استان های خراسان نیز گزارش شده است .
روز گذشته نیز با کاهش دمای هوا، بارش باران بهاری در شهر همدان به ریزش برف تبدیل و بخش های از دیار هگمتانه را سفید پوش کرد .

* هوای سرد تا جمعه میهمان نقاط مختلف کشور
بر اساس اعلام کارشناس سازمان هواشناسی ، هوای سرد تا جمعه (هفتم اردیبهشت ماه) در کشور ماندگار و امروز شمال شرق کشور با 4 تا 8 درجه کاهش دما همراه است.
فریبا گودرزی با اشاره به اینکه به کشاورزان توصیه می شود در این شرایط مراقب محصولات خود باشند، اظهار داشت: با این کاهش دما استان های خراسان شمالی، خراسان رضوی و خراسان جنوبی بسیار سرد می شوند اما از فردا شاهد روند تدریجی افزایش دما از سمت شمال غرب خواهیم بود که زیاد محسوس نیست و از جمعه این روند شدت می یابد.
وی ادامه داد: امروز برای شمال شرق و شرق سواحل خزر، شرق مازندران، گلستان، خراسان شمالی و خراسان رضوی بارش باران و در مناطق سردسیر و کوهستانی این استان ها بارش برف خواهیم داشت.
کارشناس سازمان هواشناسی تصریح کرد: فردا عبور موج های تراز میانی جو را شاهد هستیم که در شرق آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، شمال شرق و ارتفاعات البرز شرقی بارش پراکنده باران و برف رخ خواهد داد.
به گفته گودرزی برای روز جمعه در مناطقی از غرب، شمال غرب و ارتفاعات البرز مرکزی بارش پراکنده باران و در مناطق کوهستانی و سردسیر بارش پراکنده برف پیش بینی شده است.
وی با بیان اینکه آب های جنوب کشور شامل خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان امروز و فردا مواج است، افزود: سایر مناطق تا روز جمعه پدیده خاصی ندارند.

** تهران نیمه ابری
تهران نیز امروز کمی ابری ودر بعدازظهر نیمه ابری گاهی همراه با وزش باد خواهد بود، کمینه دمای امروز صبح مهرآباد 2 درجه بالای صفر بود و بیشینه دمای امروز مهرآباد به 14 درجه بالای صفر می رسد.
به گفته کارشناس سازمان هواشناسی ، «نیر» در اردبیل با دمای منفی 8، سراب و خلخال منفی 7 ، آوج ، شهرکرد و دیلمان منفی 6 و قصر قند و زابل در سیستان و بلوچستان با 40 درجه بالای صفر به ترتیب سردترین و گرمترین نقاط کشور در 24 ساعت گذشته بودند.
1630
گزارش :مریم زبان دان

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال