نگاه متفاوت به محرومیت‌زدایی باحضور مهمانان بشاگردی

تهران- ایرناپلاس- مدرسه توسعه پایدار دانشگاه صنعتی شریف، با همراهی جامعه یاوری فرهنگی، چهارم اردیبهشت ماه، میزبان همایشی است که به بازخوانی فعالیت‌های محرومیت زدایی در چند دهه گذشته در منطقه بشاگرد اختصاص دارد.

بشاگرد، نام شهرستانی با 30 هزار نفر جمعیت در استان هرمزگان است. منطقه‌ای دور افتاده که شامل ده‌ها روستا به مرکزیت سردشت است. بسیاری از خانه‌های روستاییان کپری بوده و به دلیل بُعد مسافت و کمبود جاده هموار، امکان حمل مصالح و ساخت خانه به سختی امکان‌پذیر است. کشاورزی در روستاهای بشاگرد به‌دلیل خشکسالی از رونق افتاده و مسائل بهداشت و درمان هم مشکلات زیادی برای مردم درست کرده است. همچنین کمبود امکانات آموزشی، سبب شده دانش آموزان کمتر تصویر روشنی از آینده خود داشته باشند. کودکان بسیاری از روستاهای بشاگرد به دلیل فقر مالی خانواده دچار سوء تغذیه بوده و کودکان و زنان زیادی نیز در روستاهای بشاگرد بی سرپرست و فقیرند.

هامون طهماسبی، دبیر علمی این همایش، هدف از برگزاری آن را این گونه عنوان می‌کند: تقریبا چهار دهه از زمانی می‌گذرد که مرحوم «حاج عبدالله والی» به منطقه بشاگرد رفت و با عشقی بی‌پایان، تصمیم گرفت عمرش را وقف زدودن گرد و غبار محرومیت از این منطقه فراموش شده کند. بشاگرد در این چند دهه، نماد محرومیت در کشور بوده است. سالیان سال است که نهادهای مختلف مردمی، خصوصی و دولتی سعی کرده‌اند با کمک‌رسانی به مردمان این منطقه، در ادامه مسیر حاج عبدالله قدم بردارند و به این منطقه کمک رسانی کنند. اما بشاگرد همچنان محروم است و نماد محرومیت در کشور و ما امروز با سوال‌های زیادی روبرو هستیم: سوالاتی از قبیل اینکه چه بر سر بشاگرد و مردمش آمده است؟ و چرا در حال حاضر بشاگرد باید واژه محروم را یدک بکشد؟ آیا رویکرد نهادهای حمایتی در مواجهه با بشاگرد، درست بوده است یا نیاز به بازنگری دارد؟ بشاگرد از محرومیت رهایی یافته یا محرومیت در آن تثبیت شده است؟ درس آموخته‌های چند دهه فعالیت‌های محرومیت‌زدایی در بشاگرد چه بوده است و از این درس آموخته‌ها چه بهره‌ای برای کمک به سایر مناطق محروم در ایران می‌توان گرفت؟

علی سعیدا نژاد، دبیر اجرایی این همایش نیز با بیان اینکه در این همایش قصد داریم ضمن بررسی تجارب منتخب و مرتبط، سوالاتی در مورد علل محرومیت بشاگرد را بررسی و واکاوی کنیم، از برنامه‌ریزی‌ و هماهنگی‌ها برای حضور طیف وسیعی از گروه‌های مردم نهاد، دانشجویی، سازمان‌های توسعه‌ای و دستگاه‌های دولتی مرتبط در بین شرکت‌کنندگان و سخنرانان همایش سخن گفت.

وی اضافه کرد که با حضور مهمانانی از منطقه بشاگرد، غنای بیشتری به بحث ها داده خواهد شد.

براساس این گزارش، شرکت در این برنامه برای عموم علاقه‌مندان، رایگان است و می‌توانند از طریق آدرس evand.com/sdschool و یا sdschool.ir در این رویداد ثبت نام کنند و اطلاعات بیشتری راجع به چگونگی برگزاری آن کسب کنند.

این همایش در ادامه سلسله نشست های «توسعه پایدار برای ایران» برگزار می شود که به همت مدرسه توسعه پایدار پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف از مهر 1397 برگزار می شود.

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال