رادیو‌ کتاب آغاز به کار کرد

تهران - ایرنا - رادیو کتاب همزمان با آغاز سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با حضور مسئولان صدا و سیما در ساختمان شهدای رادیو آغاز به کار کرد.

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، مراسم آغار به کار رادیو کتاب روز سه شنبه همزمان با آئین افتتاحیه سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و روز جهانی کتاب در استودیو شماره 29 ساختمان شهدای رادیو با حضور حجت الله محمد موسوی مقدم قائم مقام سازمان صدا و‌سیما، حمید شاه آبادی معاون صدای جمهوری اسلامی ایران، نیکنام حسینی پور مدیر عامل خانه کتاب، برگزار شد.

** گام های خوب رادیو در راستای کتاب گویا
معاون صدا در این مراسم ،گفت: دوستان ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تلاش زیادی برای معرفی‌کتاب و ترویج فرهنگ کتاب خوانی انجام می دهند و رادیو نیز مدت ها است که در این راستا قدم بر می دارد.
حمید شاه آبادی افزود :یکی از اقداماتی که رادیو به تازگی در حوزه ترویج کتاب خوانی انجام داده است افتتاح یک رادیو اختصاصی در زمینه کتاب و کتابخوانی است. امیدوارم رادیو کتاب بتواند در این زمینه به سوی موفقیت قدم بردارد.

** کتاب گویا و 400 هزار تماس تلفنی
وی ادامه داد: در بخش کتاب گویا تا امروز اقدامات خوبی انجام شده است ما روزانه 400 هزار تماس از طریق پایگاه کتاب گویا داریم و این مورد نشانگر این است که اگر‌رادیو در حوزه کتاب گویا حمایت شود می تواند قدم های خوب بردارد.
معاون صدا با یادآوری اینکه امسال به خاطر سیل و موضوع امداد رسانی فرکانسی را در اختیار رادیو امداد قرار دادیم ، گفت : چند ماهی است که برای داشتن رادیو کتاب تلاش می کنیم و توانستیم یک فرکانس دیگر نیز در اختیار رادیو کتاب قرار دهیم.

** نقد کتاب را سرلوحه کار خود قرار دهیم

مدیر عامل خانه کتاب نیز در این مراسم با اشاره به همکاری معاون صدا با حوزه کتاب افزود: ما امروز در روز جهانی کتاب و از مراسم افتتاحیه کتاب به آئین افتتاحیه رادیو کتاب آمدیم و این همزمانی را به فال نیک می گیریم. رادیو همیشه در حوزه کتاب قدم های قابل توجهی برداشته است.
نیکنام حسینی پور خاطرنشان کرد :سال گذشته رادیو خیلی فرصت به اهل قلم داد و اهل قلم نیز با رادیو همکاری متقابل داشته و خواهند داشت.

** نقد کتاب باید سرلوحه کار رادیو کتاب
وی با ارائه آماری از میزان کتابهای چاپ و منتشر شده در کشور ،اظهارداشت: طی سال 97 صدهزار عنوان کتاب در ایران چاپ شده است، که بیش از شصت هزار عنوان جدید و‌ بیش‌از سی هزار عنوان‌در جلد دوم و یا سوم و ختی بیشتر منتشر شده اند.
مدیر عامل خانه کتاب ابراز امیدواری کرد تا رادیو کتاب به همه افرادی که در چرخه نشر هستند از نویسنده گرفته تا طراح جلد و ویراستار بپردازد.
وی تاکید کرد : همچنین نقد کتاب باید سرلوحه کار رادیو کتاب قرار گیرد تا اینگونه بتوانیم همدیگر را به سلامت همراهی کنیم.

** رادیو دست در دست کتاب

قائم مقام صدا و سیما نیز در این مراسم در ابتدا سخنرانی خود با اشاره به انتشار بیش از صد هزار عنوان کتاب در طول یک سال گفت: انتشار صد هزار عنوان شاخصه بسیار مهمی است که باید به آن توجه کرد، در این میان اعلام شد بیش از 60 هزار عنوان در نسخه اول نشر پیدا می کنند. این ظرفیت بسیاری مهمی است که در دست فرهنگ ما است و باید از آن استفاده کنیم.
«سیدرمضانعلی موسوی مقدم» افزود: این آمار و سرمایه عظیم ما را از دیگر فرهنگ ها متمایز می کند.
قائم مقام صدا و سیما در ادامه ،گفت: یکی دیگر از موارد مهمی که رئیس صدا جمهوری اسلامی به آن اشاره کردند ارتباط روزانه چهارصد هزار نفر با کتاب گویا است و این شگفت انگیز است.

** همگام بودن با مخاطب جزو شاخصه های رادیو
وی اظهارداشت :آماری که در دست داریم نشانگر این است که رادیو همگام و همزمان با مخاطبانش قدم بر می دارد و کاملا می داند مخاطبانش چه سلایق و انتظاراتی از رسانه رادیو دارند.
موسوی مقدم اظهار داشت: همگام بودن با مخاطب جزو شاخصه های رادیو است، سیما نمی تواند مانند رادیو با مخاطب باشد چون پراکندگی و درگیری بیشتری با حواس مخاطب دارد.
وی ادامه داد :یکی از ویژگی های خواندن کتاب این است که به مخاطب عمق می دهد و در فضای مجازی اطلاعات زیادی به مخاطب داده می شود ولی هیچ‌وقت عمیق نیست. یکی از اشکالات رسانه های امروز همین است که عمق ندارند.

** رادیو دست در دست کتاب
قائم مقام صدا و سیما افزود: کتاب ویژگی های زیادی دارد اما مهم ترین ویژگی آن عمق بخشیدن به دانایی انسان ها است و چه خوب که رسانه ای چون رادیو امروز به صورت اختصاصی به کتاب خواهد پرداخت.
مردم ما عطش یادگیری دارند و حالا رادیو ‌دست در دست کتاب به میزبانی مخاطبان می رود.
به گزارش ایرنا ، رحمانیان مدیر شبکه فرهنگ ،فاضل نظری مدیر عامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، قادر آشنا قائم مقام سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و سید محمد ‌طباطبایی حسینی مدیر روابط عمومی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و روابط عمومی نمایشگاه کتاب نیز از جمله مسئولان حاضر در آیین آغار به کار رادیو کتاب بودند.
رادیو‌کتاب‌با شعار صدای کتاب، صدای دانایی کار خود را از صبح ‌سوم اردیبهشت 98 (امروز)روی موج اف ام ردیف89/5مگاهرتز بصورت رادیو 24 ساعته آغاز کرد.
فراهنگ **9210 ** 1355

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال