ژاپن: تحولات بازار نفت و انرژی را زیر نظر داریم

پکن- ایرنا- دبیر کابینه دولت ژاپن در واکنش به تمدید نشدن معافیت برای خریداران نفت ایران تاکید کرد که کشورش تحولات بازار نفت و انرژی را زیر نظر دارد و در صورت نیاز در این مورد با آمریکا وارد مذاکره خواهد شد.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری کیودو، 'یوشیهیده سوگا' روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری در توکیو افزود: با توجه به اقدامات آمریکا علیه معافیت خرید نفت ایران، تلاش خود را بکار خواهیم گرفت تا تاثیرات این تصمیم بر بازار ژاپن کاهش یابد و از وقوع اختلال در تامین انرژی جلوگیری شود.
وی گفت: ما گام های لازم را جهت اطمینان از اینکه عرضه انرژی به ژاپن تحت تاثیر قرار نخواهد گرفت با تبادل نظر با شرکت های ژاپنی بر خواهیم داشت.
کاخ سفید دوم اردیبهشت در بیانیه‌ای اعلام کرد دونالد ترامپ رئیس ‌جمهوری آمریکا تصمیم گرفته است معافیت خرید نفت ایران که پیشتر شامل 8 کشور شده بود را تمدید نکند.
این تصمیم آمریکا مورد انتقاد کشورهایی مانند چین، هند و ترکیه قرار گرفته و به نظر می رسد بر تعداد کشورهای معترض به این رویکرد افزوده خواهد شد.
ترامپ با اعلام تحریم صادرات نفت ایران از 12 اردیبهشت کشورهایی که به خواسته آمریکا عمل نکنند را به اعمال تحریم تهدید کرده است.
این در حالی است که اقدام یکجانبه آمریکا موجب نگرانی در بازارهای جهانی شده است بازار نفت با واکنش منفی به این تصمیم، شاهد افزایش سه درصدی بهای نفت بوده که بیشترین میزان افزایش در 2019 بوده است.
ژاپن که فاقد منابع انرژی است به شدت به واردات انرژی وابسته است و حدود 5 درصد از واردات نفت خام خود را از ایران تامین می کند.
از سوی دیگر «هیروشیگه سکو» وزیر اقتصاد و تجارت ژاپن هم امروز سه شنبه در کنفرانسی خبری گفت که سهم واردات نفت از ایران از 5 درصد به سه درصد کاهش یافته است.
وی گفت: ما به ‌دقت بازارهای بین‌المللی نفت را تحت نظر داشته و به تبادل نظر با شرکت‌های ژاپنی فعال در زمینهٔ واردات نفت ادامه می‌دهیم و در صورت لزوم اقدامات لازم را اتخاذ خواهیم کرد.
**آساق**1904*8

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال