آمار بازداشت فعالان محیط ‌زیست در انگلیس رکورد زد

لندن - ایرنا - تظاهرات هزاران تن از فعالان محیط ‌زیست در پایتخت انگلیس در ششمین روز متوالی، در حالی بدون هیچ دورنمایی از پایان این نافرمانی مدنی سپری شد که رئیس پلیس لندن اعلام کرد تاکنون عملیاتی با این تعداد از بازداشت سابقه نداشته است.

به گزارش بامداد یکشنبه ایرنا، «کرسیدا دیک» اولین مقام رسمی انگلیس است که تظاهرات روزهای گذشته در لندن را محکوم کرد و آن را یک 'اخلال عذاب‌آور' توصیف کرد.
رئیس پلیس لندن گفت، در طول 36 سال خدمت در اداره پلیس، سابقه نداشته که تنها در یک عملیات 750 تن بازداشت شوند. 'این نشان می‌دهد که ما تا چه اندازه مصمم هستیم اما این وضعیت روی توان ما تأثیر گذاشته و برای بسیاری از مردم لندن عذاب‌آور بوده است.'
وی از تظاهرات کنندگان خواست تا در یک نقطه‌ی شهر تجمع کرده و دست ازآنچه او اعتراض غیرقانونی در سایر نقاط شهر نامید برداشته یا به خانه‌هایشان برگردند. «دیک» اعتراف کرد این وضعیت، زندگی عادی مردم و کسب‌وکار مردم را مختل کرده و تداوم آن آمار بازداشت‌ شدگان را بیشتر خواهد کرد.
فعالان محیط‌ زیست از دوشنبه گذشته پنج نقطه پرتردد شهر ازجمله مقابل پارلمان را قرق کرده، روی خیابان، ساختمان‌ها و متروی شهر در حمایت از محیط‌ زیست شعارنویسی کرده و شب‌ها را در چادرهایی که وسط خیابان علم کرده‌اند استراحت می‌کنند. معترضان روز شنبه همچنین دامنه اعتراضات خود را گسترش داده و برخی از شاهراه‌های اصلی ورود به مرکز شهر را هم قرق کردند.
پلیس لندن با 200 نیروی کمکی از پاسگاه‌های شهرهای اطراف لندن، در تلاش است تا تظاهرات را به یک نقطه محدود و از گسترش بی‌نظمی در شهر جلوگیری کند، اما تاکنون موفق نبوده است.
مأموران پلیس البته جمعه گذشته موفق شدند تا قایق صورتی‌رنگ بزرگی که توسط فعالان محیط‌ زیست در میدان آکسفورد در قلب لندن نصب‌ شده بود را خارج کنند. این قایق به نام خانم «برتا کاسیریس» از فعالان محیط ‌زیست نام‌گذاری شده و به‌ عنوان سکویی برای سخنرانی معترضان در روزهای گذشته مورداستفاده قرار می‌گرفت.
پلیس هنوز موفق نشده است تا تعداد زیاد معترضانی که در سرتاسر خیابان آکسفورد را قرق کرده‌اند متفرق کند. برخی تصاویر منتشرشده در رسانه‌ها نشان می‌دهد که مأموران پلیس، دست و پای معترضان را گرفته و با خشونت به داخل خودروهای ون می‌اندازند. در همین حال، برخی گزارش‌ها از احتمال ورود ارتش برای پایان دادن زوری به تظاهرات فعالان محیط ‌زیست حکایت دارد.
گروه قیام علیه انقراض به‌عنوان برگزارکننده اصلی و رهبری این تظاهرات سه درخواست اصلی دارد: از دولت می‌خواهد که درباره تغییرات آب و هوایی حقیقت را بگوید؛ سطح آلایندگی‌های ناشی از گاز سمی دی‌اکسید کربن تا سال 2025 میلادی به صفر برساند و یک گروه از شهروندان نیز بر این فرآیند نظارت کند.
آن‌ها می‌گویند که تا رسیدن به درخواست‌های خود دست از تظاهرات بر نخواهند داشت.
سازمان ملل متحد در گزارشی هشدار داده است که تنها 12 سال برای جلوگیری از فاجعه گرم شدن زمین فرصت باقی‌مانده است. در این گزارش نسبت به مواردی همچون خسکشالی، گرم شدن زمین و آب شدن یخ‌های دو قطب زمین هشدار داده ‌شده است.
جرقه تظاهرات اعتراضی علیه تغییرات آب و هوایی اولین بار در مردادماه گذشته آغاز شد که یک دختر دانش‌آموز 16 ساله به نام «گرتا سان برگ» با دست داشتن شعارنوشته‌ای در اعتراض به تغییرات اقلیمی، در مقابل پارلمان سوئد تحصن کرد. ازآن‌پس گفته می‌شود که هر هفته نزدیک به 70 هزار دانش‌آموز در سراسر جهان در اعتراض به همین مساله دست به تظاهرات می‌زنند.
سان برگ که تاکنون با پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان ملاقات و در پارلمان اروپا سخنرانی کرده است قصد دارد تا در روزهای آینده درباره اهمیت تغییرات اقلیمی با مقام‌های دولت انگلیس دیدار کند. او همچنین تمایل دارد تا در تظاهرات فعالان محیط‌زیست لندن شرکت کند و دراین‌باره گفته است: برای جلب‌توجه درباره بحران آب و هوایی، نافرمانی مدنی یک امر ضروری است.
اروپام ** هـ ن **شبس**1613

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال