کتابخانه مرجع کانون پرورش فکری چهل ساله شد

تهران - ایرنا - کتابخانه مرجع کانون پرورش فکری با حضور فعالان حوزه ادبیات کودک ،چهل سالگیش را در مراسمی جشن گرفت.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، چهال سالگی کتابخانه مرجع کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با حضور نویسندگان، تصویرگران، مترجمان و فعالان حوزه کودک کودک برگزار شد.
فاضل نظری رییس کانون پرورش فکری، به حاضران خوش‌آمد گفت و شرط بهتر شدن اوضاع جامعه را بهبود بخشیدن به شخصیت فردی دانست.
در این نشست، تصویرگر کتاب کودک، همکاری با کانون را دوره طلایی کار خود دانست و گفت: باید از کانون ممنون باشم که این فرصت را به من داد و باعث شد کارهایی که دوست دارم را انجام بدهم.
فرشید مثقالی، به تفاوت‌های جهان کودکان امروز و دیروز اشاره کرد و گفت: ما در عصر عجیبی زندگی می‌کنیم، در دوره تغییرات و امکانات، گنجینه‌های همه چیز به ما داده شده است اما من از عصری می‌آیم که ارتباطات حضوری بوده و برای گفتن حتی یک جمله باید به در خانه‌شان می‌رفتیم، در آن دوره حتی تلفن هم نبود.
مثقالی ادامه داد: در سال‌های اخیر بین آن چه بود و آن چه اتفاق افتاده، جست و جو می‌کنم. وقتی 20 سال پیش به تهران آمدم، تنها وسیله ارتباطی من و مادرم نامه بود اما حالا با همه دنیا به روش‌های گوناگون در ارتباط هستم اما هیچ کدام یک ذره حضور نمی‌شود.
این نقاش خاطراتی از دوران دانشجویی‌اش را یادآوری کرد و گفت: با نقاشی‌های خارج از ایران از طریق کتابخانه دانشکده هنرهای زیبا آشنا شدم اما حتی همین دیدار هم با زمانی که اثر اصلی را در موزه دیدم کاملا متفاوت بود، اینترنت نیز دنیایی مجازی از ایده است، در این فضا شما تنها با ایده یک اثر یا یک کتاب آشنا می‌شوید اما کتابخانه به شما این امکان را می دهد که حضور را درک کنید و امکان تجربه حسی پیدا می‌شود.
زهره قایینی، مدیر موسسه تاریخ ادبیات کودک، با اشاره به همکاری موسسه اش با کتابخانه مرجع کانون گفت: در زمان تدوین مجموعه تاریخ ادبیات کودک، تنها کتابخانه کانون پرورش فکری و شورای کتاب بود که به کودکان اختصاص داشت و کتابشناسی کتابخانه مرجع کانون به ما کمک کرد به کتاب‌های بسیاری دست پیدا کنیم.
بخشی مهمی از اطلاعاتی که ما در آن دوره جمع آوری کردیم، آرشیو پوسترها بود، بخش دیگر گزارش های ماهانه کتابخانه کانون بود که به ما بسیار کمک کرد. زمانی هم که قصد راه اندازی پایگاه مجازی کودک را داشتیم، منابع بسیاری را در اختیار کتابک گذاشتند. من به عوان پژوهشگر و نویسنده کودک، معتقدم که ما بسیار به این کتابخانه محتاجیم و این مججموعه وظیفه خود درباره کتاب کودک را به درستی انجام داده و بزرگترین آرشیو ویژه کودک و نوجوان است.
در این برنامه، کلیپی از مدیران سابق کتابخانه مرجع کانون پخش و در پایان نیز از همکاران برگزیده و بازنشسته کتابخانه تجلیل شد.
فراهنگ ** 9211 ** 1355

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال