قائم مقام بانک مرکزی:60 درصد تسهیلات به واحد های تولیدی اعطا شد

تهران- ایرنا- قائم مقام بانک مرکزی گفت: 60 درصد تسهیلات پرداختی شبکه بانکی صرف تامین منابع سرمایه در گردش واحدهای تولیدی شده در حالی که سال 91 تخصیص حدود 45 درصد بود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، اکبر کمیجانی روز دوشنبه در مراسم افتتاحیه نمایشگاه بورس، بانک و بیمه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران افزود: سیاست های اصلی بانک مرکزی پس از استقرار دولت یازدهم تاکنون، حمایت از تولید و اشتغال آفرینی و تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی است.
قائم مقام بانک مرکزی اضافه کرد: کل تسهیلات پرداختی از 195 هزار میلیارد تومان در سال 91 به 649 هزار میلیارد تومان در بهمن سال 97 رسید و سهم بخش صنعت و معدن نیز به 80 درصد رسیده است.
قایم مقام بانک مرکزی در ارتباط با اقدامات انجام شده برای مهار نوسان نرخ ارز هم گفت: سیاست های اجرا شده توسط بانک مدکزی توانست فعالیتهای سوداگرانه در بازار ارز را مهار کند.
وی پیرامون اقدامات انجام شده برای ایجاد آرامش در فضای اقتصادی گفت: پیگیری اجرای استانداردهای گزارشگری مالی ( IFRS ) که اجرای آن راه را برای حضور بانک های کشور در عرصه بین المللی هموار می‌کند، از جمله اقدامات است.
کمیجانی افزود: پارسال به دلیل تحریم، بازار ارز دچار نوسان شد که برای مهار آن اقداماتی در عرصه ارزی و ریالی صورت گرفت.
قائم مقام بانک مرکزی یادآور شد:تعیین سقف 50 میلیون تومانی برای تراکنش کارت های بانکی و همچنین ساماندهی چک‌های تضمینی که از طریق آنها رونق فعالیت‌های سوداگرانه در بازار ارز مهار شد، بخش دیگری از اقدامات این بانک بود.
وی اضافه کرد: بانک مرکزی چندی پیش دستورالعمل سپرده گذاری مبتنی بر ارز را تصویب کرد که در آینده نزدیک اجرایی خواهد شد.
قائم مقام بانک مرکزی در رابطه با نقدینگی نیز گفت:سال های گذشته، انباشت نقدینگی داشتیم به طوری که در دوازده ماه منتهی به بهمن 97 میزان نقدینگی افزایش یافت که از نظر شدت رشد در مقایسه با بهمن سال 96 یک دهم درصد کاهش را نشان می‌دهد.
کمیجانی درباره دستورالعمل عملیات بازار باز نیز گفت: عملیات بازار باز در هفته گذشته توسط شورای پول و اعتبار به تصویب رسید که از ابزارهای مهم سیاست پولی در کشورهای توسعه یافته به شمار می رود.
وی خاطر نشان کرد: براساس قانون بانکداری بدون ربا پیش از این امکان استفاده از این ابزار وجود نداشت، اما با توجه به انتشار اسناد خزانه اسلامی در سال های اخیر که حجم زیادی را شامل می شود، ابزار لازم برای اجرای عملیات بازار باز در اختیار بانک مرکزی قرار گرفت.
قائم مقام بانک مرکزی درباره کاهش بدهی بانک‌ها نیز گفت: براساس شاخص‌های مهم که در پایه پولی تأثیرگذار است، بحث بدهی بانک‌ها است که در سال‌های گذشته به دلایل مختلف رشد داشت.
به گفته کمیجانی، مهر ماه 97 بدهی بانک ها 182 هزار میلیارد تومان بود که در پایان بهمن 97 از طریق اقدامات انجام شده به 166 هزار میلیارد تومان کاهش یافت.
اقتصام2022**2078** 1559

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال