همکاری های ایران و چین اقدامات خصمانه آمریکا را خنثی می کند

پکن- ایرنا- عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام که به منظور تقویت مناسبات راهبردی و شرکت در دومین اجلاس بین المللی «یک کمربند یک راه» به چین سفر کرده است روابط چین و ایران را رو به رشد عنوان کرد و گفت: همکاری های دو کشور اقدامات خصمانه آمریکا را خنثی می کند.

به گزارش ایرنا ' غلامعلی حداد عادل' روز سه شنبه در نشست بررسی همکاری های مشترک با هیأت نمایندگی حزب حاکم چین در پکن افزود: چین در مرحله شکوفایی اقتصادی به بازار جهانی وارد شده و این حضور را در طرح «یک کمربند، یک جاده» ترسیم کرده است که ایران از این حضور استقبال می کند.
او با اشاره به اینکه سیاست از اقتصاد جدا نیست، افزود: آمریکا چین را دشمن خود در جهان می بیند و قصد فلج کردن کشورهای مستقلی را که تحت تأثیر آمریکا نیستند، دارد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: هرچند سیاست چین، اقتصاد مدار و غیر تهاجمی است، اما گاه حفظ توان اقتصادی در گرو سیاست ورزی تهاجمی و فعال قرار می گیرد.
رییس هیأت بلندپایه مجمع تشخیص مصلحت نظام در سفر به چین با بیان این مطلب که ایران و چین، ظرفیت های بالایی برای همکاری در دفع خطر تروریسم دارند، افزود: «آمریکا اگر بتواند از طریق داعش برای چین مزاحمت ایجاد کند فروگذار نخواهد کرد حال آنکه ما شاخ داعش را در عراق و سوریه شکستیم و عصبانیت ترامپ از ایران به همین دلیل است.
وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر تفاوت رفتار دولت ترامپ و اوباما با ایران گفت: دولت ترامپ، ادامه دهنده سیاست های دولت اوباما است و تفاوت ماهیتی و حقیقی بین دولت های دموکرات و جمهوری خواه آمریکا دیده نمی شود، بلکه تفاوت در شدت و ضعف سیاست ها است.
او ادامه داد: آمریکا در 4٠ سال گذشته نخواسته است واقعیت انقلاب اسلامی را بپذیرد و همان رفتاری را با ما داشته است که در 40 سال آغازین انقلاب چین با چین داشت ما نیز عدم تسلیم، مقاومت و ادامه راه انقلاب اسلامی را سیاست خود در قبال آمریکا تعریف کرده ایم.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به نگرانی آمریکا از الگو شدن و تکرار واقعه ای مشابه انقلاب اسلامی در سایر کشورهای مستقل گفت: آمریکا، منطقه غرب آسیا را انبار نفت خود می بیند و هیچ حکومت مستقلی را در این منطقه تحمل نمی کند آمریکایی ها تصور می کردند که بعد از فروپاشی شوروی، جهان به دست آنها سپرده می شود، حال آن که وجود کشورهای مستقلی همچون ایران و چین مانع تحقق این آرزوی آنها شده است.
او فشار و تحریم اقتصادی و به موازات آن تهاجم رسانه ای را دو اقدام مکمل آمریکا در قبال ایران توصیف کرد و گفت: امریکا نتوانسته است با فشار بر اقتصاد ایران، پشتیبانی مردم از انقلاب را کاهش دهد از سوی دیگر سیاست هایش در سوریه و عراق هم شکست خورده است‌‌‌ ‌‌به طوری که با وجود ٧٠٠ میلیارد دلار هزینه در غرب آسیا ناچار است با هواپیمای چراغ خاموش و پنهانی وارد عراق شود، همچنان که بزرگترین شکست سیاسی و نظامی اش را در سوریه تجربه کرد و اینها همه نشانه های ناکامی آمریکا در منطقه ماست و همکاری های ایران و چین نیز اقدامات خصمانه آمریکا را خنثی می کند.

**گردشگری و سرمایه گذاری نفتی دو اولویت همکاری های ایران و چین
'داود دانش جعفری' دیگر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هم در این نشست، منضبط سازی و نظارت بر حساب های سرمایه در ایران را راهکاری برای تقویت اقتصاد ملی خواند و گفت: همکاری ایران و چین در دو حوزه گردشگری و سرمایه گذاری در میادین نفت و گاز قادر است به رشد اقتصاد هر دو کشور کمک کند.
او سیاست های اقتصاد مقاومتی را تدبیر رهبر معظم انقلاب برای توانمند سازی درونی اقتصاد کشور و عبور از فشارهای ناشی از تحریم آمریکا خواند و افزود: ایران پیش از شروع تحریم های یکجانبه، اعمال آن را پیش بینی و اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی را آغاز کرده بود.
وی تجربه چین در مقابله با بحران اقتصادی سال ٢٠٠٨ میلادی را برای ایران ارزنده توصیف و از انعقاد پیمان های پولی دو یا چند جانبه با چین و دیگر کشورها برای خروج مناسبات تجاری از سلطه دلار استقبال کرد.

** انعقاد پیمان پولی ایران و چین، راهکار کاهش سلطه دلار
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست انعقاد پیمان های پولی دو یا چند جانبه با چین و دیگر کشورها را راهکار پیشنهادی ایران برای کاهش سلطه دلار بر مناسبات اقتصادی در جهان خواند و بر گسترش همکاری های تجاری و حوزه سرمایه گذاری با چین تأکید کرد.
محمدرضا پور ابراهیمی با اشاره به راهکارهای کشورمان برای توانمند سازی درونی اقتصاد و کاهش اتکا به درآمدهای نفتی افزود: ساختار بودجه عمومی ایران ظرف ماه های آینده متناسب با رویکرد مقاوم سازی اقتصاد اصلاح و در مجلس شورای اسلامی تصویب خواهد شد.
پور ابراهیمی، جلوگیری از فرار مالیاتی، مولدسازی دارایی های دولت و اصلاح نظام یارانه ای را که در حال حاضر هزینه ای معادل دو و نیم برابر بودجه کشور دارد، روش های تقویت اقتصاد ملی ایران توصیف کرد و گفت: بر اساس آخرین گزارش ها از گمرک جمهوری اسلامی، تراز تجاری ایران مثبت است و حال آن که آمریکا تمام تلاش خود را به عمل آورد تا این تراز منفی شود، اما نتوانست راه به جایی ببرد.
'غلامعلی حداد عادل' و هیات همراه او به دعوت طرف چینی و به منظور شرکت در دومین اجلاس بین المللی «یک کمربند، یک راه» به چین سفر کرده اند.
دومین اجلاس بین المللی سران «یک کمربند یک جاده» هفته جاری و با حضور بیش از پنج هزار مهمان خارجی از 137 کشور از جمله 37 تن از روسای جمهور و نخست وزیران این کشورها و 150 وزیر در پکن برگزار می شود.
شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین سال 2013 میلادی در جریان دیدار خود از قزاقستان و اندونزی، به ترتیب پیشنهاد ساخت 'کمربند اقتصادی جاده ابریشم' و ساخت 'راه ابریشم دریایی در قرن بیست و یکم' را مطرح کرد که این طرح در نهایت با عنوان «یک کمربند - یک جاده» به جهان معرفی شد.
این پروژه در ابتدا با سرمایه گذاری بیش از یک هزار میلیارد دلار توسط چین آغاز شد و تا کنون 124 کشور و 29 سازمان بین المللی موافقت نامه همکاری با چین در مورد این طرح را امضا کرده اند.
دومین کنفرانس بین المللی 'یک کمربند - یک جاده' روزهای 5 تا 7 اردیبهشت در پکن برگزار می شود.
**آساق**1904**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال