دیدار پوتین و کیم جونگ اون

بازگشت به اتحادهای دوران جنگ سرد

تهران- ایرنا- رهبر کره شمالی پس از گفتگوهای بی نتیجه با رئیس جمهور آمریکا، به دنبال متحدی جدید است و تمایل دارد که با متحد خود در زمان جنگ سرد یعنی روسیه ارتباط تجاری و سیاسی نزدیکی داشته باشد، تا به آمریکا نشان دهد در عرصه بین الملل چندان تنها نیست.

به گزارش خبرنگار ایرنا، خبرگزاری دولتی کره شمالی اعلام کرده است که کیم جونگ اون، رهبر این کشور با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، دیدار می‌کند. این نخستین دیدار کیم جونگ اون با ولادیمیر پوتین خواهد بود. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین، نیز تایید کرده که دیدار ولادیمیر پوتین و کیم جونگ اون تا پایان ماه آوریل یعنی در هفته آینده انجام خواهد شد.
به گزارش رویترز، به نظر می‌رسد به دنبال ناکامی نشست دوم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در هانوی پایتخت ویتنام، اکنون رهبر کره شمالی در صدد حمایت روسیه و دیگر کشور از برنامه توسعه اقتصادی خود است.
در هفته گذشته کیم جونگ اون در نامه‌ای به ولادیمیر پوتین آمادگی خود را برای همکاری و توسعه روابط میان دو کشور اعلام کرد. در این نامه آمده بود: «من آماده همکاری نزدیک با شما در راستای توسعه استوار و سازنده روابط دوستانه قدیمی میان کره‌ شمالی و روسیه هستم که این همکاری، لازمه دوران جدید و دفاع از صلح و امنیت شبه جزیره کره و باقی جهان است.» رهبر کره‌ شمالی همچنین برای پوتین آرزوی سلامتی و موفقیت بزرگتر در دوران مسئولیت خود و برای مردم روسیه آرزوی کامیابی کرده است.
ترامپ و اون چهارشنبه 27 فوریه 2019 /8 اسفند 1397 برای دومین بار در هانوی، پایتخت ویتنام با هم دیدار کردند. پیش از آن این دو 12 ژوئن 2018/ 28 خرداد 1397 در سنگاپور برای نخستین بار با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کرده بودند. اما عملا دیدار و گفتگوهای رئیس جمهور آمریکا و رهبر کره شمالی نتیجه ای در بر نداشت.
همزمان با گفتگو های آمریکا و کره شمالی سرگئی لاوروف به عنوان نخستین وزیر خارجه روسیه در 9 سال گذشته به پیونگ یانگ سفر کرد. لاوروف در دیدار با جونگ اون که 10 خرداد 1397 برگزار شد، علاوه بر بررسی روابط دو جانبه، اوضاع شبه جزیره کره و مسائل بین المللی، پیام ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه را به رهبر کره شمالی تحویل داد که در آن خواستار موفقیت دیپلماسی اخیر برای حل مسائل منطقه شده بود. وزیر امور خارجه روسیه در این دیدار از رهبر کره شمالی برای سفر به روسیه دعوت کرد، و گفت «بسیار خوشحال خواهیم شد در مسکو از شما استقبال کنیم.»
اکنون دیدار رهبر کره شمالی با ولادمیر پوتین پیام مستقیمی به دونالد ترامپ است، اینکه کره شمالی در صورت عدم همکاری آمریکا گزینه های دیگری نیز برای همکاری اقتصادی دارد. از سوی دیگر این دیدار موضع مسکو را به عنوان یک بازیکن مهم در شبه جزیره کره تثبیت خواهد کرد.

**بازمانده جنگ سرد
کره شمالی کشوری ساخته جنگ سرد است، بعد از آنکه شبه جزیره کره پس از جنگ جهانی اول توسط اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده آمریکا تقسیم شد، این شبه جزیره به میدان جنگ نیابتی دو ابرقدرت شرقی و غربی تبدیل شد، کره شمالی در قسمت شمال شرقی خود مرز کوچکی با شوروی داشت، اکنون نیز همین مرز را با روسیه دارد، در زمان جنگ سرد شوروی، کره شمالی را به زراد خانه سلاح هایی تبدیل کرد که تصور می کرد زمانی در مقابل ایالات متحده به کار خواهد برد. تجهیزات نظامی دوران اتحاد جماهیر شوروی هنوز هم در کره شمالی مورد استفاده قرار می گیرند.
علاوه بر اینکه کره شمالی کشوری کمونیستی و هم راستا با ایدئولوژی کمونیستی اتحادجماهیرشوروی بود این کشور روابط اقتصادی نزدیکی با شوروی داشت. در دوران جنگ سرد در دهه های 1970 و 1980 حدود نصف تجارت خارجی کره شمالی با شوروی بود. علاوه بر این در دوران اتحادجماهیرشوروی کالا، اعتبارات و کمک های فنی به کره شمالی ارائه می شد. با پروژه های مشترک بین دو کشور، 70درصد از برق، 50درصد از کود شیمیایی و 40درصد از فلزات آهنی مورد استفاده در اقتصاد کره شمالی تامین می شد. کره شمالی به عنوان بخشی از پرداخت بدهی های خود زندانیان پیونگ یانگ را برای کار به سیبری می فرستاد.
پس از فروپاشی شوروی، مسکو دچار معضلات بی شمار اقتصادی شد و تجارت میان روسیه و کره شمالی به پایان رسید اگرچه خلاء روسیه توسط چین پر شد.
**احیای مجدد روابط
اما با به قدرت رسیدن پوتین کره شمالی بار دیگر ارزش استراتژیک پیدا کرد. دولت روسیه در زمان پوتین از آزمایش سلاح های هسته ای و برنامه موشک های بالستیک کره شمالی انتقاد کرد. روسیه در مذاکرات شش جانبه خلع سلاح هسته ای همراه با چین، ایالات متحده، ژاپن، کره جنوبی و کره شمالی شرکت کرد. پس از آزمایش های هسته ای کره شمالی روسیه در سال 2014 به تحریم های غرب علیه کره شمالی رای مثبت داد. اما چین و روسیه به روابط اقتصادی خود را با کره شمالی ادامه دادند و نقض تحریم ها را پنهان کردند. اما عملا 90 درصد تجارت کره شمالی با چین بود.
حتی پس از اعمال تحریم های غرب علیه روسیه به علت مداخله در اوکراین و الحاق کریمه به خاک خود، روسیه روابط خود را با کره شمالی تقویت کرد تا اهرم فشاری در مقابل غرب داشته باشد.
پس از آنکه در سال 2017 چین به صراحت به رهبری کره شمالی تهدید کرد که اگر این کشور بار دیگر دست به آزمایش هسته‌ای بزند، پکن تحریم‌هایی یک جانبه علیه کره شمالی وضع خواهد کرد. خبرگزاری مرکزی کره شمالی بارها از روسیه به عنوان کشوری دوست که می تواند جایگزین چین شود یاد کرد. در واقع پیونگ یانگ نیز از افزایش حمایت روسیه آن هم در زمانی که چینی ها تمایل زیادی برای حمایت از کره شمالی نشان نمی دهند، استقبال می کند. دیدار اخیر کیم جونگ اون با ولادیمیر پوتین دیداری نمادین و در عین حال مهم است.
9229

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال