اخبار استان های ایرنا در 24 ساعت گذشته

از سیل، برف و هجوم ملخ ها تا بازتاب یک خبر

استان ها – ایرنا - سیل، تبعات و آثار آن همچنان در راس اخبار استان های مختلف کشور است چنانکه فقط در خوزستان به نقل از مدیرکل راه و شهرسازی برآوردها حاکی از خسارت هفت هزار و 500 میلیاردی فقط به حوزه زیرساخت های حمل و نقل این استان است.

حال آنکه طی این مدت بیش از 240 شهر و بالغ بر 4 هزار روستا از این پدیده طبیعی متاثر شده و خسارت دیدند و مردمان آن در اوج زیبایی های بهار با رنج و درد همراه شدند.
وزیر کشور هم در آخرین اظهارات خود اعلام کرد که خسارت سیل اخیر 35 هزار میلیارد تومان برآورد شده که از این میزان حدود 9 هزار میلیارد تومان آن به صورت کمک بلاعوض به مردم پرداخت می شود.

**کمک بلاعوض 5 میلیون تومان دولت

پرداخت 5 میلیون تومان کمک بلاعوض از سوی دولت به خسارت دیدگان بخش کشاورزی به ازای هر هکتار به صورت پایه خبری بود که از سوی معاون وزیرجهاد کشاورزی اعلام شد.
در این میان، مهربانی های بی ریا، کمک های بی منت مردمی و نیز خیرانی که همه همت خود را به کار بسته اند تا از رنج مردمان آسیب دیده بکاهند خود بخشی از زیبایی های این حادثه بود که در خبرهای ایرنا بازتاب داشت .


**هجوم ملخ ها و هشدار نسبت به خرید این حشرات مرده

اما خسارت بارش ها فقط محدود به تخریب سیلاب نبود که هجوم ملخ ها به مراتع سبز برخی از استان ها همچون خوزستان، فارس، کرمان و مانند آن به عنوان بخشی از آثار بارش های سیل آسای اخیر است.
جالب توجه آنکه این امر ، بازار ملخ و خریداران آن را داغ کرده تا بدانجا که مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با هشدار نسبت به خرید ملخ های مرده که بر اثر سم پاشی ها از بین رفته اند و ناقل سموم هستند، از مردم خواست از خرید آنها خودداری کنند.

**برکات بارش های نوروزی

این بارش ها برکاتی هم داشت بویژه برای استان هایی که 20 سال خشکسالی پی در پی را پشت سر گذاشته اند، نویدبخش ترسالی و کاهش دغدغه جدی مسئولان برای تامین آب شرب هر چند به صورت موقت و امیدواری مردم برای کوچ خشکسالی داشت.
سررریز شدن سدها در استان های شمالی و غربی کشور و جاری شدن دوباره هیرمند در سیستان و بلوچستان خشک در کنار خسارتها نوید بخش امید و رونق دوباره تولید است.
تایید خبر خروج دریاچه ارومیه از کما، تثبیت وضعیت و ورود آن به مرحله دیگری از فرآیند احیا هم خبری بود که در نشست یکروزه'هم اندیشی سمن ها در زمینه احیای دریاچه ارومیه' اعلام شد.
خبرهای 24 ساعت گذشته استان های مختلف خود مبنی بر تقویت منابع آبی،امکان احیای کشت دیم که در برخی استان ها طی چند سال اخیر به طور کامل از بین رفته بود و رونق کشت آبی خود بیانی دیگر از آثار مثبت این بارش هاست.


**مقصران بی مهری به هورالعظیم

اظهار نظر عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها مبنی بر اینکه بخشی از گرد وخاک استان خوزستان و پدیده ریزگردها در جنوب ایران مربوط به خشک شدن تالاب هورالعظیم در سال های گذشته است و دستگاه های اجرایی در بی مهری به هورالعظیم مقصر هستند هم خبری است که امروز در لیست اخبار استان های ایرنا به چشم می خورد.
هور العظیم، مهمترین تالاب خاورمیانه و آسیای جنوب غربی است که از منظر محیط زیست دارای جایگاه ویژه ای است.

**بهار زمستانی استان های شمال غرب کشور

در این میان بهار زمستانی استانهای شمال غربی از جمله آذربایجان غربی، شرقی و اردبیل، مسدود شدن راه ها و تعطیلی مدارس برخی از این مناطق و ترافیک سنگین جاده ها در این مناطق و برخی استان های شمالی به دلیل بارش ها از جمله اخبار این مدت است.


**برنامه ریزی سفر رئیس جمهوری به معنای قطعی بودن آن نیست

«مرجع رسمی اعلام برنامه های رئیس جمهوری، دفتر وی است و برنامه ریزی برای انجام یک سفر یا حضور در یک مراسم الزاما به معنای قطعی بودن زمان آن نیست» این بخشی از گفته های یک منبع آگاه به خبرنگار ایرنا در پی اعلام روابط عمومی استانداری کرمانشاه مبنی برسفر پنجشنبه رئیس جمهوری به این استان است.
البته قرار است رئیس جمهوری به زودی به استان های کرمانشاه و کردستان سفر کند اما زمان سفر هنوز مشخص نیست.

**معاون استاندار خوزستان استعفا نداده است

در پی شایعاتی در مورد استعفای معاون سیاسی و اجتماعی استانداری خوزستان از سمت خود ، وی طی مصاحبه ای اعلام کرد : شایعه ای که در این خصوص در فضای مجازی منتشر شده عاری از حقیقت است و استعفا نداده ام.
وی که از حدود دو سال قبل از دانشگاه به استانداری مامور شده است گفت : بنا به نیاز دانشگاه به حضورم در این دانشگاه تا کنون با ادامه ماموریتم به استانداری موافقت نشده است اما با توجه به نیاز استانداری تمدید ماموریتم از سوی استاندار و مسئولان دانشگاه در حال پیگیری است.

** دانش آموزان و چربی خون

از خبرهای سیل و بارش های اخیر که خارج شویم، مطلب اعلامی از سوی قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر اینکه 25 درصد دانش آموزان کشور چربی خون دارند خود جالب توجه است و به قول او باید سبک زندگی این افراد از مقطع ابتدایی و در مدارس اصلاح شود.

**ارتقای سطح همکاری های دو کشور ایران و پاکستان

در حوزه سیاسی و خارجی هم ادای احترام نخست وزیر پاکستان به مقام شامخ بنیانگذار کبیر انقلاب در ادامه سفر به جمهوری اسلامی ایران در صدر اخبار بود او که سفرش را با زیارت بارگاه منور رضوی آغاز کرد و همانجا اعلام کرد: اسلام آباد قصد دارد روابط خود با تهران را به سطح عالی برساند که این اظهارات می تواند نویدی برای ارتقای سطح همکاری های دو کشور باشد.

** ناوگروه صلح و دوستی ایران

اعزام نهمین ناوگروه صلح و دوستی ایران به کشورهای حاشیه خزر با هدف تحکیم روابط و ابلاغ پیام صلح و دوستی با مقصد قزاقستان هم طی دیروز اعلام شد.
پیش بینی می شود این سفر به مدت هشت روز و با اقامت سه روزه ناوگروه در کشور قزاقستان به طول بیانجامد.


*نقش تاثیرگذار دانشگاهیان در طرح آمایش آموزش عالی

در خبری فرهنگی نیز وزیر علوم،تحقیقات و فناوری گفت : طرح آمایش آموزش عالی بدون مشورت دانشگاهیان به ویژه روسای موسسه های آموزش عالی، تدوین و نهایی نخواهد شد و فعلا پیش نویس آن تهیه شده است.
در خبر دیگر نیز معاون وزیر علوم با اشاره به آمار 52 درصدی دانش آموختگان تحصیلات تکمیلی شاغل دارای سابقه بیمه ای گفت که مراکز آموزشی ما باید در جذب فارغ‌التحصیلان در مناطق و رشته‌های مختلف بازنگری کنند.

*طلبه های همدان باید دو برابر خوزستان مطالعه کنند

در همایش طلایه داران تبلیغ در همدان حجت الاسلام قرائتی گفت که مبلغان فرهنگی در دانشگاه ها باید 2 برابر دانشجویان مطالعه داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه کسی که در آب و هوای خنک زندگی می کند باید بیشتر مطالعه کند، عنوان کرده که طلبه های همدان به دلیل آب و هوای مناسب در تابستان باید دو برابر خوزستان مطالعه کنند.

**رسانه ها فقط به دستگاه های دیگر سرویس می دهند
اما معاون امور مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در سفر روز گذشته ( دوشنبه) خود به اهواز موضوع جالب توجهی را در حوزه رسانه ای مطرح و عنوان کرد : بخشی از مشکل اصلی ما رسانه ها، خودمان هستیم چرا که خود را مطرح نکرده، تخصص خود را واکاوی نمی‌کنیم و فقط به دستگاه های دیگر سرویس می دهیم.


** قطعی گاز 90 جایگاه سی ان جی مازندران
این خبر نیز روز گذشته از سوی مدیر عامل شرکت گاز مازندران اعلام و علت آن هم پارگی خط لوله گاز 30 اینچ رشت و دستورالعمل شرکت ملی گاز ایران به منظور تامین گاز مشترکان خانگی استان گیلان عنوان شده است.
*******
این مطالب گزیده ای از اخبار 24 ساعت گذشته ایرنا در حوزه استان هاست و قرار است از این پس هر روز از سوی گروه اخبار استان ها در قالب بسته خبری ساعت 16منتشر شود.

1906/1042

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال