سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی:

تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت بررسی شد

تهران-ایرنا-سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی گفت: طرح تفکیک یا ادغام وزارت صنعت، معدن و تجارت در جلسه امروز- سه شنبه - این فراکسیون با حضور برخی از مسوولان بررسی شد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، «سیدحسین نقوی حسینی» در جمع خبرنگاران افزود: در جلسه امروز این فراکسیون که با حضور مهدی غضنفری وزیر سابق بازرگانی و وزیر پیشین صنعت، معدن و تجارت و محمد علی ضیغمی از اتاق تعاون و جمعی از صاحبنظران اقتصادی کشور تشکیل شد، طرح تفکیک یا ادغام وزارت صنعت، معدن و تجارت مورد بررسی قرار گرفت.
وی افزود: غضنفری که از مخالفان تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت است در این جلسه توضیح مفصلی پیرامون دلایل ادغام دو وزارتخانه بازرگانی و صنعت و معدن سابق ارائه کرد.
سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس یادآور شد: وی معتقد بود در کلیه مراحل تنظیم بازار، تولید و صادرات به این نتیجه رسیدیم که تولید و تجارت باید در یک دستگاه و تحت مدیریت یک وزارتخانه مدیریت شود.
وی ادامه داد: غضنفری بیان کرد که در سال های 90 و 91 که ایران در تحریم بود ادغام این وزارتخانه ها نشان داد که تا چه میزان این موضوع به مقابله با تحریم ها کمک کرد، در آن زمان تصمیماتی اتخاذ می شد که دولت فعلی با تاخیر فراوان همان تصمیمات را اتخاذ کرده است.
نقوی حسینی همچنین گفت: در شرایط تحریمی به فرماندهی واحد نیاز داریم و در شرایط فعلی که با تحریم روبه رو هستیم نباید به ساختار بپردازیم، همچنین اگر سایر بخش های اقتصادی تنظیم نباشد برای مثال قیمت ارز افزایش یابد، تفکیک یا تفکیک نشدن وزارتخانه ها مشکلی را حل نمی کند.
وی افزود: ضیغمی از اتاق تعاون نیز در این جلسه اعتقاد داشت مشکل اصلی طرح تفکیک و ادغام وزارت صنعت، معدن و تجارت تنظیم بازار است، در این مسیر هم تامین کالا نقش اساسی را ایفا می کند البته تصمیمات اتخاذ شده از سوی مدیران نیز ممکن است به آشفته شدن بازار دامن بزند. در دولت قبل تنظیم بازار مدیریت می شد.
سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس ادامه داد: اکنون مشکل کشور ادغام یا ادغام نشدن نیست بلکه وحدت فرماندهی تجاری و بازرگانی را به هم زده ایم و مشکل دیگر این است که آشفتگی بازار سفره مردم را دچار مشکل کرده است.
نقوی حسینی اظهار داشت: اگر تفکیک هم انجام شود همین معاون داخلی وزارت صمت و تنظیم بازار مسئولیت دارد.
وی خاطرنشان کرد: در این جلسه کارشناسان حوزه بازار، بازرگانی و تجارت اعلام کردند که باید بین تصمیمات غلط درحوزه ارزی و آشفتگی بازار و ساختار جدا کنیم. همچنین بیان شد که در اغلب کشورها بین حوزه تولید و بازار وحدت وجود دارد.
سیام**9121**1058**1336

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال