حداد عادل: ایران خواهان رابطه ای راهبردی با چین است

پکن- ایرنا- عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران خواهان رابطه ای راهبردی و دراز مدت با چین است و برای برقراری چنین رابطه ای باید مقدمات و لوازم آن از جهات مختلف از جمله گسترش روابط فرهنگی فراهم شود.

به گزارش ایرنا 'غلامعلی حداد عادل' که به منظور شرکت در دومین اجلاس بین المللی «یک کمربند، یک راه» به چین سفر کرده است عصر سه شنبه در جمع دانشجویان دانشگاه مطالعات بین المللی پکن افزود: راه تاریخی ابریشم که امروزه به صورت نماد حضور چین در فضای بین المللی درآمده است، از ایران می گذشته است.
او با تحسین ثبات سیاسی، پیشرفت های علمی، صنعتی و رشد اقتصادی چین گفت: سیاست عدم مداخله چین در امور داخلی سایر کشورها را سیاستی عاقلانه و صحیح می دانیم و معتقدیم در دنیایی که عموم ملت ها از یاغی گری بعضی قدرت ها رنج می برند چین می تواند با مقابله با تک قطبی شدن جهان، به ایجاد تعادل و توازن در فضای بین المللی کمک کند.
او گفت: روابط اقتصادی ایران و چین می تواند بر پایه واقعیت ها و امکانات دو کشور صورتی پایدار و با ثبات داشته باشد ایران مستقل می تواند یکی از کشورهای تأمین کننده انرژی برای چین در حال توسعه باشد و چین نیز می تواند با سرمایه گذاری در ایران به رشد و توسعه کشور ما کمک کند.
حداد عادل از طرح بزرگ «یک کمربند یک راه» که بر اساس سابقه تاریخی جاده ابریشم شکل گرفته به عنوان طرحی مثبت و مفید یاد کرد که ایران خواهان حضور بیشتر و مشارکت گسترده تر در آن است.
وی گفت: باید مطالعات ایران شناسی در چین تقویت و روزآمد شود همچنین مطالعات چین شناسی در ایران گسترش یابد علاوه بر این لازم است روابط علمی و دانشگاهی، به ویژه تبادل استاد و دانشجو سرعت و وسعت بیشتری پیدا کند.
حداد عادل تصریح کرد: کشورهایی مانند ایران در 150 سال گذشته عمدتا با غرب یعنی اروپا و آمریکا ارتباط داشته اند و روش ارتباط و زبان گفت و گو با غرب را آموخته اند و اکنون نیز هنگام آن است که راه و رسم ارتباط با شرق به ویژه چین نیز دانسته شود.
وی از آموزش زبان فارسی در چین و زبان چینی در ایران به عنوان زیربنای هر گونه رابطه یاد کرد که باید مهم تلقی شود و افزود: اعتقاد ما این است که چین می تواند در کاهش درد و رنج بسیاری از مردم جهان و ایجاد ثبات و آرامش و در یک کلمه در ساختن جهانی بهتر از آنچه امروز شاهد آنیم مؤثر باشد.
عضو مجمع تشخیص مصلجت نظام تاکید کرد: چین به عنوان یک کشور بزرگ و کهن، در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران جایگاه ویژه ای دارد ایران و چین دو ملت بزرگ و کهن در قاره آسیا هستند که از دیرباز با هم روابط اقتصادی و فرهنگی داشته اند.
حداد عادل که با عنوان «راهبردهای جمهوری اسلامی ایران در امور داخلی و خارجی در شرایط اخیر» سخنرانی می کرد در مهمترین راهبردهای داخلی گفت: راهبرد اصلی و مهم ما پایبندی به استقلال کشور و نفی تسلط بیگانگان بر سرنوشت کشور و ملت و تکیه بر فرهنگ اسلامی - ایرانی مردم ایران است.
وی گفت: ما آنچنان که رهبر انقلاب اسلامی ایران، آیت الله خامنه ای اعلام کرده است می خواهیم در راه ایجاد تمدن نوین اسلامی گام برداریم.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: جمهوری اسلامی ایران بر اساس دموکراسی و مردم سالاری و آراء مردم بنا شده است این مردم هستند که با آراء خود، رهبر، رئیس جمهوری، نمایندگان مجلس و اعضای شوراهای شهر و روستا انتخاب می کنند.
حداد عادل راهبرد دیگر جمهوری اسلامی ایران را تکیه بر نیروی ملت و استفاده از امکانات و منابع داخلی عنوان کرد و گفت: سرمایه بزرگ ما نیروی انسانی جوان و تحصیل کرده است هم اکنون پنج میلیون دانشجو در دانشگاه های داخلی کشور مشغول به تحصیل هستند که اکثر آنان را زنان موفق و سخت کوش تشکیل می دهند.
وی گفت: جمهوری اسلامی ایران با همین نیروهای تحصیل کرده راه خود را به سوی پیشرفت علمی هموار کرده و در حال حاضر در شاخه های متعددی از علوم از پزشکی تا مهندسی در رتبه بندی های جهانی مقام بالایی را کسب کرده است ما کشوری هستیم صاحب منابع طبیعی غنی و متنوع که نفت و گاز یکی از آنها است.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام راهبرد مهم دیگر جمهوری اسلامی را مقاومت در برابر فشار اقتصادی و دشمنان عنوان کرد و گفت: این همان راهبردی است که در کشور ما «اقتصاد مقاومتی» نامیده می شود.
او از افزایش تولید داخلی به عنوان یکی از مؤلفه های اقتصاد مقاومتی نام برد و گفت: تجربه چین گواه آن است وقتی ملتی بر پایه امکانات داخلی، راه مستقل خود را ادامه دهد دیگران از مقابله با آن مأیوس خواهند شد.
حداد عادل از افزایش توان دفاعی کشور در برابر تجاوز احتمالی را یکی دیگر از راهبردهای جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: ما دوران جنگ هشت ساله را که همه به دشمن ما سلاح می دادند و به ما حتی سیم خاردار نمی فروختند فراموش نکرده ایم.
او در بخش دیگری از سخنانش در توضیح راهبردهای خارجی جمهوری اسلامی ایران گفت: مهمترین راهبرد ما در سیاست خارجی، داشتن حسن رابطه با عموم کشورهای جهان است ما خواهان آنیم که با هر کشوری که قصد تسلط بر ما و دخالت در سرنوشت ملت را نداشته باشد رابطه دوستانه داشته باشیم از مداخله در امور داخلی کشورهای دیگر نیز پرهیز می کنیم و در عین حال از دولت های قانونی کشورهای دیگر حمایت می کنیم.
وی ادامه داد: در سیاست خارجی بنای ما بر تحکیم روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با کشورهای همسایه و کشورهای آسیایی و شرقی است کشورهایی مانند چین و روسیه در راهبرد خارجی، جایگاهی ویژه دارند.
حداد عادل تصریح کرد: ما به حکم ارزش های والای انسانی و فرهنگ اسلامی - ایرانی خود در مقابل دولت هایی که می خواهند با قلدری و زورگویی آقا و ارباب جهان و مردم جهان و از جمله ارباب ما باشند ایستادگی می کنیم و از مردم مظلوم نظیر ملت های فلسطین و یمن حمایت خواهیم کرد.
عضو مجمع تشخیص مصلجت نظام افزود: ما به اصول و قواعد مسلم حاکم بر روابط بین المللی و قراردادهای چند جانبه و دو جانبه ملتها احترام می گذاریم و با هر گونه یکجانبه گرایی و افراط گرایی و تروریسم هم در منطقه و هم در سراسر جهان مخالف هستیم.
حداد عادل در پایان این نشست که به دعوت 'جی جینگ بیاو' رییس دانشگاه مطالعات بین المللی پکن صورت گرفت ضمن بازدید از این دانشگاه و سخنرانی در جمع دانشجویان، به پرسش های دانشجویان در موضوعات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی پاسخ گفت.
در بازدید از دانشگاه مطالعات بین المللی پکن، محمد کشاورز زاده سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین، داوود دانش جعفری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، پور ابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، رسول زاده و حسینی موحد از مسئولان دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام، حداد عادل را همراهی می کردند.
دومین اجلاس بین المللی سران «یک کمربند یک جاده» هفته جاری و با حضور بیش از پنج هزار مهمان خارجی از 137 کشور از جمله 37 تن از روسای جمهور و نخست وزیران این کشورها و 150 وزیر در پکن برگزار می شود.
شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین سال 2013 میلادی در جریان دیدار خود از قزاقستان و اندونزی، به ترتیب پیشنهاد ساخت 'کمربند اقتصادی جاده ابریشم' و ساخت 'راه ابریشم دریایی در قرن بیست و یکم' را مطرح کرد که این طرح در نهایت با عنوان «یک کمربند - یک جاده» به جهان معرفی شد.
این پروژه در ابتدا با سرمایه گذاری بیش از یک هزار میلیارد دلار توسط چین آغاز شد و تا کنون 124 کشور و 29 سازمان بین المللی موافقت نامه همکاری با چین در مورد این طرح را امضا کرده اند.
دومین کنفرانس بین المللی 'یک کمربند - یک جاده' روزهای 5 تا 7 اردیبهشت در پکن برگزار می شود.
**آساق**1904**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال