منبع عراقی: بغداد نمی تواند واردات گاز از ایران را متوقف کند

تهران - ایرنا - یک منبع نزدیک به دولت عراق روز سه شنبه با بیان اینکه واردات از ایران غیر نفتی بوده و شامل تصمیم اخیر آمریکا نمی شود، افزود که بغداد نمی تواند واردات گاز از ایران که برای ادامه کار ایستگاه های برق بدان نیاز دارد را متوقف کند.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری «بغداد الیوم»، وی که این پایگاه به نامش اشاره نکرده، درباره احتمال مستثنی شدن عراق از تحریم های آمریکا ضد ایران در زمینه واردات مشتقات نفتی و گاز برای ادامه کار ایستگاه های برق گفت: تصمیم «دونالد ترامپ» که دیروز اعلام شد و به موجب آن معافیت 8 کشور وارد کننده نفت از ایران تمدید نخواهد شد، شامل عراق مطلقا نمی شود، چرا که این تصمیم درباره واردات نفت خام است و عراق خود از تولید کنندگان اساسی نفت در جهان است.
وی اضافه کرد که تصمیم رئیس جمهوری آمریکا شامل توقف صادرات غذایی ایران به عراق نخواهد شد، چرا که این تصمیم صرفا در زمینه نفت است.
این منبع عراقی تصریح کرد که واشنگتن یک مهلت اضافی 45 روزه به عراق برای واردات گاز از ایران داده و برخی اطمینان ها برای امکان تمدید مجدد آن وجود دارد، چرا که عراق اکنون به گاز ایران برای ادامه کار ایستگاه های برق وابسته است و قطع این جریان باعث می شود تا عراق 4 هزار مگاوات از تولید برق را آنهم در فصل تابستان از دست بدهد که این موضوع غیر ممکن است.
وزارت برق عراق نیز اعلام کرد که این کشور جایگزینی برای گاز ایران ندارد و توقف واردات گاز باعث محرومیت عراق از چهار هزار مگاوات برق خواهد شد.
وزارت برق عراق همچنین از افزایش میزان واردات گاز این کشور از ایران از 29 میلیون متر مکعب به 35 میلیون متر مکعب در ماه آینده میلادی خبر داد.
«مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا دیروز (دوشنبه) اعلام کرد که واشنگتن در راستای کمپین فشار حداکثری به ایران همچنان تلاش می‌کند صادرات نفت این کشور را به صفر رسانده و آن را از درآمد اصلی خود محروم کند.
پمپئو افزود که امارات و عربستان به آمریکا تضمین داده اند تا کمبودهای بازار نفت را جبران و توزان را در آن برقرار کنند.
هشت کشور ایتالیا، تایوان، ترکیه، ژاپن، چین، کره جنوبی، هند و یونان به مدت شش ماه از تحریم واردات نفت ایران معاف شده بودند.
خاورم**9366**1651

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال