مسئول حفاظت از محیط زیست:

جزیره پاک یک عنوان واقعی برای کیش است

کیش-ایرنا- مسئول اداره حفاظت از محیط زیست کیش با مطلوب توصیف کردن وضعیت زیست محیطی جزیره اظهار داشت: کیش تاکنون چندین بار به عنوان شهر سبز کشور برگزیده شده و به کار بردن نام جزیره پاک برای آن، واقعی و بر اساس مزیت های منحصر بفرد است.

*فاضلاب ورودی به دریا صفر است
مریم محمدی روز دوشنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا افزود:
در بین مناطق ساحلی کشور، کیش تنها شهریست که میزان فاضلاب خام ورودی آن به دریا صفر است و هیچ گونه ورودی فاضلاب به دریا ندارد.
این مسئول زیست محیطی در روز نامگذاری شده به نام روز زمین پاک اضافه کرد: تمام فاضلاب جزیره تصفیه شده و از پساب به دست آمده، برای آبیاری فضای سبز استفاده می شود.
محمدی جلوگیری از راه اندازی صنایع آلاینده در کیش را یکی دیگر از مزیت های مهم جزیره دانست که موجب ارتقای شاخص های زیست محیطی شده است.
*حریم 120متری دریا، تضمین کننده سلامت ساحل
وی همچنین یادآور شد: در حالی که طبق قوانین کشوری، حریم ساحل 60متر از آخرین نقطه مد دریا تعریف شده، اما در جزیره کیش بر اساس ضوابط محلی، این حریم 120متر تعریف شده و در این شعاع، اجازه هیچ ساخت و سازی داده نمی شود.
*تفکیک زباله از مبداء باید در کیش جدی گرفته شود
محمدی ادامه داد: هم اکنون حدود 60تا 70 درصد زباله تولیدی در کیش دفن می شود که با توجه به ارزش و محدودیت زمین در جزیره، جداسازی زباله خشک و تر از مبداء، باید بیشتر جدی گرفته شود تا دفن زباله کاهش یابد.
به گفته وی، میزان تولید زباله در جزیره روزانه بین 90تا 120تن برآورد می شود که به دلیل سبک زندگی، بیش از دوبرابر سرانه کشور است.
محمدی اضافه کرد: در حال حاضر زباله های خشک در سایت بازیافت جداسازی شده و زباله های تر نیز در کارخانه کمپوست، به کود گیاهی تبدیل می شوند.
محمدی میزان زباله خشک قابل بازیافت در جزیره کیش را حدود 65درصد از مجموع زباله ها اعلام کرد که به گفته وی سهمی مناسب است.
2094

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال