تایمز او ایندیا:

تمدید نشدن معافیت خرید نفت، هزینه ها در هند را افزایش می دهد

دهلی نو-ایرنا- روزنامه تایمز او ایندیا روز سه شنبه در مطلبی نوشت؛ تمدید نشدن معافیت برای خریداران نفت ایران باعث افزایش هزینه زندگی و بالا رفتن قیمت فرآورده های نفتی در این کشور خواهد شد.

به گزارش ایرنا،کاخ سفید روز گذشته اعلام کرد که دولت ترامپ تصمیم گرفته است تا معافیت‌ها برای هشت مشتری نفتی ایران از جمله چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، تایوان، ترکیه، ایتالیا و یونان را تمدید نکند.
تایمز او ایندیا در ادامه اضافه کرد ،این اقدام باعث بالا رفتن هزینه اجرای طرح های اجتماعی در هند خواهد شد.هند، نفت ایران را به دلیل داشتن شرایط رقابتی و قیمت ارزانتر نسبت به دیگر کشورها ترجیح می دهد.
هند حدود 80 درصد از نیاز خود به نفت را از طریق واردات تامین می کند.مجموع تقاضای نفت خام هند حدود 4.6 میلیون بشکه در روز است که این کشور را در رتبه سومین مصرف کننده بزرگ جهان پس از آمریکا و چین قرار می‌دهد.
پالایشگاههای هند که از مشتریان اصلی نفت ایران هستند پس از تمدید نشدن معافیت خرید نفت ایران به دنبال جایگزینی نفت ایران هستند.براساس این گزارش ،عربستان، امارات، مکزیک و آمریکا برای جبران کاهش عرضه نفت ایران به هند اعلام آمادگی کرده اند.
ایران در سال مالی 2018-2019 حدود 23 میلیون تن نفت خام به هند صادر کرده است.
تایمز او ایندیا درادامه اضافه کرد از زمان اعلام تصمیم آمریکا برای تمدید نکردن معافیت های مشتریان نفتی ایران، قیمت نفت خام در بازار های جهانی با 3 درصد افزایش به 74 دلار رسیده است که این خبر خوبی برای مصرف کنندگان و سیاستمداران هندی نیست.
افزایش قیمت نفت در بازار های جهانی به معنی افزایش قیمت سوخت در بازار های داخلی هند است.
در سال گذشته که قیمت نفت در بازار های جهانی به 85 دلار در هر بشکه رسید، هزینه واردات انرژی هند با 33 درصد افزایش در ماه سپتامبر به 10.91 میلیارد دلار افزایش یافت. این افزایش قیمت به طور مستقیم بر مصرف کنندگان هندی تاثیر گذاشت و سبب ایجاد نارضایتی هایی علیه دولت چند ماه پیش آغاز انتخابات سراسری در این کشور شد.
همچنین افزایش قیمت نفت در بازار های جهانی سبب افزایش گسترش کسری بودجه، افزایش تورم و کاهش نرخ سود بانک های هند می شود.
تارنمای 'لایو مینت' نیز در گزارش خود در این خصوص نوشت: نیاز هند به انرژی از طریق واردات تامین می شود. دهلی نو باید گزینه های جایگزینی پیدا کند که شرایط جذابی مانند ایران ارائه می دهند. این شرایط شامل 60 روز فرصت برای پرداخت بهای نفت، بیمه و حمل و نقل مجانی است.هرگونه افزایش قیمت نفت، بر کسری تجاری هند با کشور ها تاثیر خواهد گذاشت.
هند ممکن است وابستگی نفتی خود را به کشورهایی چون عربستان افزایش دهد زیرا این کشور ها به دنبال سرمایه گذاری در بخش انرژی هند هستند.
هند همچنین واردات نفت خود از آمریکا را افزایش داده است و این کشور یک بازار بزرگ برای گاز طبیعی آمریکا محسوب می شود. شرکت های هندی در حال سرمایه گذاری 4 میلیارد دلاری در صنایع گاز آمریکا می باشند.
اما پیدا کردن یک منبع جایگزین برای نفت ایران که شرایطی قابل رقابت ارائه دهد ممکن است در کوتاه مدت برای هند مشکل باشد. با این حال شرایط بازار جهانی نفت به سود هند نیست. سازمان اوپک همچنان برای تولید نفت محدودیت های خود را حفظ کرده است و آمریکا نیز صادرات نفت ونزوئلا را تحریم کرده است.
از سوی دیگر هند باید تولید داخلی خود را افزایش دهد. در شرایطی سطح تقاضای این کشور در حال افزایش است واردات نفت هند در سال 2017-18 در مقایسه با سال گذشته آن با 25 درصد افزایش به 109 میلیارد دلار رسیده است.
آساق**267**1600

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال