تکاپو برای ضیافت بهار کتاب

تهران- ایرنا - سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با آغاز روند واگذاری غرفه به حدود دو هزار و400 ناشر داخلی با 300 هزار عنوان کتاب و حدود 800 ناشر خارجی با 137هزارعنوان کتاب به استقبال ضیافت بهار کتاب می‌رود.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، صبح روز شنبه (31 فروردین ماه) طبق روال همه ساله گردهمایی جمعی از خبرنگاران رسانه‌های مختلف کشور اعم از خبرگزاری ها، نشریات و پایگاههای خبری برای بازدید از محل برگزاری سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران انجام شد و این جمع به اتفاق مسئولان و دست اندرکاران نمایشگاه از بخش های مختلف این رویداد بزرگ فرهنگی بازدید کردند و با توضیحات ارائه شده در جریان روند امور واگذاری غرفه ها قرار گرفتند و جانمایی و غرفه آرایی را از نزدیک نظاره کردند.

** آغاز واگذاری غرفه به ناشران
در ابتدا بنابر اعلام معاون اجرایی سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، روند واگذاری غرفه ها به ناشران از امروز آغاز شده و ناشرانی که نسبت به پرداخت وجه قرارداد در قبال متراژ درخواستی اقدام کنند می توانند غرفه خود را تحویل بگیرند.
«مهدی اسماعیلی راد» با اشاره به اینکه افتتاحیه نمایشگاه کتاب تهران روز سه‌شنبه سوم اردیبهشت‌ماه 98 خواهد بود، تاکید کرد: نمایشگاه کتاب فعالیت رسمی خود را از روز چهارشنبه 4 اردیبهشت ماه 98 طبق وعده قبلی آغاز خواهد کرد.

** ساعت کار نمایشگاه 10 صبح تا 20 شب
به گفته وی این امکان وجود دارد که روند تحویل، ساخت، تجهیز و غرفه آرایی بصورت شبانه روزی انجام شود تا روز افتتاحیه تمامی غرفه ها آماده استقبال از بازدیدکنندگان باشند.
وی همچنین ساعت کاری این نمایشگاه را از10 صبح تا 8 شب اعلام کرد.
معاون اجرایی سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در ادامه سخنان خود در جمع اصحاب رسانه با اشاره به آمار حضور ناشران در نمایشگاه گفت: در بخش ناشران عمومی 13 هزار و 802 متر مربع فضا برای حضور 988 ناشر تدارک دیده شده است که 141هزار و 861 عنوان کتاب را عرضه خواهند کرد.
اسماعیلی ادامه داد: در بخش کودک و نوجوان نیز 251 ناشر در فضایی به وسعت پنج هزار و 900 متر مربع، 24هزار و 13 عنوان کتاب را عرضه خواهند کرد. در بخش دانشگاهی نیز 428 ناشر در فضایی بیش از شش هزار و 235 متر مربع، 60 هزار و13عنوان کتاب را در سالن های کاملا مسقف زیر چادر به نمایش و فروش خواهند گذاشت.
به گفته وی در سالن‌های آموزشی نیز 97 ناشر در فضای حدود سه هزار و 231 متر مربع به ارائه 17 هزار و 445 عنوان کتاب خواهند پرداخت.

** امکانات رفاهی؛ مترو، اتوبوس، پارکینگ، نمازخانه و...
اسماعیلی راد همچنین از ایجاد یک نمازخانه و رستوران در سالن یاس نمایشگاه و نیز یک نمازخانه هزار متری در محوطه شبستان مصلا خبر داد و افزود: امسال به دلیل عملیات عمرانی فضایی بیش از 600 متر مربع از شبستان در اختیار مدیران نمایشگاه کتاب نیست.
معاون اجرایی نمایشگاه کتاب در بخش دیگری از این بازدید با اشاره به مشکل کمبود پارکینگ در حومه محوطه داخلی نمایشگاه کتاب نیز، اظهار داشت: سال گذشته شهرداری تهران موضوع برگزاری نمایشگاه بدون خودرو را در دستور کار خود قرار داد که این مساله امسال شکل جدی‌تری به خود گرفته است. به همین دلیل امسال به دلیل مشکلات ترافیکی سال قبل و نیز عملیات عمرانی پارکینگ‌های خیابان قنبرزاده در اختیار نمایشگاه نیست و از طرفی به دلیل تاکید پلیس راهور مبنی بر ایجاد ترافیک سنیگن در اطراف پارکینگ های نمایشگاه در سال های گذشته، پارکینگ خیابان شهید بهشتی نیز از دسترس خارج است.
وی خاطرنشان کرد: امسال فقط پارکینگ قسمت غربی مصلا به ظرفیت حدود 700 تا800 خودرو برای عوامل اجرایی تدارک دیده شده که از درب خیابان پاکستان ورودی خواهد داشت.
اسماعیلی راد درعین حال گفت: شرکت متروی تهران به ما قول مساعدت داده است که زمان حرکت قطارهای خط 1و 3 در ایام نمایشگاه به کمترین حد ممکن برسد و از طرفی نیز در ضلع شرقی مصلای امام خمینی و در پایان بخش ناشران دانشگاهی، پایانه اتوبوسرانی تدارک دیده شده که در طول برگزاری نمایشگاه در این محل مستقر خواهند شد.
معاون اجرایی سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در ادامه سخنان خود همچنین با اشاره به بالا بودن تقاضا برای حضور در این نمایشگاه، گفت: شرایط حضور در نمایشگاه کتاب تهران نیاز به بازنگری جدی دارد و این موضوع باید در دستور کار قرار گیرد.
در ادامه این بازدید خبرنگاران و تصویربرداران به بخش بین‌المللی نمایشگاه واقع در نیم‌طبقه شبستان مصلا رفته و پای توضیحات مدیر بخش بین‌الملل نمایشگاه کتاب نشستند.

** چین میهمان ویژه با 78 ناشر، چهارهزار عنوان و 15هزار جلد کتاب
«احمد شاکری» با اشاره به حضور کشور چین به عنوان میهمان ویژه در این دوره نمایشگاه کتاب، گفت: امسال در بخش انتهای سالن نیم طبقه شبستان فضایی حدود 600 متر مربع شامل 500 متر فضای ایجاد غرفه اصلی و 100 متر برای تصویرگران چینی در نظر گرفته شده است.
وی افزود: طبق هماهنگی های بعمل آمده، چین به عنوان میهمان ویژه این دوره نمایشگاه کتاب، 78 ناشر را با چهارهزار عنوان و 15هزار جلد کتاب به نمایشگاه می آورد.
به گفته وی همچنین قرار است 20 نویسنده، پژوهشگر، تصویرگر و 50 مدیر فروش رایت کتاب، امسال در غرفه میهمان ویژه (چین) حضوری فعال داشته باشند.
شاکری ادامه داد: همچنین معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ چین نیز در این رویداد به عنوان مهمان به ایران سفر خواهد کرد.
به گفته وی همچنین قرارهای دیدار و نشست های فراوانی میان ناشران و آژانس‌های ادبی ایرانی و چینی برای حضور در این رویداد تدارک دیده شده که طبق برنامه در ایام نمایشگاه انجام خواهد شد.

** 22 کشور فعال در بخش بین الملل
مدیر بخش بین‌الملل نمایشگاه کتاب همچنین گفت: امسال برای 22 کشور در نمایشگاه کتاب غرفه تدارک دیده شده و10 نفر نیز از کشورهای صربستان، ترکیه، فلسطین، سوریه و عراق به عنوان مهمان بورسیه در نمایشگاه کتاب تهران شرکت خواهند کرد.

** اختصاص چهارسالن برای نشست های سرای اهل قلم
وی گفت : برای نشست های سرای اهل قلم، امسال چهار بخش در چهار محل نزدیک به یکدیگر در ابتدای ورودی شرقی به نیم طبقه شبستان از طرف درب 15 در نظر گرفته شده که تمامی نشست ها در این سالن ها برگزار خواهد شد.
به گفته وی تلاش شده امسال، سالن ها و محل نشست های سرای اهل قلم در یک محل نزدیک به هم تعبیه شوند تا بازدیدکنندگان و اصحاب رسانه و آحاد مردم بتوانند به راحتی در این نشست ها حضور بهم رسانند.
وی درعین حال یادآورشد که در کنار بخش بین الملل، سازمان ها و نهادهای بین المللی مانند سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و... نیز حضور خواهد داشت.

** تاکید بر شعار « ایران فقط تهران نیست»
در بخش دیگری ازاین بازدید مدیر کمیته علمی و فرهنگی نمایشگاه کتاب هم با تشریح برنامه‌های این بخش، اظهارداشت: تلاش شده که در این بخش از نمایشگاه کتاب از حضور استانها و شهرستان‌ها بیشتر از گذشته استفاده شود و فعالیت‌های آنها با توجه به شعار «ایران فقط تهران نیست» در این نمایشگاه بیشتر دیده شوند.
«داریوش نویدکوهی» ادامه داد: بر این اساس امسال 200 برنامه در هفت سالن برای نمایشگاه کتاب تدارک دیده شده که به طور روزانه برگزار می شوند.
وی افزود: امسال نیز مانند هر سال سالن کارنامه نشر نیز به منظور نمایش فعالیت عملکرد یک ساله نشر ایران برپا خواهد می شود و بازدیدکنندگان می توانند از این فضا نیز بهره مند شوند.
مدیر کمیته علمی و فرهنگی نمایشگاه کتاب در ادامه با درخواست ازهمه متولیان امر فرهنگی برای مشارکت در این برنامه‌ها، تاکید کرد: هرچند که متولی برگزاری نمایشگاه کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است اما انتظار ما مشارکت جمعی و گروهی در این رویداد است تا دست در دست هم بتوانیم نمایشگاهی با شکوه در خور شان جمهوری اسلامی ایران را به جهانیان عرضه کنیم.

** هدفمندی یارانه نشر در دستور کار نمایشگاه کتاب
در بخش دیگری از این بازدید سخنگوی سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران نیز با اشاره به موضوع یارانه‌ها در نمایشگاه کتاب، اظهار داشت: موضوع هدفمندی یارانه‌ها از دستورکارهای جدی ما در معاونت فرهنگی است که امسال نیز در بخشی از نمایشگاه اجرایی می‌شود.
«ایوب دهقانکار» درادامه هدف از این کار را جلوگیری از هزینه کرد یارانه‌های تخصیصی در موضوعاتی غیر از خرید کتاب عنوان کرد.
وی اضافه کرد: در این شیوه تازه، یارانه‌ها و استفاده از آنها تنها در قبال مبادله کتاب قابل پرداخت خواهد شد و شرایط نقد کردن یارانه‌ها از دسترس خارج می‌شود.
مشاور اجرایی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در حوزه یارانه امسال نمایشگاه با افزایش میزان تخصیص مواجه بود بطوریکه در بخش یارانه دانشجویی ما به افزایش ۵۰ درصدی و در بخش اساتید و هیات علمی نیز به افزایش دو برابری یارانه‌ها دست پیدا کردیم.
به گفته وی امسال در زمینه صدور یارانه‌ها تنها به صدور بن‌کارت بسنده نکردیم و تخصیص یارانه با استفاده از کارت ملی هوشمند و نیز سیستم NFC و نصب اپلیکیشن خاص مربوط به آن که از سایت نمایشگاه کتاب قابل دسترسی است هدفمند می‌شود.

** استفاده از کارت‌های هوشمند ملی به‌جای بن کارت
سخنگوی سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران همچنین با اشاره به اینکه میزان بن تخصیصی به اساتید و هیات های علمی دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمیه تقریبا دو برابر سال گذشته شده است، گفت: شرایطی ایجاد شده که همگان بتوانند از یارانه و بن در نظر گرفته شده در محل این نمایشگاه بهره‌مند شوند.
دهقانکار در ادامه با اشاره به اینکه قرار است در طول نمایشگاه کارت های هوشمند ملی افراد با هماهنگی بانک عامل جایگزین بن کارت های الکترونیکی و دیگر بن ها شوند، از حذف فیزیکی این نوع بن کارت ها درآینده نزدیک خبرداد و گفت :درتلاش هستیم که برای صرفه جویی های لازم، موضوع حذف اینگونه بن کارتها را در دستور کار جدی خود قرار دهیم.

** نقد کردن بن در نمایشگاه ممنوع
سخنگوی سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در ادامه سخنان خود با تاکید مجدد بر هدفمند کردن موضوع یارانه های نشر، گفت: امسال تلاش داریم با تدابیری که در نظر خواهیم گرفت نقد کردن بن کارت ها به حداقل ممکن برسد.
دهقانکار تصریح کرد: البته این به آن معنا نیست که که دیگر تخلفی به معنای نقد کردن بن کارت وجود نداشته باشد آنچه مهم است اینکه اینگونه تخلفات احتمالی را به کمترین میزان ممکن برسانیم تا بن کارت های تخصیص داده شده با توجه به اهداف از پیش تعیین شده در محل واقعی برای مصرف کنندگان واقعی و حقیقی مصرف شود.

**ارسال سه هزار بسته به مناطق سیل زده
در ادامه این بازدید همچنین مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگوی با خبرنگار حاضر در این بازدید از ارسال سه هزار بسته فرهنگی به مناطق سیل‌زده کشور خبر داد.
«ایوب دهقانکار» با اشاره به ارسال بسته‌های فرهنگی به مناطق سیل‌زده، گفت: تعداد سه هزار بسته فرهنگی شامل کتاب، نوشت‌افزار و لوازم‌التحریر با همکاری معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مجمع تولیدکنندگان نوشت‌افزار ایرانی - اسلامی تهیه شده‌ است.
وی تصریح کرد: با توجه به حمایت از تولید داخلی در سال نامگذاری شده به نام «رونق تولید»، نوشت‌‎افزارها و لوازم‌التحریر انتخاب شده در بسته‌های فرهنگی از تولیدات شرکت‌های داخلی هستند.
وی ادامه داد: پیش از این با دستور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال کمک‌های فرهنگی به مناطق سیل‌زده در دستور کار معاونت امور فرهنگی قرار گرفته بود و نماینده این معاونت از مناطق سیل‌زده گلستان بازدید کرده بود. همچنین مقرر شده است از کتابفروشی‌هایی که در سیل‌های اخیر دچار خسارت و آسیب شده‌اند، مورد حمایت قرار گیرند.
به گفته دهقانکار همچنین قرار است در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران پویشی به منظور جمع‌آوری اقلام فرهنگی برای مناطق سیل‌زده توسط نهادهای مردمی ایجاد شود.
بخش کودک و نوجوان در بخش زیر زمین رواق شرقی، بخش ناشران خارجی و عرب زبان در رواق شرقی، بخش ناشران آموزشی و عمومی، سالن‌های دانشگاهی در محوطه نمایشگاه نیز از جمله محل هایی بود که خبرنگاران و تصویربرداران با حضور در آنها علاوه بر تهیه گزارش و تصویر با توضیحات ارائه شده در جریان روند آخرین شمار ناشران و عناوین کتابها و متراژ درنظر گرفته شده برای آنها قرار گرفتند.
در این بازدید سید محمد طباطبایی حسینی مدیر بخش روابط عمومی و ارتباط با رسانه ها، قادر آشنا قائم مقام سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران نیز حضور داشتند.

** افتتاح نمایشگاه با حضور رئیس جمهوری
سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران روز سه‌شنبه با حضور دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر فرهنگ چین و شماری از سفرای خارجی مقیم ایران و ناشران داخلی و خارجی در کتابخانه ملی برگزار می‌شود.
سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بصورت رسمی از ساعت ۱۰ صبح چهارشنبه چهارم اردیبهشت ماه 98 پذیرای علاقه‌مندان و بازدید کنندگان از این رویداد بزرگ فرهنگی در محل مصلای امام خمینی(ره) خواهد بود.
گزارش ازعلی اکبرقزوینیان
فراهنگ ** 1355 **3009 ** 9053

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال