رئیس کمیسیون قضایی کنگره آمریکا استیضاح ترامپ را رد نکرد

تهران - ایرنا - تارنمای شبکه خبری سی ان ان گزارش داد: 'جرالد ندلر'(Jerry Nadler)رئیس کمیسیون قضایی مجلس نمایندگان به دنبال انتشار گزارش 400 صفحه ای 'رابرت مولر' بازپرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت که روند استیضاح دونالد ترامپ را مردود نمی داند.

به گزارش روز شنبه ایرنا، سی ان ان در تارنمای خبری خود نوشت: اما رئیس کمیسیون قضایی مجلس نمایندگان در این حال تاکید کرد که این قضیه موضوعی نیست که وی بر روی آن متمرکز شود و در ابتدا بدنبال این مساله است که آیا 'دونالد ترامپ' مانع اجرای عدالت شده است.
رابرت مولر از دستورالعمل وزارت دادگستری آمریکا مبنی بر اینکه رئیس جمهوری بر سرکار را نمی توان متهم کرد، تبعیت کرده است.
تارنمای خبری سی ان ان افزود: در نتیجه، گزارش مولر راه را برای افشای احتمالی جرایم علیه ترامپ پس از ترک کاخ سفید باز گذاشته است.
مولر در گزارش خود تصریح کرده، شخص رئیس جمهوری زمانی که کاخ سفید را ترک کند، از مصونیت (قضایی) برخوردار نخواهد بود.
تارنمای خبری این رسانه تصویری آمریکایی افزود: بیان این جملات از سوی مولر این خیال که افشای جرایم علیه ترامپ زمانی که دیگر رییس جمهور نبوده و در کاخ سفید به سر نمی برد را به همراه دارد.
عدم افشای فوری جرم علیه ترامپ یکی به این دلیل است که وی با عنوان رئیس جمهوری محافظت می شود و دیگری تصمیم دادستان کل (وزیر دادگستری آمریکا) 'ویلیام بار' در این خصوص است که این فرد خود دست نشانده ترامپ است.
مولر در گزارش خود از ویلیام بار نمی خواهد تا چنین کاری صورت دهد اما به کنگره اشاره دارد که تحت قانون اساسی آمریکا نقشی که در زمینه کنترل وظایف و اقدامات منع اجرای عدالت دارد از اختیارات استیضاح در این زمینه علیه رئیس جمهوری استفاده کند.
تارنمای خبری سی ان ان با اشاره به گفته های رئیس کمیسیون قضایی مجلس نمایندگان دراین باره که استیضاح ترامپ را مردود نمی داند، نوشت: هنوز مشخص نیست که دمکرات ها به دلیل خطرات بالقوه سیاسی که این کار به همراه دارد و اینکه آیا جمهوریخواهان به آنها ملحق شوند، روند استیضاح از ترامپ را پیگیر شوند؛ اگر کنگره اقدامی نکند، این بدان معنا نیست که ترامپ از مهلکه گریخته است.
'الیزابت وارن' سناتور دمکرات ایالت ماساچوست و نامزد انتخابات 2020 پیش از این از مجلس نمایندگان آمریکا خواسته بود که فرایند استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور را آغاز کند.
وی در صفحه رسمی خود در توئیتر با اشاره به گزارش رابرت مولر بازپرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نوشت که این گزارش نشان می دهد که مسکو در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 دخالت کرد تا به ترامپ کمک کند و وی نیز این کمک را پذیرفت و پس از آن مقابل اجرای تحقیقات در این باره مانع تراشی کرد.
وارن سپس به بخشی از گزارش مولر اشاره کرد که گفته 'کنگره اختیار جلوگیری از سوءاستفاده رئیس جمهوری از قدرت را دارد' و افزود: فرایند صحیح برای اجرای این اختیارات 'استیضاح' است.
این سناتور آمریکایی که یکی از نامزدهای حزب دمکرات برای انتخابات بعدی ریاست جمهوری است، تاکید کرد که چشم پوشی از تلاش های مکرر یک رئیس جمهوری برای پیشگیری از تحقیقات پیرامون شخص او باعث آسیب به کشور می شود.
وی سپس با دعوت از دو حزب دمکرات و جمهوریخواه برای کنار گذاشتن ملاحظات سیاسی، از مجلس نمایندگان آمریکا خواست که فرایند استیضاح ترامپ را آغاز کند.
اما این درحالیست که 'نانسی پلوسی»' رئیس مجلس نمایندگان آمریکا بیش از یک ماه پیش ضمن ابراز مخالفت با استیضاح ترامپ گفت که این اقدام در کشور تفرقه می اندازد و او ارزش چنین هزینه ای را ندارد.
وزارت دادگستری آمریکا روز پنجشنبه 29 فروردین ماه سرانجام نسخه ای سانسور شده از گزارش رابرت مولر بازپرس ویژه تحقیقات دخالت ادعایی روسیه در انتخابات 2016 ایالات متحده را منتشر کرد.
این گزارشی حاکیست که به شواهد قطعی دال بر بی گناهی رئیس جمهوری در «کارشکنی در اجرای عدالت» دست نیافته اما او را نیز تبرئه نخواهد کرد.
این گزارش در 448 صفحه منتشر شده و حاصل 22 ماه فعالیت تیم حقوقی مولر است.
در گزارش همچنین آمده است: اگر پس از بررسی کامل حقایق، اطمینان یافته بودیم که رئیس جمهوری مرتکب کارشکنی در اجرای عدالت نشده، آن را بیان می کردیم. اما با توجه به حقایق و استانداردهای حقوقی نتوانستیم به این نتیجه برسیم.
تیم مولر 10 موضوع را در رابطه با کارشکنی ترامپ در اجرای عدالت در تحقیقات خود مورد بررسی قرار داده که اخراج 'جیمز کومی'مدیر پیشین اداره تحقیقات فدرال آمریکا (اف.بی.آی) و فشار بر 'جف سنشز' وزیر سابق دادگستری برای دخالت در این پرونده از جمله این موضوعات است.
اروپام ** 1302 ** 1071

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال