تایم: تشدید حملات اقتصادی، ایران را وادار به مذاکراه با آمریکا نمی کند

تهران - ایرنا - مجله 'تایم' به نقل از تحلیلگران و کارشناسان نوشت، بعید است تشدید حملات به اقتصاد ایران، مقامات این کشور را وادار به مذاکره کند یا به تضعیف سپاه بیانجامد یا مردم را در مقابل نظام قرار دهد.

این هفته نامه آمریکایی روز گذشته(دوشنبه) در گزارشی، تصمیم ترامپ را تازه ترین تلاش دولت او برای اعمال به اصطلاح سیاست «حداکثر فشار» بر ایران توصیف کرد و نوشت این تصمیم با خشم و عصبانیت قابل پیش بینی ایران مواجه شد.
مجله تایم افزود: با این حال برخی مقامات وزارت امور خارجه، مقامات دفاعی و اطلاعاتی و کارشناسانی از خارج از دولت آمریکا هشدار داده اند که این اقدام دولت ترامپ می تواند از طریق تاثیرات موجی و فزونگر، پیامدهایی در کشورهایی مانند چین، ترکیه و عراق داشته باشد.
(تا قبل از لغو معافیت ها) برخی کشورها از جمله یونان، ایتالیا و تایوان از قبل واردات نفت از ایران را متوقف کرده بودند اما چین، هند، ژاپن، کره شمالی و ترکیه همچنان به واردات نفت از ایران ادامه می دادند.
این مجله آمریکایی مدعی شد که فشارها، صادرات نفت ایران را کاهش داده و با دلسرد کردن سرمایه گذاران به کاهش افت ارز ایران و افزایش تورم منجر شده است.
این گزارش با اشاره به بخش هایی از اظهارات «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در نشست مطبوعاتی روز گذشته نوشت: پمپئو گفت هدف دولت آمریکا وادار کردن ایران به مذاکره برای دستیابی به توافقی بین المللی برای توقف تلاش های هسته ای، توقف آزمایش های موشکی بالستیک و پایان دادن به حمایت (ادعایی) این کشور از گروه های تروریستی است.
«بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسراییل (رژیم صهیونیستی) این اقدام را تحسین کرده و وزیر انرژی عربستان گفته که کشورش به اتفاق دیگران تضمین می کنند که «بازار نفت از توازن خارج نمی شود.»
به نوشته تایم، اما مقامات آمریکایی و غیرآمریکایی و برخی کارشناسان چنین استدلال می کنند که بعید است تشدید حملات به اقتصاد ایران، مقامات این کشور را وادار به مذاکره کند یا به تضعیف سپاه و گروه وابسته به آن نیروی قدس منجر شود یا مردم عادی را در مقابل نظام قرار دهد.
«آرون دیوید میلر» کارشناس مسائل خاورمیانه و معاون اندیشکده «وودرو ویلسون» در واشنگتن گفت: راهبرد دولت ترامپ در قبال ایران چیست؟ حتی اگر حکومت ایران تغییر کند یا ایران وادار شود نفوذ خود در منطقه را کاهش دهد، اقدام اخیر به هدف خود نائل نخواهد شد. درنهایت ممکن است ایران را تحریک کرده و بهانه ای را به آمریکا جهت بکار بستن اقدام نظامی بدهد اما این تغیر توازن چه نفعی برای آمریکا دارد؟
این گزارش افزود: دو مقام آمریکایی که خواستند نامشان فاش شود، از سیاست دولت آمریکا در قبال ایران انتقاد کرده اند و گفته اند که دولت این کشور به تاثیرات احتمالی سیاست ایران بر بازارهای نفت یا دیگر کشورها بویژه چین، هند، ترکیه و عراق فکر نکرده است. این کشورها در صورت تداوم خرید نفت از ایران تحریم خواهند شد.
«سوزان مالونی» کارشناس مسائل ایران در موسسه بروکینگز واشنگتن به مجله تایم گفت: دولت آمریکا طرح نسبتا مهمی را آغاز کرده بدون اینکه اقدامات لازم را درباره کشورهایی که بیشترین آسیب را خواهند دید، انجام دهد.
تایم نوشت: عراق بویژه به عنوان کشور میزبان عناصر باقی مانده داعش که با گذشت 16 سال از تهاجم نظامی آمریکا، دچار اختلافات قومی و مذهبی است، بسیار آسیب پذیر است زیرا واردات گاز طبیعی و برق از ایران برای اقتصاد این کشور حیاتی است.
مالونی گفت: بدتر از همه، دولت آمریکا از نوامبر گذشته تاکنون اشاره کرده بود که معافیت های کاهش خرید نفت ایران تدریجی خواهد بود اما ناگهان روز دوم ماه مه آن را پایان داد.
این کارشناس افزود: دولت آمریکا ظاهرا درباره چگونگی واکنش احتمالی ایران فکر نکرده است.
وی پیش بینی کرده که این امر می تواند وقتی که تقاضا در تابستان امسال به اوج خود می رسد، تاثیراتی در ایجاد اختلال در بازارهای جهانی نفت داشته باشد.
تایم افزود: دو مقام اطلاعاتی آمریکا روز دوشنبه این موضوع را رد کردند که تهدید ایران برای بستن تنگه هرمز عملی خواهد شد.
آنها گفتند که تهران می تواند با ایجاد اختلال در صادرات نفت عراق یا حملات سایبری علیه تولیدات نفتی وگازی و تاسیسات صادراتی در عربستان، امارات، قطر و حتی شرکتهای نفتی اروپا اقدام آمریکا را تلافی کند که این امر می تواند قیمت های نفت را در فصل تعطیلات در آمریکا و اروپای غربی افزایش دهد.
مقام مذکور مدعی شد در حمله سایبری به «راس گاز» (RasGas) قطر در سال 2012 و شرکت آرامکوی عربستان که «لئون پانه تا» وزیر امور خارجه وقت آمریکا «مخرب ترین حمله به یک بخش خصوصی تا آن زمان» توصیف کرد، ردی از ایران گرفته شده است.
اروپام ** 9158 ** 1071

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال