هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

لابی صهیونیست‌ها در آمریکا

تهران- ایرنا- آمریکا مبنای زیست بین‌المللی خود را بر تحریم، تنبیه و ایجاد محدودیت و ممنوعیت قرار داده است و در مورد چین هم از همین قاعده استفاده می‌کند. با توجه به اینکه حجم مبادلات اقتصادی چین و آمریکا خیلی زیاد است، ترامپ می‌خواهد دست و پای چین را در دیگر نقاط دنیا کوتاه کند و بر صادرات چین به آمریکا نیز تعرفه ببندد که بتواند تراز اقتصادی و تجاری خود را نسبت به چین مثبت کند.

روزنامه روزان در یادداشتی به قلم احمد محمدی انارکی نماینده مجلس می نویسد: سفرای آمریکا در دیگر کشورها مسئولان آن کشورها را مجبور می‌کنند نظرات اقتصادی و سیاسی آمریکا را پیاده کنند و از روش تهدید به قطع رابطه هم استفاده می‌کنند. با توجه به اینکه امروزه، امر سرمایه گذاری در دنیا توسط شرکت‌های خصوصی چند ملیتی انجام می‌شود، ایالات متحده آمریکا از طریق تهدید به مجازات شرکت هایی که مطابق سیاست‌ های آن دولت عمل نمی‌کنند اهداف خود را نسبت به کشورهای رقیب پیش می‌برد.

در خصوص درخواست ترامپ از نتانیاهو البته باید به گونه‌ای متفاوت به موضوع نگاه کرد، چراکه آمریکا نسبت به رشد اقتصادی اسرائیل حساسیت ندارد بلکه از نفوذ بلوک شرق کلاسیک در اسرائیل و منطقه هراس دارد.

با وجود پمپئو، بولتون و خود دونالد ترامپ، هر تصمیم و اقدام اینچنینی، غیر منتظره و غافلگیر کننده نیست و در واقع دنیا به این طرز نگاه آمریکایی‌ها عادت کرده است. مثلث مستقر در کاخ سفید، ضد ایرانی است و حتی می‌توان نگرانی از سرمایه گذاری چین در اسرائیل را در همین راستا دانست و باید اذعان کرد که ما انتظار اتخاذ چنبن تصمیماتی از طرف آمریکا علیه چین و هر کشور دیگری را داریم.

با توجه اینکه لابی صهیونست‌ها در آمریکا قوی است و ارتباط اسرائیل و آمریکا یک پیوند عمیق و نامتعارف است، هر حرکت و فعالیتی در اسرائیل از جنبه‌های مختلف امنیتی، سیاسی و اقتصادی برای یهودیان آمریکایی و دولت آن کشور مهم است.

نتانیاهو هدایایی چون شناسایی حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان اشغالی، انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت المقدس و تروریستی نامیدن سپاه را از ترامپ دریافت کرد و رای لازم را برای ادامه نخست وزیری خود به دست آورد. اگر هم قبلا به ترامپ قول داده که مانع سرمایه گذاری چینی‌ها می‌شود برای پیروزی در انتخابات بود و فعلا که خرش از پل عبور کرده است تا مدتی به این درخواست آمریکا توجه نمی‌کند.
چین با جمهوری اسلامی ایران معادلات و مبادلاتی دارد که این موضوع از طرف آمریکا نادیده گرفته نمی‌شود و بعید نیست که گفته شود در همین راستا مواظب است تا چین در حوزه‌های تحت نفوذ ایالات متحده آمریکا، جای پا محکم نکند.

منبع: روزنامه روزان؛ 1398،02،02
گروه اطلاع رسانی **9117**9131

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال