اعتراضات گسترده در مراکش در حمایت از زندانیان سیاسی

تهران- ایرنا- مردم مراکش طی یک سال گذشته بارها در حمایت از اعضای جنبش الریف در خیابان های شهرهای مختلف این کشور تظاهرات کرده اند، رهبران این جنبش به دلیل اعتراض به سیاست های اقتصادی و اجتماعی دولت به حبس های سنگین محکوم شده اند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، شهروندان مراکشی در اعتراض به بازداشت اعضای جنبش «الریف» در خیابان های شهر رباط پایتخت این کشور تظاهرات کردند. بر اساس گزارش ها تعداد معترضان به هزاران نفر می رسد.
«ناصر الزفزافی» بنیان گذار جنبش الریف و چند نفر دیگر از اعضای این جنبش به اتهام از بین بردن اموال عمومی و تهدید وحدت ملی در دادگاه تجدید نظر کازابلانکا به 20 سال حبس محکوم شده اند.
معترضان مراکشی همچنین خواستار آزادی حمید المهداوی، روزنامه‌نگار پوشش دهنده اعتراضات الریف شدند.
پیش از این سازمان عفو بین الملل از دولت مغرب خواسته بود که افراد بازداشت شده وابسته به جنبش اعتراضی الریف و شماری از روزنامه نگاران بازداشتی را آزاد کند.
اعتراضات جنبش الریف بین پاییز سال 2016 تا تابستان 2017 میلادی در شهر الحسیمه و نواحی آن در شمال مغرب در اعتراض به مشکلات اقتصادی و اجتماعی انجام شد، اولین اعتراضات در ماه اکتبر سال 2016 میلادی و پس از آن آغاز شد که یک ماهی فروش به نام «محسن فکری» در حالی که تلاش می کرد ماهی های مصادره شده از سوی نیروهای پلیس را از داخل کامیون جمع آوری زباله پس بگیرد، بین تیغه های دستگاه آسیاب زباله گیر کرده و جان خود را از دست داد.
شرکت کنندگان در این اعتراضات از مسئولان مغرب خواستند که حومه به حاشیه رانده شده این شهر را توسعه و آباد کنند. این شدیدترین اعتراضات پس از اعتراضات سال 2011 بود که به دنبال موج اعتراضات بهار عربی در مراکش به وقوع پیوست.
مقامات مراکش الزفزافی 39 ساله را بازداشت کرده و به زندانی در کازابلانکا انتقال دادند سپس به او اتهام بر هم زدن نظم عمومی و تضعیف وحدت ملی را وارد کردند.
دادگاه مذکور در شهر کازابلانکا همچنین «نبیل احمجیق»، «وسیم البوستاتی» و «سمیر اغید»، از رهبران جنبش اعتراضی شمال این کشور را به 20 سال زندان و سه تن دیگر را نیز به 15 سال زندان محکوم کرد.
بر اساس احکام این دادگاه، شش فعال دیگر مراکشی به 10 سال، هفت فعال به پنج سال، هفت فعال دیگر به سه سال، 12 فعال به دو سال و یک فعال دیگر نیز به یک سال زندان محکوم شدند.
در واکنش به احکام دادگاه «نعیمه الکلاف»، وکیل جنبش الریف در مراکش در صفحه فیسبوک خود آن را بی رحمانه و تلافی جویانه توصیف کرد و «بشری رویس»، وکیل فعالان نیز در گفت و گوی تلفنی با رویترز این احکام را بی رحمانه و ناعادلانه خوانده و تاکید کرد که پس از مشورت با متهمان پرونده، نسبت به آن اعتراض خواهند کرد.
این چندمین بار است که مردم مراکش در اعتراض به این احکام دست به تظاهرات می زنند، سال گذشته نیز در اعتراضاتی چند ماهه معترضان مغربی در شهرهای رباط و کازابلانکا و سواحل الحسیمه با سر دادن شعارهایی اعم از ملت خواهان آزادی زندانیان است و آزادی، کرامت، عدالت اجتماعی حمایت خود از مطالبات جنبش الریف و ضرورت عفو همه زندانیان را اعلام کردند.
اعتراضات مردمی در حمایت از جریان الریف و رهبران آن همچنان پس از یک سال ادامه دارد. اما دولت مراکش تا کنون به خواست مردم توجهی نداشته است.
9229

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال